Jump to content

Niemiecki ekwipunek/oporządzenie II WŚ


R51

Recommended Posts

Zakładam ten temat bo po pierwsze na forum straszliwe nudy. po drugie na forum identyfikacja padają wciąż te same pytania o zdawałoby się trywialne rzeczy. Porobiłem kilka zdjęć przedmiotów z mojej kolekcji i krótkie, lakoniczne komentarze, żeby można było w razie czego delikwenta odsyłać do tego tematu. Zapraszam do dyskusji i sprostowań (jak wiadomo nie jestem nieomylny, poza tym mimo długoletnich starań nie posiadam pełnej gamy elementów niemieckiego ekwipunku/oporządzenia).
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Celta" wykonana była z bawełnianej gabardyny, miała trójkatny kształt i mogła służyć jako peleryna i strój polowy a także jako schronienie przed deszczem (dzięki gęstemu splotowi bawełny była wysoce odporna na przemakanie). Z jednej strony pokryta była ciemnym wzorem maskującym, z drugiej zaś jaśniejszym, choć końcowowjenne egzemplarze ma taki sam wzór po obydwu stronach) Egzemplarz z mojej kolekcji nosi ślady licznych napraw dokonanych w epoce (łatki wyraźnie widoczne na zdjęciu)

Link to comment
Share on other sites

Do przenoszenia pozostałego osprzętu dla ekwipunku namiotowego używano torbu zwanej eltzubehorttasche". Egzemplarz na zdjęciu pochodzi jeszcze z czasów I Wojny ale jest zgodny z wczesnymi modelami II- wojennymi.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj bohaterami są szlufki dodatkowe (nazywane często szturmowymi") po niemiecku Aufscheibeschlaufen. Służyły do zaczepiania taśm przednich szelek, także przy braku chlebaka przypinano do nich manierkę. Tutaj trzy rodzaje metalowych uchwytów do karabińczyka szelek/manierki/innego oporządzenia. Nie wiem czy istniałty jeszcze jakieś inne kształty. Na skórze znajdują się zwykle wytłaczne sygnowania producentów. Znalezisko także często spotykane na polach bitewnych, często zachowuje się tylko samo metalowe uszko.

Link to comment
Share on other sites

R51, nie kolekcjonuję niemczyzny, ale fajnie podszedłeś do tematu, pełna profeska :-)
W sumie ciekaw jestem, czy te 'bojówki'/'przesuwki' z koluszkami były też używane przez Niemców do pasów oficerskich? Czy mieli je wszywane, jak w WP?

Jeśli chodzi o taki temat o polskim oporządzeniu - życzę powodzenia...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information