Skocz do zawartości

Manieka niemiecka - kokos


Rekomendowane odpowiedzi

Według trzeciej części serii Soldat" zatytułowanej Equipping the german foot soldier in Europe 1944-1945" autorstwa Cyrusa A. Lee na stronie 111 kokosy miały się pojawić w początku lat 40-tych". Czyli jeśli wierzyć temu zapisowi to na wrzesień się nie nadaje, natomiast na operację Barbarossa już już podejdzie...
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzież tropikalna też była modelem 1940, ale nie dotarła do rąk niemieckich żołnierzy w cieplejszych rejonach nawet w czasie operacji w Grecji czy na Krecie (maj 1941). Podobnie z wyposażeniem parcianym. Dlaczego najpierw mieliby je wysyłać na Barbarossę ?? Mimo wszystko Niemcy to myślący naród. I uporządkowany...

Bezpiecznie jest używać tego rodzaju wyposażenia od ok. 1942roku, zaczynając od Afryki, okupacja Grecji i Krety, Sycylia, Włochy. Zdjęcia z wyposażeniem percianym z rosji które widziałem datują się na późny 1943 i od tego roku jest powiedzmy bezpiecznie używać je na tym teatrze działań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że jak mi się wydaje (ale pewny nie jestem więc poprawcie gdybym się mylił) ci goście mają na sobie komplety umundurowania zimowego (kurtka + spodnie) a używane były chyba już po pierwszej (1941/42) zimie w Rosji. A zresztą jest z boku podpis że fote wykonano w 1944 :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec zdjecie to nie dowodzi niczego, bo to że kokosy jak i szelki czy pasy parciane były używane na froncie wschodnim w pozniejszych latach wojny jest oczywiste chyba dla wszystkich, natomiast poparcia dla śmiałej teorii, że kokosy użyto w czasie Barbarossy nie ma póki co :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa kwestia – moim zdaniem użycie „kokosów” w trakcie Barbarosssy, warunkowało by ich wykorzystanie również przez żołnierzy DAK (skoro manierki te zaprojektowane zostały z myślą o wykorzystaniu ich w warunkach tropikalnych) – a jak do tej pory nie opublikowano żadnego zdjęcia prezentującego żołnierzy „Afrikakorps” korzystających z nich (o czym wspomniał Stadler).

Na marginesie, żeby uściślić co napisał Nomyss – komplety zimowe (parka+spodnie) zostały przyjęte na wyposażeni WH w kwietniu 1942 roku i jesienią tegoż roku po raz pierwszy dostarczone do jednostek.

Pozdro
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy macie jakieś materiały zdjęciowe manierek Polskich przejętych przez niemcow ??? Aha i Moglibyście podać jakieś fotki kokosów używanych przez niemców w afryce i na innych frontach ( Zapełniam dysk ciekawymi zdjęciami ;) )
Pozdrawiam Manierkarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż przecie i Stadler na początku tego wątku i potem ja podpinając się pod niego napisaliśmy, że jak do tej pory nie wypłynęło na światło dzienne takie zdjęcie, co by na nim widać było żołnierza DAK z „koksem” (i które dało by się bezspornie datować…).

Tak, Mario mam na myśli „myszowate” komplety – kolejne odmiany kamuflażu, to już przecież wersje rozwojowe istniejącego rozwiązania…

Pozdro
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie