Skocz do zawartości

gdzie sluzyl moj pradziadek?


agrypa1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Zbieram informacje na temat losow mojego pradziadka. Zachowaly sie po nim jedynie dwa zdjecia. Zaginal, jak glosi rodzinna opowiesc, w marcu 1915 roku. Sluzyl w armii pruskiej, mieszkal pod Tuchola, owczesny powiat Swiecie. Na zdjeciach widac, ze zolnierze z jego oddzialu maja na pagonach numer 69. Poszperalem po necie i udalo mi sie ustalic, ze moj pradziadek sluzyl w:
- 36.dywizji XVII.Armii w Gdansku
- 69. Infanterie-Brigade Graudenz (Grudziadz)
- 3. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 129 Graudenz
lub
- 8. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 175 Graudenz und Schwetz (Swiecie)
Czy moje ustalenia sa sluszne?
Gdzie szukac archiwum, w ktorym bylaby jakas wzmianka o zaginieciu mojego pradziadka?
Legenda rodzinna mowi, ze zaginal gdzies na Warmii lub Mazurach, ale z moich ustalen wynika, ze jezeli rzeczywiscie zginal w marcu 1915, to bylo to raczej gdzies miedzy Sochaczewem a Warszawa, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciach widac, ze zolnierze z jego oddzialu maja na pagonach numer 69. Poszperalem po necie i udalo mi sie ustalic, ze moj pradziadek sluzyl w:
- 36.dywizji XVII.Armii w Gdansku
- 69. Infanterie-Brigade Graudenz (Grudziadz
- 3. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 129 Graudenz"

Tu jest pewien problem - numer na naramiennikach pruskiej armii oznaczał numer PUŁKU - czyli, jeśli jest tam 69, to był to 69., a nie 129. pułk.
Co od razu jest nie za bardzo halo, bo 69. pułk piechoty był jednostką nadreńską, a artylerii polowej - lotaryńską.

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
Witam wszystkich,

Bardzo prosze przeczytac moje wpisy na WTG dotyczace mojego pradziadka Wladyslawa Wietrzynskiego (ostatni adres: Leszno, Wielkopolska) walczacego w szeregach armii pruskiej podczas I wojny. Wpisy zawieraja linki do zdjec. Wydaje mi sie, ze na zdjeciu zamieszczonym przez Grzesia, rozpoznaje 2 zolnierzy, ktorzy znajduja sie na zdjeciu grupowym z Wladyslawem. Prosze o opinie.
*********
Moje komentarze zawieraja takze link do artykulu z CK Smigiel o niejakim Ignacym Zimniaku. Jednak identyfikacja mezczyzny, ktory zostal przeze mnie podpisany na zdjeciu jako Ignacy Zimniak moze byc bledna. Na drugim zdjeciu grupowym inny forumowicz -pionier" zauwazyl cyfre 9 na naramienniku. Rzeczywiscie, moze to byc cyfra 9 lub ... 8.

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?p=80615#p80615

Dziekuje,
Paula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie