Jump to content
Sign in to follow this  
elpasys

Heinz Göring - droga idola do Pogorzeli

Recommended Posts

Zwracam się z pytaniem do Koleżanek i Kolegów z pytaniem:
czy chcielibyście tutaj widzieć taki wątek?
Celem tego wątku byłoby wyłącznie stworzenie możliwości bliższego poznania militarnego oblicza nazizmu, oraz Niemiec i Niemców tamtego, minionego okresu.

Ponado zapewniam, że bedę kontynuwał wątek Blizkrieg Made in CCCP ...", w miarę wolnego czasu, którego mam mało, bo pracuję nawet w weekendy.

pozdrawiam
elpasys

Share this post


Link to post
Share on other sites
pozdrawiam

Ja jak najbardziej chciałbym widzieć taki wątek, biorąc pod uwagę jakość i profesjonalizm poprzedniego tematu i mając nadzieję, że przyszły będzie na takim samym wysokim poziomie jestem obiema rękami i nogami na tak. Dobrych wątków nigdy za dużo .

Pozdrawiam
valdeck2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okoliczności śmierci Heinz'a Göring'a opisane są w wątku Blitzkrieg Made in CCCP ...."

Wiadomość o prawdopodobnej śmierci Oblt. Heinz'a Göring'a szybko dotarła do Marszałka Rzeszy Hermann'a Göring'a oraz do rodziny. Tę wiadomość bezzwłocznie przekazał teleksem podoficer Fleischmann, który był zobowiązany do codziennego przekazywania do Niemiec raportów o bohaterskich wyczynach dumy rodziny Göring i narodu niemieckiego.
Wkrótce potem Urząd Spraw Osobowych Lotnictwa Rzeszy (Personalamt des Reichs-Luftfahrtministeriums) opublikował nekrolog w jednej z berlińskich gazet, informujący o śmierci Oberleutnant'a i doktora praw Heinz'a Göring'a. W nekrologu napisano m.in.:
Sein Leben endete wie das seiner beiden Brüder in höhster soldatischer Pflichterfüllung."
Czyli: Jego życie zakończyłó się tak jak życie jego obu braci, w wypełnianiu najwyższego żołnierskiego obowiązku."
Ostatni podpisał nekrolog Hermann Göring, jako Marszałek Wielkoniemieckiej Rzeszy. Pośmiertnie dnia 3.9.1944 Oblt. Heinz Göring został awansowany do stopnia Hauptmann, od dnia 1.7.1944.

Tak dobiegła kresu jeszcze jedna niemiecka legenda, która spoczęła w nieznanym miejscu wśród mazowieckich piasków, gdzieś przy drodze Pogorzel - Mińsk Maz. W kolejnych postach przedstawię jego karierę i drogę do Pogorzeli.

Na zdjęciu Hermann Göring w 1923r.; zapewne już wtedy myślał o wyprawie do Polski, do ielubianego sąsiada".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mundur #2. Tutaj nie mam pewności, czy na zdjęciu #2 Heinz G. nosił taki właśnie mundur. Proszę o wsparcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego zdjęcia wyraźnie widać, że żołnierze dywizji HG nosili (w Europie) mundury w kolorze czarnym i jaśniejszym (błękitnawym?). Stąd moje wątpliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W 1944 pod Pogorzelą raczej na pewno nie nosił munduru wyjściowego ani kurtek tropikalnych - bardziej zwykłą kurtkę dla załóg pojazdów pancernych czyli wrap czarny sukienny lub letni z materiału HBT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poza tym ta ostatnia kurtka tropikalna HG też wygląda na jakiegoś składaka - nie jest to typowa kurtka tropikalna Luftwaffe tylko Kriegsmarine ze zmienionymi guzikami i opaską HG".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej nie popełniłem tutaj pomyłki, pokazując wyżej afykański mundur dywizji HG.
Jeszcze jeden dowód: to zdjęcie, z oryginalnym takim to opisem (celowo bez tłumaczenia, proszę o wybaczenie):
Africa – Tunisia, circa 1943
In this picture the grenadier wears the following items of kit:
-Sand/Tan coulrerd M35 Helmet
-Luftwaffe Tropical Tunic
-Luftwaffe Tropical Trousers
-Tropical shirt
-Tropical Tie
-Short boots
-Officers belt
Extensive tropical clothing was issued to personnel of ranks of the Luftwaffe; this kit was given the term “khakibruan” or light tan. The Trousers were often very baggy to allow air to circulate in the hot weather conditions, as you can see with its big front facing pocket these were the same trousers issued to German paratroopers. The hems of the tunics were usually cut very short which was the fashion at that time."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nieprawidłowość polega na tym, iż wiążesz mundur tropikalny Luftwaffe z okresem walk pancernych pod Pogorzelą - jeżeli już to takie uniformy we Włoszech ale nie za bardzo na Wschodzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tutaj jest link
http://www.freewebs.com/dannyhg/uniforms.htm
do strony, gdzie pokazano ewolucję mundurów dywizji HG na jej drodze do Pogorzeli (lub szerzej do Polski). Jeśli ktoś tego nie chce oglądać, to pewnie wie jak to osiągnąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
???


Elpasys jeśli ktoś bardzo nie chce przyjąć do wiadomości że mundury tropikalne HG" to Afryka Północna i generalnie Włochy a nie pola pod Pogorzelą, to i tak nigdy tego nie przyjmie.

Reklamujesz jakieś linki, (z replikami mundurów) które w żaden sposób nie są w stanie udowodnić, że pod Pogorzelą żołnierze HG" nosili mundury tropikalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heinz Göring urodził się 4 września 1907r. w Wiesbaden. Jego rodzicami byli Heinrich Göring i jego żona Dora, z domu Barth. Jego ojciec Heinrich, profesor w Wiesbaden, był bratem Herrmann'a Göring'a. Heinz Göring otrzymał dobre wykształcenie i 20 lipca 1936r. uzyskał tytuł naukowy doktor praw. Potem pracował jako prawnik w stalowni Weserhütte w Bad Oeynhausen, gdzie później został syndykiem.
Stalownia Weserhütte powstała w 1844r. Zasłynęła z produkcji koparek, produkcję których rozpoczęla w 1908r. Pierwsza koparka nosiła oznaczenie L8, miała napęd parowy i podwozie szynowe. Kolejna seria LR powstała w latach dwudziestych XX wieku, posiadała już silnik Diesla i podwozie gąsiennicowe. W tej wersji przez dziesiątki lat była stosowana w całym świecie przy robotach ziemnych.
Gdy Heinz Göring rozpoczynał pracę w stalowni Weserhütte, jej produkcja była już przestawiana na potrzeby przyszłej wojny.
Pierwsza koparka L8 na szynach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na rozpoczęcie produkcji nowej koparki stalownia potzebowała dużo pieniędzy. Wypuściła więc obligacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale w ambitnych planach stalowni był taki potwór, niszczyciel czołgów, który na szczęście (aliantów) powstał tylko w 1 egzemplarzu, jako drewniany model.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information