Skocz do zawartości

Wojna na szynach


Swiety82

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem utworzenia wątku na temat tzw. 'Kriegslok'ów', czyli popularnie nazywanymi parowozami wojennymi.

Upodobałem sobie niemiecką 52-kę, może dlatego że od dłuższego czasu wykonuję model tego parowozu, dlatego jeśli macie jakieś ciekawostki lub fotki tej maszyny lub podobnych to proszę o zamieszczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dodam jeszcze iż ostatni egzemplarz jaki widziałem w Polsce to 52-ka która stała w Wolsztynie, później gdzieś zaginęła".

Dla niewtajemniczonych-po wojnie Polska otrzymała" dość dużo tych maszyn, gdzie przemianowano je na Ty2/42, które jeszcze długo służyły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek kolego Świety82 ale mała nieścisłość:)
Działo kolejowe na zdjęciu to niestety nie Dora (na załączonym obrazku Dora właśnie w Sewastopolu), no i drugi mały chochlik: Dory nie ciągały parowozy a właśnie te pomalowane w dziwny kamuflaż dieselki.Co do zdjęcia ostatniego to bodajże z jedynego zastosowania bojowego Dory podczas oblężenia Sewastopola.
Polecam dla zaonteresowanych tematem artylerii kolejowej książkę: Waffen Arsenal Band 016 - Deutsche Eisenbahngeschütze
i serdecznie wszystkich pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sprostowanie(moje niezrozumienie stronki niemieckiej), widzę że kol. kuna jest lepiej obeznany z tematem, możesz coś podpowiedzieć jeszcze na temat dział?
Z tego co się orientuję to przeważały w większości Gustav'y"

i pały PSik :) Czy masz może tę książkę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ciekawostek to w czasie swojego jedynego zastosowania bojowego Dora przez 5 dni oddała 48 strzałów do 7 celów (tyle za wspomnianą książką). Co do Gustawa to po prostu inna nazwa Dory - Schwerer Gustaw.
P.S.Książkę posiadam w .pdf więc jak coś to na maila kontakt. Adres w nicku i w miarę możliwości i czasu postaram się przesłać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie