Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Robi65

Wojna w Dolinie Bobru

Recommended Posts

Planujemy pracę nad działaniami wojennymi w 1945 roku w Dolinie Bobru (Bolesławie, Lwówek Śląski, Jelenia Góra i okolice) Czy temat jest interesujący? Czy warto go podejmować?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy temat jest interesujący?Napewno nie dla kazdego, dla tych co sie interesują historią tego rejonu to napewno, z pewnością warto się tym zajac bo walkami w tym rejonie jest mało prac zwłaszcza po polsku. Jedynie chyba częsciowo jest to opisane u Majewskiego i Wilczyński w Lubań 1945 częsciowo opisał co sie tam działo. Troche dziwny zakres dolina Bobru" ale to zapewne wstepny temat pracy. Zależy jak chcesz potraktowac temat czy zbadać go dogłebnie (co z pewnością zajmnie ci lata)czy tylko pokrutce opierając sie na podstawowych materiałach. Inicjatywa dobra,prac o walkach w 1945 na Dolnym Śląsku nigdy za wiele. Jeszcze kwestia czy planujesz ta pracę wydac np.ksiązkowo czy tylko dla siebie :-)Ja podobną prace już tworze kilka lat i jeszcze z kilka bede ją tworzył(brak czasu/praca/szkoła)no i ciezko dotrzec do niektórych materiałów. No jesli juz sie zdecydowałes to życze powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za uwagi. Temat jest nam bliski, bo mieszkamy w tych miejscowościach. Zgromadziliśmy pewien zasób literatury. Prowadziliśmy badania terenowe - oczywiście wtedy, kiedy mozna było wyjść z wykrywaczem, czyli kilka lat temu. Bazujemy głównie na źrodłach niemieckich oraz nielicznych rosyjskich oraz wspomnieniach. Oczywiście myślimy o wydaniu książkowym. Wiemy,że to nie Lubań, który jest o wiele bardziej interesujący. Może dzięki dyskusji na forum uda nam się łatwiej podjąc decyzję co do nakładu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to jak już wydajecie, to było by dobrze jak by ksiązka posiadała kilka mapek jak i mapę rejonu którego dotyczy, przydała by się mapka Dolnego Śląska z ukazaniem szerszego ujecia frontu(nie kazdy czytelnik zna ten region), przydały by sie fotki, z okresu walk tu raczej jest o nie ciezko(nie był tak obfotografowany jak Wrocław czy Lubań)ale fotki żołnierzy,oficerów czy zniszczeń napewno się znajdą. Fotki wspułczesne pozycji bunkry czy budynków w których mieściły się sztaby,szpitale itp. przydatny by był wykaz jednostek wojskowych które brały udział w walkach(dowódcy,skład itp), Co do wydania to niewiem na jakim jesteście etapie czy już macie wydawcę ale sądzę że optymalny był by nakład około
1 000- 750 egzemplarzy.Sam sie na wydawaniu nie znam ale wydaje mnie sie ta liczba najlepsza na początek. Mam nadzieje że wydanie dojdzie do skutku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za kolejne cenne uwagi. Książkę wydamy własnym sumptem. Będą mapki i zdjęcia. jak na razie to chyba poza książką pana Wilczyńskiego - nie ma pozycji poświęconych walkom w 1945 roku. Pomijam znaną wszystkim klasykę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam serdecznie
Temat z pewnością ciekawy i mało znany. Kiedy ewentualnie można spodziewać się książki? Myślę że zainteresuje ona wielu miłośników II wojny światowej. Mnie szczególnie interesowałyby jednostki, które stacjonowały i walczyły w tym rejonie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia. Proszę dać znać jak książka się już pojawi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Książka już jest. Wkrótce w księgarni Odkrywcy. Z opisu:
Młoda oficyna wydawnicza z Jeleniej Góry – Archiwum-System zainicjowała nowa serię Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie. Na jej inaugurację wybrano publikację zespołu autorskiego w składzie: Robert Primke, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa. Jak piszą autorzy:
Wojna w dolinie Bobru. Bolesławiec- Lwówek Śląski- Jelenia Góra w 1945 roku – to szczegółowy opis wydarzeń do jakich doszło pod koniec II wojny światowej w tym niezwykle malowniczym zakątku Dolnego Śląska. Autorzy ksiązki nie tylko ukazują nieznane dotąd fakty i epizody, ale także obalają szereg mitów i stereotypów powielanych w dotychczas wydanych publikacjach.
Fragment publikacji:
Tak szli Rosjanie od domu do domu, wybijali szyby w oknach i żądali od ludzi zegarków i biżuterii. Włamywali się do mieszkań i je przeszukiwali. Meble i materace były od razu załadowywane, biurka oraz zegary stojące musiały także zostać oddane. Na ulicach leżało mnóstwo zniszczonych rowerów i motorowerów. Drugiego dnia doszła nas straszna wieść. Oddziały mongolskie gwałciły i biły kobiety oraz dzieci. W dwóch pierwszych dniach odebrało sobie życie około 250 osób, było również wielu zastrzelonych.
Robert Primke, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa, Wojna w dolinie Bobru. Bolesławiec- Lwówek Śląski- Jelenia Góra w 1945 roku, Wydawnictwo Archiwum –System, Jelenia Góra 2009, s. 100

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gratuluję wydania książki.No to czekam jak się pojawi w księgarniach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oto spis treści;
SPIS TREŚCI:
I. OPERACJE WOJSKOWE NA DOLNYM ŚLĄSKU W 1945 ROKU
II. BOLESŁAWIEC
III. LWÓWEK ŚLĄSKI
1. Miasto w czasie wojny
2. Przygotowania do obrony
3. Walki o Lwówek Śląski
IV. MIĘDZY BOBREM A KWISĄ
1. Niwnice – Rząsiny
2. Płóczki Górne-Mojesz-Pławna
3. Bielanka-Pieszków-Sobota-Dębowy Gaj-Marczów
4. Wleń i okolice
5. Gryfów Śląski i okolice
6. Lubomierz i okolice
7. Mirsk i okolice
8. Obozy jenieckie na terenie powiatu lwóweckiego
V. JELENIA GÓRA
VI. ŹRÓDŁA I BIBLIOGRAFIA (wybór)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam, ostatnio widzialem ja na allegro, pojawilo sie tam do sprzedazy kilka sztuk. Sam jedna zamowilem i czekam na dostarczenie paczki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z ogromnym zaciekawieniem przeczytałem książkę której brakowało. Mnóstwo faktów, ilustracji, dokumentów. Pasjonująca lektura dla wszystkich, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę o ostatnim roku II wojny światowej w powiatach bolesławieckim, lwóweckim i jeleniogórskim.
I co najważniejsze, autorzy obalili wiele mitów i legend.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wielkie dzięki za miłe słowa ! Jak zwykle - już wiemy,że można było napisać jeszcze lepiej, ale czy kiedykolwiek książeczka byłaby skończona?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szanowni forumowicze, czy ktoś wie gdzie można kupić tę książkę we Wrocławiu??? Szukałem w kilkunastu księgarniach i bez efektu. Będę wdzięczny za info.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie tam, gdzie ciekawie. brakuje obozów jenieckich w okolicach Jeleniej Góry, brakuje marszu śmierci Hirshberg - Altkemnitz; brakuje akcji Bóbr (wysadzanie mostów elektrowni wodnej Wrzeszczyn (Bober-ullersdorg) oraz wojskowych fabryk na terenie Schneider-B.

Jak na historyków, powinniście o tym nadmienić - a o akcjach jenieckich na masową skalę powinniście zrobić osobny rozdział.

Warto zrobić część drugą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgoda, ale nie we wszystkich punktach. Stara Kamienica i okolice Jeleniej wykraczały poza założone ramy geograficzne.Tak, jak napisałem, alebo mogliśmy cyzelować pracę w nieskonczonośc, albo wydać. Uwagi postaramy się uwzględnić w przyszłości, gdyż nie uznajemy tematu za zamknięty.
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak na serie Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie trochę za dużo tematów pobocznych, niezwiązanych bezpośrednio z walkami. Udało Wam się znaleźć fajne zdjęcia to jest plus, jest tez kilka ciekawych ujec walk w Boleslawcu i Lwowku. Książeczka godna przeczytania. Jaka będzie kolejna z serii?

Share this post


Link to post
Share on other sites
No cóż - uznaliśmy,że trzeba również zarysować tło wydarzeń 1945 roku, a nie skupiąc się na samych walkach. Plany ewoluują. Ja namaiwm kolegów na Grodków 1945, w grę wchdzą również wojny napoleońskie i wojna trzydziestoletnia oraz walki na Łużycach.
Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
wojna trzydziestoletnia na pewno 'sie sprzeda' bo temat wogóle nieznany i nieopracowany.
W kwestii napoleona - w zasadzie wszystko zostało powiedziane przez rewelacyjną książkę Olczaka i troszkę słabszą Malickiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tu można zobaczyć filmik z konferencji i promocji:
http://luzyce.info/index.php/gryfow-slaski/535-obalaja-mity.html

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information