Skocz do zawartości

Poszukiwania na Gradowej Górze w Gdańsku


Bocian

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
17 i 18 października Grupa Poszukiwawcza miesięcznika „Odkrywca” przeprowadziła badania mające na celu odsłonięcie wlotu do niedostępnego dziś XIX wiecznego podziemnego chodnika znajdującego się na Gradowej Górze w Gdańsku. Murowana poterna miała łączyć odcinek fosy suchej pomiędzy Kaponierami - Środkową i Południową z Lunetą Senarmonta. Niedostępny co najmniej od czasów II wojny światowej około 70 metrowy korytarz miał stanowić jeden z najdłuższych podziemnych ciągów komunikacyjnych jakie znajdowały się w obrębie zespołu fortecznego. Do dziś wiele niejasności budziły zarówno okoliczności w jakich zniknęły wejścia do poterny jak i stan jej zachowania. Mówiło się o zasypaniu poterny w latach 20., podczas II wojny światowej bądź tuż po zakończeniu działań wojennych. Najbardziej sensacyjne domniemanie łączyło poternę z możliwością ukrycia w jej wnętrzu przedmiotów i archiwum gauleitera Alberta Forstera.
Przeprowadzone 17 października badania pozwoliły na odsłonięcie pozostałości murów oporowych i wejścia do podziemnego chodnika. Wstępna analiza odnalezionego materiału wskazuje, iż wlot poterny został rozebrany. Jednak odwierty sondażowe przeprowadzone na dalszym jej przebiegu ujawniły odcinki z zachowanym stropem i niewielką powietrzną pustką. W tej chwili trwa analiza uzyskanych profili, materiału pozostałego po zniszczonym wejściu i zdjęć z wprowadzonej do wnętrza poterny kamery. W numerze listopadowym „Odkrywcy” ukaże się pełna relacja z przeprowadzonych badań
Napisano
video.google strasznie to skompresowal. Jutro zerkne na oryginalnym sprzecie.

Kamera zdaje egzamin i juz powstaje wersja druga z glowica 3d. To co udalo sie nia namierzyc w paru 35metrowych odwiertach niedlugo przeczytacie w Odkrywcy :)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie