Skocz do zawartości

Wehrmacht, 1939 ... MP-38 i szelki ... ;)


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Wehrmacht, 1939 ... MP-38 i szelki ... ;) Czyli to co zwykle tutaj ostatnio doprowadzało do największych szałów i piekła ;)

Nie znam się na sprzęcie niemieckiem, ale trudno nie zwrócić uwagi na te detale, po tych kłótniach które się tutaj działy.
Niby nie było, a tu cyk - fotki 16 pułku piechoty niemieckiego z walk nad Bzurą pomiędzy 16-19 września 1939 roku i jakie ciekawostki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wszystkie zdjęcia pochodzą z:
http://www.historic.de/Militar/22.%20ID/22IDGeschichte/Polen/Kampf/IR16KampfPolen.htm

Na pewno znajdzie się jeszcze milion detali, potwierdzających wiele tematów - tylko ktoś kto sie zna, musi spokojnie na nie popatrzeć ;)

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka - to nie Reich, a Pabianice ... już po wylądowaniu ... na następnym zdjęciu ładnie widać napis Strzeż się pożaru" na znaku, przy którym leżą ...

in Transportmaschinen vom Typ Junkers 52 verladen und gegen 10.00 Uhr am 13.09.1939 landete das IR 16 auf dem Flugplatz Pabianice bei Lodz."

Czyli szeleczki powyzej to 13 września ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja pierwszy.
Słynne kamo; po pierwsze, to wzór kamuflażu SS, żołnierz z prawej strony ma kurtkę z wzorem w palmy (na rękawie). W kampanii wrześniowej raczej nie spotykany, co może świadczyć o tym, że zdjęcie zostało zrobione później, chyba, że sie mylę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas! Spokojnie, żadnej jatki nie było. Jest to normalna sytuacja, że z biegiem czasu wypływają nowe zdjęcia. Część z nich była juz rok temu prezentowana na www poloniamilitaris.pl a'propos walk o Łowicz.
jest jeszcze kwestia proweniencji zdjęć. To, że wypłynęły na niemieckich stronach, czy są podpisane, że pochodzą z kampanii wrześniowej jeszcze o niczym nie świadczy.
Sam wiesz najlepiej, że nawet do frontowych albumów mogą być wklejane przypadkowe zdjęcia.
Że handlarze celowo fałszują daty w celu podniesienia atrakcyjności zdjęcia.
Nikt nie twierdził, że szelek nie było. Kwestią było ich masowe" występowanie.
Co do MP38; zdjęcie jest na tyle niewyraźne, że trudno stwierdzić z całą pewnością, czy to nie jest MP40.
Podoficer jest odznaczony EK, oraz ma przy bagnecie Troddel(temblak), a takie noszono jeszcze we Francji. Bez stwierdzenia, czy EK nie jest za I wojnę, trudno z całą pewnością umiejscowić w czasie tę 1 fotkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że na 1939 jedynym dopuszczalnym modelem szelek są szelki M-39, a szelek czeskich nie da się konwertować na ten typ (90% rekonstruktorów używa przerobionych szelek CSLA).
Co do fotek- prawdziwa uczta Bolasie, ogromne dzięki!
Zwróćcie uwagę na to zdjęcie i na żołnierza na pierwszym planie: https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/1_copy157.jpg
-ciekawy sposób troczenia menażki do a-ramy
-Dwie manierki dopięte do chlebaka
-Żołnierz posiada dwa chlebaki!
-1 Chlebak noszony na pasku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała seria zdjęć tej jednostki (16IR) robi bardzo dobre wrażenie i raczej nie podejrzewam przypadku, czy złych podłożonych fotek. Na wielu wyraźnie widać że to IX.1939 - płonące wraki polskiego sprzętu, padnięte konie, zniszczone charakterystyczne elementy polskich miast ... to nie może być np. 1940 czy 1942 rok ... i to w takim kontekście widać MP-38, szelki i kamuflaż. To chyba doskonały przykład, że jednak od czasu do czasu historia może płatać figle i nie wszystko jest tak oczywiste jakby pozornie wydawać się mogło ;)

Natomiast fotka z 32 pułkiem piechoty WP to ewidenty byk w podpisie. Data o której piszesz z 1922 rokiem, to było zapewne nadanie pierwszego sztadanru, który później w okresie unifikacji wymieniono na regulaminowy - niestety nie wiem, kiedy to dokładnie było, ale proces wymiany sztandarów to na regulaminowe to lata 30-ste - dlatego żołnierze mają na sobie taki a nie inny sprzęt i nic w tym nie ma dziwnego :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ciekawe zdjecie:
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/1_copy157.jpg

Ciekawe czemu zolnierz ma dwie manierki i dwa chlebaki?? Jakas konkretna jednostka?? Chyba nie bylo wyjatkow i wszystkie wojska nosily po jednej manierce (procz africa corps). A jak bylo z niemieckimi kolarzami, bo z tego co wiem, to polscy kolarze wozili jeden chlebak na rowerze, moze niemieccy tez??

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steiner - bingo, Palmowego kamo nie było w 39, w zasadzie chyba dopiero podczas Barbarossy sie pojawiło ale to nie dam głowy, przed wojna SS mialo chyba 2 wzory, wczesny (blockmuster czy jakos tak) i drugi, wczesny platan 3/4.

co do innych wypowiedzi:

Pieknie Bolas pieknie ....wygrzebales niezla zagwozdke ..... teraz oczekujemy na kilka slów komentarza panow "purystow :>"

Jak juz okejos sprytnie zauwazył, to tylko 1 dywizja to raz, dwa - zdjecia te krążą od roku-dwóch co najmniej, trzy: są to szelki M39, które baardzo różnią się od późniejszych odpowiedników, mają wszystkie okucia aluminiowe, szwy przy nitach w pasach naramiennych są chowane etc itp. Obecnie nikt nie robi repliki tych szelek, znam kilka osób które ma oryginały, ja nad swoją repliką obecnie pracuje (a w zasadzie to kolega nad nią pracuje ;P). Więc to wcale nie oznacza że teraz noszenie szelek w 39 jest koszerne i fajne, chyba tylko w miejscach gdzie owa dywizja walczyła, i gdy beda to faktycznie szelki M39 (chociaz z alu hakami...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie