Skocz do zawartości

Umundurowanie niemieckie


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam. Tak z ciekawości zapytam, jeśli chodzi o rekonstrukcję w Polsce pododdziałów niemieckich, to jaki wzór umundurowania jest najpopularniejszy? Pozdrawiam.
Napisano
Popularność określonego sortu mundurowego wynika z faktu odtwarzania przez poszczególne grupy, pododdziałów Wehrmachtu z konkretnego okresu wojny.

A ponieważ w Polsce najwięcej grup „niemieckich” rekonstruuje WH z początku II WŚ, więc odpowiedź Kolegi Skolcia jest prawdopodobnie trafna, bo wskazany przez niego zestaw obowiązywał właśnie w tym okresie.

BTW - furażerka M34, a nie M35, bo wprowadzono ją do umundurowania Wehrmachtu 24 marca 1934 roku.

Pozdrawiam
Hindus
Napisano
Jeszcze jedna uwaga - spodnie M37 to większość tylko marzy o takich a nie je ma;) Prawdziwe spodnie steingrau są tak rzadkie jak kwiat paproci ;)

Ja ze swej stony do wczesnowojennej 'impresji' dodałbym jako minimum mundurowe:
- pas skórzany czarny z klamrą alu groszkowaną
- buty 'saperki'.

Nie ma żołnierza bez butów i pasa...
Napisano
Ten zestaw pasuje jeśli odtwarzamy żołnierza z lat 42-43


A co do replik spodni M37 to

http://mundury-historyczne.pl/sklep/product_info.php?cPath=24_30&products_id=657&language=pl

Monza również znaleźć czasem na znanym serwisie aukcyjnym.
Lub poszukać zamienników z armii szwedzkiej.
Napisano
Schutze.W. masz rację – ale zwróć uwagę, że w zaproponowanym przez siebie zestawie na pewno nie mógłbyś uczestniczyć w imprezach z początkowego okresu wojny (rok 1939), a nadal większość inscenizacji drugowejnnych w naszym kraju dotyczy tego okresu.

Skolcio zestaw zaproponowany przez Schutze.W. jest do wykorzystania na całą późną wojnę (mam na myśli okres po 1941 roku), aż do jej zakończenia – a nie tylko do 1943 roku!

A co do repliki spodni M37 z Mundury-Historyczne.pl, to czy ktoś w końcu miał je w ręku i mógłby napisać o nich coś konkretnego?

Pozdrawiam
Hindus
Napisano
http://www.militariaonline.com/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=19_3&products_id=284 tu są ładne i w miarę tanie Steingrau.
Napisano
W Brochowie ( Bzura 2008 ) miałem w ręku spodnie Franka i wydawały się w porządku. Krój jak należy, kolor szary, tylko cena 250 zł trochę zabójcza. Oczywiście nie przesądzam że są dobre, trzeba by porównać z oryginałami ( raczej niewykonalne ) lub z bardzo dobrą repliką w stylu LB lub ATF.

Spodnie z linka podanego przez Alberta to zwykły szaro-zielony feldgrau.

Od dłuższego czasu szukam na zagranicznych aukcjach spodni M37 i przekonałem się że żaden z producentów nie robi ich z szarego sukna tylko z szaro-zielonego. Różne produkty przewinęły się przez moje łapki i żadne nie były takie jak trzeba
Jak znajdę coś dobrego to dam znać.
Napisano
Witam,
mam spodnie od franka. Uszyte były tragicznie. Pasek został przeszyty nie na zakładę na brzegach tylko tak jak był wycięty, tak został obszyty i wszystko co jest na zewnątrz szwu, poprostu się strzępi. Nogawki to jeszcze większa tragedia. Zamiast ładnie wykrojone i podszyte podszewką zosały wyrojone byle jak i zszyte jak jakies wory. A u dołu o zgrozo krzywo zagięte i ręcznie przyfastrygowane. To wszystko co mozna powiedziec.
Napisano

Obiecane zdjęcia spodenek. To spodnie górskie (Berghosen) wczesnego modelu dla oddziałów Gebirgsjaeger produkcji LB. M37 Langhosen są z tego samego sukna.

  • 2 weeks later...
Napisano

Panowie , specjaliści od niemieckiego munduru, proszę powiedzieć co to za cudak ?

Czapka oficerska , pas również , naramienniki podoficera , patki na kołnierzu oficerskie , kurtka mundurowa na 6 guzików ...ki diabeł ?

Ja mam na ten temat swoją teorię ale kilka rzeczy mi się tu nie zgadza, czekam zatem na Wasze opinie...

Napisano
Starsi podoficerowie służby sanitarnej Wehrmachtu mieli prawo do noszenia oficerskich insygniów na swoich mundurach (patek kołnierzowy, adlreów, srebrnego sznura na czapce).

Pozdrawiam
Hindus
Napisano
Do noszenia oficerski insygniów mieli również prawo podchorążowie WH pod koniec okresu poprzedzającego promocję oficerską.

Inne służby (według mojej wiedzy) nie.

Pozdrawiam
Hindus
Napisano

wg. German Army Uniforms and Insygnia 1933-1945" Briana L.Davisa , i Wehrmacht w Kampanii Wrześniowej 1939" Jarosława Krzywani również w innych rodzajach broni byli tzw. Offizeranwarter czyli kandydaci na oficerów i ci równiez mieli prawo do w/w insygniów.

Trochę to skomplikowane i mało o tym można znaleźć wiadomości w necie i książkach...

Napisano
Widać mało zrozumiale napisałem – pisząc:
„…Do noszenia oficerski insygniów mieli również prawo podchorążowie WH…”
miałem na myśli podchorążych / kandydatów na oficerów ze wszystkich rodzajów broni WH.

Jak interesuje Cię temat kandydatów na oficerów WH, to może to Ci się przyda:
http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=195&highlight=kandydat

Pozdrawiam
Hindus

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie