Skocz do zawartości

Łowicz 2008 nadchodzi!


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Znaczy posiadają zrolowane nad chlebakiem.
A skoro je posiadali, to pewnie i zakładali, kiedy było zimno i padał deszcz.

Taka jest nasza koncepcja; Mława i Bzura, celta na pasie, w końcu jeszcze lato. Łowicz, aura jesienna, celta na żołnierzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie , na fotce którą bezczelnie ściągnałem ze strony Polonia Militaris wystepują po lewej dwaj oficerowie WH i obaj , chyba żem ślepy mają Y "szelki skórzane. Zdjęcie pochodzi z 1939 roku z Łowicza jak głosi opis, zatem jak to się ma do teorii którą słyszałem wielokrotnie , ze we Wrześniu nie było w użyciu tych szelek dopiero od 1940 roku weszły do szerokiego użytku..

Może ktoś madrzejszy się w tej kwestii wypowie bo trochę mnie to zdjęcie skołowało...:-))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szelki szturmowe teoretycznie wprowadzone zostały w WH w kwietniu 1939 roku. To, że mają je na sobie młodsi oficerowie raczej nie powinno dziwić, bo korpus oficerski zawsze potrafił się zakręcić za lepszym sprzętem ;)
Mnie bardziej zaskoczyły inne zdjęcia z tej galerii na portalu PM, gdzie wyraźnie widać, że żołnierze mają na sobie szelki szturmowe i chyba nawet A-ramy…

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjecia są wielce ciekawe.
Moze też być tak, że wojsko ze zdjęć pochodzi z kolejnej fali mobilizacyjnej, wobec czego ma na sobie bogatsze wyposażenie.
Żołnerze ze zdjęć mogli pochodzic z jednostki, która dotarła do Łowicza juz po jego zajęciu.

Może w latach następnych wprowadzimy stopniowe zwiększanie ilości wyposażenia w trakcie Kampanii Wrześniowej '39.
Tegoroczny Łowicz bedzie jednak jeszcze bez szelek i A-ramek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam gdzieś zdjęcie z przedmieść Warszawy na którym obsługa MG34 ma szelki właśnie , wszyscy mnie przekonywali że to może szelki kawaleryjskie, ponieważ nie znalazłem innych fotek , uznałem ze to pewnie prawda.
Ale teraz ....???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak statystka jest przynajmniej dla mnie decydująca, a ponieważ większość zdjęć żołnierzy WH z 1939 roku, które widziałem przedstawia ich bez szelek szturmowych, więc osobiście uważam, że nie powinno ich być w rekonstrukcji tego okresu…

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż , pozwolę sobie mieć odmienne zdanie bo skoro wystapiły w Łowiczu dlaczego nie miałoby być ich gdzie indziej?

Być może jakaś jednostka została w nie wyposażona do testów ale to raczej teoria mało prawdopodobna.

Tak czy inaczej koronny argument zwolenników braku szelek szturmowych u żołnierzy WH podczas Kampanii Wrześniowej został wytrącony bo przecież są dokumenty czarno na białym"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę jeszcze zwrócic uwagę, że wśród tych fotek jest również zdjęcie niemieckiego cmentarzyka. co może świadczyć o tym, że część zdjęć jest z okresu, kiedy jest juz po wszystkiem", jak mawiała pewna młoda lekarka.


Temat szelek we Wrzesniu '39 był wielokrotnie wałkowany.
Może gdzieś będą inscenizacje wrześniowe, w których będą one dopuszczalne. U nas, póki co, nie będą.
Może kiedyś to się zmieni...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wielkim znawcą niemieckiego oporządzenia, ale
zdjęcie przy tankietce przedstawia kawalerzystów, a ci już w regulaminie z 1935 mają na sobie szelki (zapewne najpierw modele I wojenne lub przerabiane z szelek do plecaków.
A z wrzesniowych fotek wg mnie płynie tylko wniosek: szelki mogli dostać podoficerowie, młodsi oficerowie, niektóre oddziały do testowania- np pionierzy. Ale nie dotyczyło to wszystkich oddziałów. Może w niektórych okregach je wydano a w innych nie i przy analizie zdjęć powinno się wziąć pod uwagę nie tylko datę zrobienia zdjęcia ale i miejsce- jednostkę. Np DP Kempf miała bogatsze wyposażenie od starej ID z zadupia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż , pozwolę sobie mieć odmienne zdanie bo skoro wystapiły w Łowiczu dlaczego nie miałoby być ich gdzie indziej? "

Skoro zatem 82nd ABD wystąpiła w Normandii dlaczego nie miałoby jej być w Powstaniu Warszawskim?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie