Skocz do zawartości

1 Wrzesień w Rybniku


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Możemy pospekulować z jakiej okazji ten pokaz. Sam wcześniej wyraziłem swoje wątpliwości dotyczące tego wydarzenia. W Rudach Raciborskich rozlokowany był sztab 5.Panzer Division,być może w dniu 3/09/1939 pojawił się w Rybniku.
4/09/1939 wejście do Katowic 239.ID połączyła także z podobnym pokazem.Wkroczenie na Śląsk było szczególnym wydarzeniem dla Wehrmachtu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to raczej 1 września ?

Marszruta sztabu 5 dpanc jest znana. 31.08 Rudy Raciborskie 01.09 po południu Kleszczów, noc 1/2 szkoła w Warszowicach, 02.09 południe Łąka, noc 2/3 przysiółek Poznań między Miedźną a Górą, noc 3/4 Rajsko dwór Gajdziców.

O ile jestem skłonny uwierzyć w wysłanie motocyklistów na tą paradę 3.09 w niedzielę, to trudno mi uwierzyć w wysłanie czołgu. Wojna wymaga żywienia", a to dróg. Zaopatrzenie mogło iść tylko dwoma szutrówkami 5 m szerokości. Pomysł wysłania dużego czołgu 50 km pod prąd tego zaopatrzenia nie wydaje mi się realny.
stąd optuję raczej za 1 września lub 1 października.

Czy mi się zdaje, ale ten czołg na zdjęciu jedzie na rynku w kierunku Raciborza ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Pz IV spod Rownia dostał w lewą osłonę gąsienicy. Tego na zdjęciach nie widać.
Ale A. Bukko wspominał, że pod Żorami dwa czołgi nieznanego typu utopiły się w bagnie po wieżę. Po wyciągnięciu do walki się nie nadawały, bo mało prawdopodobne by instalacja elektryczna to wytrzymała. Ale po umyciu do pokazu w sam raz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczcie otwarte okna w kamienicy za czołgiem...gdyby to był pokaz, pewnie byli by tam ludzie patrzący z okien, a jeżeli to 1 września, to Niemcy zebrali wszystkich na rynku by ogłosić lub przekazać, że od dzisiaj wszystko sie zmienia.... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/z_ebay__wg._opisu_rybnik.jpg
http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum22/3wrzesien_354.jpg
obie fotki mogły być zrobione w tym samym czasie tylko pokazują różne ujęcia rynku....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przeglądałem stronkę ZR i ciekawi mnie opisywany tam ten rów przeciwczołgowy przed pozycją wykopany w szosie raciborskiej. Skąd o nim wiadomo ? To była ważna gospodarczo szosa i nikt by jej tak sobie nie przekopał. a może ją tam wysadzono rano 1 września ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie