Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

DTH

Odnaleziono polskie mogiły na Białorusi

Recommended Posts

Odnaleziono mogiły polskich żołnierzy i policjantów
W dwóch białoruskich miejscowościach odnaleziono i ekshumowano szczątki 55 polskich żołnierzy, policjantów i cywilów zamordowanych i poległych we wrześniu 1939 roku - poinformowało PAP biuro Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Specjaliści Rady OPWiM, prowadzący prace poszukiwawcze w białoruskiej wsi Podziemienie w okolicach Kobrynia, odnaleźli szczątki 42 zamordowanych Polaków (żołnierzy, policjantów i cywilów). Wstępne ustalenia wykazały, że wszyscy zginęli z rąk działających w tym rejonie we wrześniu 1939 roku komunistycznych band zwalczających Polaków, które uaktywniły się na wieść o wejściu w granice państwa polskiego wojsk sowieckich.
Z kolei w Kobryniu, na terenie starego Cmentarza Katolickiego, zlokalizowano zbiorową mogiłę, z której wydobyto szczątki 13 żołnierzy Wojska Polskiego poległych zapewne 18 września 1939 roku podczas obrony Kobrynia.
Wśród licznych elementów uzbrojenia i oporządzenia wojskowego w grobie znaleziono także przedmioty pozwalające na identyfikację konkretnych żołnierzy. Na podstawie odnalezionych znaków tożsamości zidentyfikowano nazwiska trzech żołnierzy WP: strzelca Stanisława Matyki, podchorążego Ewarysta Zajkowskiego oraz strzelca Ludwika Lipy.
Jak informuje Rada OPWiM, ze względu na kontynuację poszukiwań, odnalezione szczątki złożono do specjalnych trumien, które zostaną złożone do grobów na cmentarzu katolickim w Kobryniu po zakończeniu prac terenowych. Rada planuje urządzenie tam kwatery żołnierzy WP poległych we wrześniu 1939 r. w Kobryniu i w rejonie kobryńskim.
Rada OPWiM podkreśla, że prowadzenie prac było możliwe dzięki pozytywnym decyzjom władz białoruskich, poprzedzonych rozmowami w Warszawie i Brześciu z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Republiki Białorusi.
W poszukiwaniach polskich grobów i ekshumacjach uczestniczyli także specjaliści z białoruskiego 52. Samodzielnego Batalionu Poszukiwawczego oraz archeolodzy.

Za PAP.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podane przez PAP informacje chyba nie są dość ścisłe.

Informacja o odnalezieniu mogił jest podana jako odkrycie.
Natomiast nazwiska:
- kpr. pchor. Ewarysta Zajkowskiego z
183 pp ur. w 1910,
- strz. Stanisława Matyki z 183 pp ur. 1907
poległych 18.09.1939 r. i pochowanych w mogile zbiorowej w Kobryniu figurują w wydanej w 1993 Księdze pochowanych żołnierzy polskich poległych w
II Wojnie Światowej T.I Żołnierze Września cz.2 (N-Z)
str. 315 i cz.1 (A-M) str. 463

Natomiast brak w tej publikacji strz. Ludwika Lipy

stifz

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information