aegirsson Posted August 4, 2008 Author Posted August 4, 2008 Z ośmiu metalowych tablic zawierających nazwiska poległych przy rozminowywaniu kraju saperów, ostało się cztery...
acer Posted August 4, 2008 Posted August 4, 2008 A to swołocz jedna....łapy poucinać......jeszcze saperom....Gdzie jest ten sugestywny pomnik ?
Swiety82 Posted August 4, 2008 Posted August 4, 2008 Ostatnio byłem w Gdyni, i też zastałem część" pomnika...
aegirsson Posted August 4, 2008 Author Posted August 4, 2008 Warszawa, nieopodal ul. Solec, nosi tytuł Chwała Saperom, składa się z 3ech części - Saper, j. w. - Trzech Saperów wbijających pal przy budowie poniatowszczaka, stoi nad Wisłą - Płyta - płaskorzeźba, w przejściu podziemnym pod Wisłostradą, przedstawiająca kościuszkowców niosących pomoc powstańcom we wrześniu '44
aegirsson Posted August 4, 2008 Author Posted August 4, 2008 płaskorzeźby na pylonach - imitujących wybuch miny
aegirsson Posted August 4, 2008 Author Posted August 4, 2008 czterech tablic od prawej już nie ma... wyrwali s...
aegirsson Posted August 4, 2008 Author Posted August 4, 2008 całość powstała bodajże w 75 pomni, a w zasadzie pomniki wykonane częściowo w Warszawie w ZM Wola, d. im. nowotki, a część w Stoczni remontowej w Gdyni
aegirsson Posted August 5, 2008 Author Posted August 5, 2008 autorzy pomnika - Stanisław Kulon, Eugeniusz Kozak
satron1200 Posted August 5, 2008 Posted August 5, 2008 Witam . Kolego Aegirsson , obawiam się że most Poniatowskiego ma starszy rodowód niż ro 1945 (1905-13). Przy powojennej odbudowie zachowano stare filary . Mogę się mylić ale za wzor tego pomnika posłużyło zdjęcie wykonane przy budowie przeprawy na Nysie przez żołnierzy II-ej armii Wojska Polskiego Pozdrawiam .
aegirsson Posted August 5, 2008 Author Posted August 5, 2008 to jasne, chodziło mi o odbudowę mostu poniatowskiego, zginęło wtedy kilku saperów
aegirsson Posted August 5, 2008 Author Posted August 5, 2008 ale może to upamiętniać także pierwszy most powojenny, czyli pontonowy
aegirsson Posted August 6, 2008 Author Posted August 6, 2008 Chyba ci żołnierze z 2. Armii WP, którzy budowali tę przeprawę o których piszesz satron, są na sławnym zdjęciu wkopywania słupa granicznego ( 6 bat. pont. - most. (?) ).
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.