Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Walwuch

sdkfz 234 Puma

Recommended Posts

Jak w temacie. Interesują mnie parametry tego wozu, a przede wszystkim - jego zastosowanie bojowe na frontach 2 w.ś. i potencjalna skuteczność w walce z czołgami. Mogą być również fotki, nie obrażę się ;P czy któryś z forumowiczów jest mi w stanie pomóc?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie musisz mnie pouczać, zanim założę jakikolwiek wątek dotyczący przekazania mi obojętnie jakich informacji, zawsze przeszukuję strony www za pomocą google...

Share this post


Link to post
Share on other sites
To chyba słabo przeglądasz te www.
Na zwykła Wikipedii podane są parametry.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sd.Kfz.234
Resztę w literaturze znajdziesz, np.:
SD.KFZ. 234" wyd. Kagero

Share this post


Link to post
Share on other sites
W wikipedii jest dość lakonicznie potraktowany ten temat...
Nie ma nic o zastosowaniu bojowym. Nie ma też jakichkolwiek informacji o tym, w jakich dywizjach,batalionach itp. służyły. No i nie ma tego, co mnie najbardziej interesuje - skuteczność w walce z czołgami.

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
a co ty się czepił z ta skutecznościa w walce z czołgami ?
przecież był to wóz oancezony 8*8 z działem 50 mm więc trudno tu muwic o jakiejś skuteczności skoro czołgi posiadały kalibry 75 i więkrze . to nie ta klasa pojkazdu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Była wersja Pumy z działem 75mm,a czołgi lekkie miały działka 20-50mm i słaby pancerz,tak więc sdkf.234 mógł skutecznie zwalczać broń pancerną.Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ze względu na swój napęd 8*8 zdecydowanie przewyższał czołgi np. manewrowością. Tak więc nie byłoby problemem okrążyć go, a następnie zaatakować np. z boku... Mimo słabego opancerzenia, myślę, że wersja z 75 mm działem mogłaby powalczyć z jakimś większym okazem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,
Puma" z tego co kojarzę służyła głównie do rozpoznania i bezpośredniego wsparcia piechoty. Wozy bojowe tego typu wchodziły w skład kompanii samochodów pancernych w duwizjach pancernych. Pojazdy uzbrojone w działa 75mm KwK 51 L/24 (Sd.Kfz 234/3) i 75mm PaK 40 L/46 (Sd.Kfz 234/4) były produkowane od czerwca 1944 roku i wyprodukowano ich bardzo mało, odpowiednio 88 i 89 sztuk. Nie mam pod ręką schematów organizacyjnych dywizji niemieckich formowanych według etatu 1944", tam trzeba by szukać szczegółów co do ilości pojazdów w danej dywizji czy związku bojowym. Pod koniec wojny panował duży bałagan w niemieckiej Panzerwaffe i używano wszystkich pojazdów jakie były dostępne, szcególnie na froncie wschodnim. Często w grupach bojowych (kampfgruppe) walczyły przypadkowo zebrane pojazdy, które miały jescze amunicję i paliwo. Co do walk z czołgami to myślę, że raczej byłyby to spotkania przypadkowe, gdyż Puma" jednak zaliczała się do zwierzaków" o cienkiej skórze" :) Z ciekawostek o tym pojeździe można wymienić że projektowany był do walk w klimacie pustynnym, wieża w wersji 234/2 pochodziła z nie wprowadzonego do produkcji masowej czołu Leopard", oraz że był to jeden z najsilniej uzbrojonych pojazdów rozpoznawczych II wojny światowej. Pod tym linkiem znajdziesz więcej szczegółów co do przydziału bojowego tych pojazdów http://www.fortunecity.com/marina/reach/175/sdkfz234.htm .
Pozdrawiam
Łukasz

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information