Skocz do zawartości

sdkfz 234 Puma


Walwuch

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Interesują mnie parametry tego wozu, a przede wszystkim - jego zastosowanie bojowe na frontach 2 w.ś. i potencjalna skuteczność w walce z czołgami. Mogą być również fotki, nie obrażę się ;P czy któryś z forumowiczów jest mi w stanie pomóc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wikipedii jest dość lakonicznie potraktowany ten temat...
Nie ma nic o zastosowaniu bojowym. Nie ma też jakichkolwiek informacji o tym, w jakich dywizjach,batalionach itp. służyły. No i nie ma tego, co mnie najbardziej interesuje - skuteczność w walce z czołgami.

Pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ty się czepił z ta skutecznościa w walce z czołgami ?
przecież był to wóz oancezony 8*8 z działem 50 mm więc trudno tu muwic o jakiejś skuteczności skoro czołgi posiadały kalibry 75 i więkrze . to nie ta klasa pojkazdu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na swój napęd 8*8 zdecydowanie przewyższał czołgi np. manewrowością. Tak więc nie byłoby problemem okrążyć go, a następnie zaatakować np. z boku... Mimo słabego opancerzenia, myślę, że wersja z 75 mm działem mogłaby powalczyć z jakimś większym okazem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Puma" z tego co kojarzę służyła głównie do rozpoznania i bezpośredniego wsparcia piechoty. Wozy bojowe tego typu wchodziły w skład kompanii samochodów pancernych w duwizjach pancernych. Pojazdy uzbrojone w działa 75mm KwK 51 L/24 (Sd.Kfz 234/3) i 75mm PaK 40 L/46 (Sd.Kfz 234/4) były produkowane od czerwca 1944 roku i wyprodukowano ich bardzo mało, odpowiednio 88 i 89 sztuk. Nie mam pod ręką schematów organizacyjnych dywizji niemieckich formowanych według etatu 1944", tam trzeba by szukać szczegółów co do ilości pojazdów w danej dywizji czy związku bojowym. Pod koniec wojny panował duży bałagan w niemieckiej Panzerwaffe i używano wszystkich pojazdów jakie były dostępne, szcególnie na froncie wschodnim. Często w grupach bojowych (kampfgruppe) walczyły przypadkowo zebrane pojazdy, które miały jescze amunicję i paliwo. Co do walk z czołgami to myślę, że raczej byłyby to spotkania przypadkowe, gdyż Puma" jednak zaliczała się do zwierzaków" o cienkiej skórze" :) Z ciekawostek o tym pojeździe można wymienić że projektowany był do walk w klimacie pustynnym, wieża w wersji 234/2 pochodziła z nie wprowadzonego do produkcji masowej czołu Leopard", oraz że był to jeden z najsilniej uzbrojonych pojazdów rozpoznawczych II wojny światowej. Pod tym linkiem znajdziesz więcej szczegółów co do przydziału bojowego tych pojazdów http://www.fortunecity.com/marina/reach/175/sdkfz234.htm .
Pozdrawiam
Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie