Jump to content

Słowo na sobotę - kolejny strzał w stopę.


Recommended Posts

Kontrowersje wokół amerykańskiego filmu o partyzancie Bielskim
(PAP, PG/24 maja 2008 07:51)
Jesienią na ekrany amerykańskich kin trafi film o bohaterskim partyzancie Tewje Bielskim. Nasz Dziennik" twierdzi, że twórcy obrazu nie wiedzą, że oddział Bielskiego brał udział w mordzie na Polakach z miasteczka Naliboki.
Według gazety, łódzki IPN prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego mordu blisko 130 polskich mieszkańców miasteczka Naliboki. Miał w nim brać udział, oprócz sowieckiej partyzantki, także oddział dowodzony przez Tewjego Bielskiego.

Amerykański film z Danielem Craigiem w roli głównej, jak zapowiadają twórcy, ma być epicką opowieścią o bohaterstwie partyzantów i ratowaniu Żydów przed Holokaustem.

Inaczej twierdzi badacz pacyfikacji Naliboków Leszek Żebrowski. Według niego, oddział Bielskiego faktycznie podejmował niewielka aktywność antyniemiecka, zajmował się raczej grabieniem okolicznych wsi i niewoleniem młodych kobiet.

W Nalibokach funkcjonowała grupa samoobrony, która chroniła miasteczko przed napadami rabunkowymi. Miała ona umowę z partyzantką sowiecką, iż ta nie będzie jej atakować. Umowa została złamana. W napadzie, na początku maja 1943 r. brał też oddział Bielskiego.Poza strzałem w stopę ( o nacji snajpera" nie będę pisał ), mamy kolejny dowód jak bardzo nasza historia ( vide choćby Enigma i większość zachodnich książek/filmów o bitwie o Anglię ) jest oderwana od realiów.
Link to post
Share on other sites
Nechama Tec - autorka książki,na podstawie której powstał scenariusz filmu - jest polską Żydowką.Przeżyła okupacje dzięki polskiej rodzinie.Wyjechała z mężem w 1952 do USA i jest podobno cenionym tam naukowcem.W sieci można znaleźć wywiad przeprowadzony z nią przed kilku laty.Mamy więc sytuacje podobną jak z Grossem?
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information