Jump to content

Zmiana nazw miesięcy


cezarx

Recommended Posts

Gmeranie przy czasie i kalendarzu to jakaś dziwna słabość wielu totalitaryzmów i wszelkiej maści rewolucjonistów.
Często po rewolucji uznawano że czas biegnie od nowa od rewolucji (patrz rewolucja francuska czy też makabreska w Kambodży pod rządami czerwonych khmerów)
Także nazwy miesięcy zmieniano na nowe jak np,. we Francji lub ostatnio w Turkmenii (tam nawa jednego z miesięcy to imię matki miłościwie im panującego). Grzebanie przy czasie to zapewne jakiś kliniczny objaw paranoi panujących dyktatorów. Ostatnio do tego zastępu paranoików dołączył Hugo Chavez który zaproponował inny niż reszta świata czas wenezuelski" przesunięty o 30 min. w stosunku do czasu wynikającego z przyjętej przez resztę świata strefy czasowej. Nie dziwi więc (o ile to prawda) że i w hitlerowskich Niemczech starano się znaleźć nowe nazwy (bardziej starogermańskie)dla miesięcy. Znamienne że już na samym początku istnienia III Rzeszy nadano jej miano ysiącletniej".
Zastanawiająco na tym tle wygląda Rosja. Tam co prawda zmieniono jak w reszcie świata kalendarz (dlatego rewolucję październikową obchodzą tam 7 listopada) ale o dziwo nie zmieniono nazwy tak znamiennego dnia jak niedziela. Jest to tym dziwniejsze że waskriesienie" (z ros. niedziela) oznacza zmartwychwstanie na pamiątkę zmartwychwstania pańskiego.

pzdrwm
bombel

ps. trochę mnie poniosło ale już od jakiegoś czasu nurtował mnie ten problem.
Link to comment
Share on other sites

bardzo ciekawe..

google mi takie coś dało ale to pochodzenie dni - Names of days are Teutonic deities (Norse gods)- Moon, Tiw, Woden, Thor, Fria, Saturn-Roman, Sun"

http://physics.brown.edu/physics/userpages/students/Matthew_Hirsch/Time/tss2.html

więc kulą w płot ale powodzenia życzę w szukaniu :)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information