Jump to content

Niemcy kopią,


karpik

Recommended Posts

Było??

..Uwaga poszukiwaczy skarbów z całego świata ponownie skupi się dziś na południowo-wschodnim miasteczku w Niemczech – Deutschneudorf.
Wielu poszukiwaczy wierzy, że to właśnie tam można znaleźć blisko dwie tony złota nazistów, a także istotne wskazówki, które pomogą odnaleźć legendarną Komnatę Bursztynową, zabraną z rosyjskiego zamku podczas II wojny światowej.

- Rozpoczniemy wiercenie około południa i mamy nadzieję, że dotrzemy do jaskini - poinformował w notatce prasowej Heinz Peter Haustein, członek niemieckiego parlamentu oraz poszukiwacz skarbów w jednej osobie. Poszukiwania przerwano ponad tydzień temu ze względów bezpieczeństwa. Władze oraz poszukiwacze obawiali się, że szyb może się zawalić a jaskinia – o ile w ogóle istnieje – może zostać zniszczona przez materiały wybuchowe.

Na piątkowej konferencji prasowej, Christian Hanisch, drugi z poszukiwaczy pracujących w Deutschneudorfie, powiedział, że z pomocą specjalnego sprzętu zlokalizowano jaskinię, która może znajdować się około 9 metrów pod powierzchnią, a zawierać może ona "cenne metale, które mogą być tylko złotem lub srebrem. Sprzęt nie zareagowałby na żaden inny metal, taki jak miedź.

Hanisch poinformował, że jego ojciec - który był nawigatorem w Luftwaffe, siłach powietrznych nazistów - był jednym z żołnierzy, którzy zaangażowali się w ukrywanie dzieł sztuki, złota i srebra w momencie, kiedy naziści uświadomili sobie, że przegrają wojnę. Jak ujawnił Hanisch, jego ojciec przed śmiercią zostawił wskazówki, prowadzące do miejsca w Deutschneudorfie.

- Nie chodzi tu o nagrodę - mówił Hanisch. - Chcę tylko dowiedzieć się, czy mój ojciec miał rację i czy moje instynkty były słuszne.

Drugi z poszukiwaczy Heinz Peter Haustein, który pokrywa koszty ekspedycji, powiedział, iż ma nadzieję, że odnalezienie złota doprowadzi do Bursztynowej Komnaty. Jej wnętrze było w całości wykonane z bursztynu i złota, a zrabowane zostało przez nazistów z zamku w Sankt Petersburgu, kiedy wojska Hitlera dokonały inwazji na Związek Radziecki w 1941 roku.

Komnata była tak wspaniała, że wielu nazywało ją "ósmym cudem świata. Zaginęła tuż po wojnie, a dzisiaj w jej dawnym miejscu w Petersburgu widnieje jedynie jej replika. Choć udało się odnaleźć wiele części Bursztynowej Komnaty, nadal nie wiadomo, gdzie znajduje się jej zdecydowana większość.

Haustein szuka zaginionej komnaty już od ponad dwunastu lat. - Jestem pewien, że spora część Bursztynowej Komnaty jest ukryta gdzieś tutaj - powiedział. Jak twierdzi, zebrał wiele poszlak sugerujących, że naziści ukryli komnatę w starych kopalniach miedzi w rejonie Deutschneudorfu, ale nie ma na to dowodu. Jego zdaniem, naziści zaczęli zwozić cenne rzeczy, w tym dzieła sztuki, złoto i srebro, w okolice miasteczka już latem 1944 roku.

Deutschneudorf znajduje się w paśmie górskim Rudawy w Niemczech. Miejsce, w którym poszukiwacze twierdzą, że odnaleźli złoto nazistów, było kopalnią miedzi do dziewiętnastego wieku. Chociaż kopalnia została zamknięta w 1882 roku, geolodzy znaleźli dowody na obecność w tym miejscu żołnierzy Wehrmachtu. W miejskim muzeum pokazywane się części mundurów, broń maszynowa z tamtych czasów, a także odnalezione materiały wybuchowe.

Chociaż obydwaj poszukiwacze mówią, że są przekonani, iż znajdą w tym miejscu dobra kulturowe, obydwaj przyznają, że obawiają się trochę rozczarowania. - Oczywiście, jeśli uchwycisz się czegoś takiego, zadajesz sobie pytanie: Co będzie jeśli znowu niczego nie znajdziemy? Co jeśli zrobiono z nas głupców? - mówił Haustein o swych obawach, ale dodał zaraz: "Każdy człowiek chce iść swoją własną drogą, na lepsze i na gorsze.

Jeśli uda się odnaleźć skarb – mówi Haustein – będzie on prawnie należał do Niemiec, chociaż zalecałby on swoim rodakom oddanie części Bursztynowej Komnaty Rosjanom.

Zwykle poszukiwacze skarbów otrzymują nagrodę w wysokości 10 procent wartości znalezionych rzeczy, ale Hanisch zaznacza, że nie ma żadnego prawa, które narzuca taką nagrodę."Jeśli uda się odnaleźć skarb – mówi Haustein – będzie on prawnie należał do Niemiec"- bez komentarza...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information