zaku Napisano 22 Luty 2008 Autor Napisano 22 Luty 2008 Da się powiedzieć o tym coś więcej, wiem że to pieczęć lakowa. Są są tam inicjały H" i II"(dwójka). Jakiś cyrkiel i gałęzie?
pomsee Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 Z wątku o pieczątkach znalazłem taki sygnet herbowy znaleziony przez Martiana. Przedstawia on herb miasta Radlina lub herb Przyjaciel" obie pieczątki są bardzo podobne pod względem układu graficznego. Ten sam warsztat czy raczej ponad warsztatowy styl wykonywania pieczęci?
kopijnik2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 ...czy można wykluczyć fakt, że owa masońska" pieczątka została wykonana przez małomiasteczkowego rzemieslnika, który wykonał ja posługując się podobnymi wzorcami jakie używał robiąc zwykłe herbowe pieczęcie?...W zależności od poziomu abstrakcji" dyskusji i tak i nie"...:))Mała historyjka ...Pewna szkoła, duża - otrzymała nowego patrona...Postanowiono, że przed głównym wejściem stanie głaz z płaskorzeźbą portretową - tak ku czci"...prace się rozpoczęły...ustawiono głaz...pan wykonawca splanował i wyszlifował powierzchnię...czas mijał -wykonawca wykuwał portret...odgłosy stały się już męczące...wszyscy niecierpliwie oczekiwali zakończenia prac - wyrażając to w obecności wykonawcy...Aż pewnego dnia na widok przechodzącego dyrektora placówki, wykonawca - biorąc się pod boki - zwrócił się do niego: No i co, ładny Szopen będzie?Dyrektor łapiąc powietrze: - Ależ Panie, to Kochanowski miał być...Na co wykonawca spojrzał jeszcze raz na swoje Dzieło - podrapał się za uchem: - ee tam, zaraz brodę się dokuje i będzie dobrze...No i jest... dobrze.___________czy jest możliwe aby popełnił błąd - oczywiście, chociaż mało prawdopodobne, chociażby z powodu prostoty oddania symbolu - cztery kreski - patykiem na piasku", a w przypadku każdej roboty reprezentacyjnej uzgadnia się projekt...Ważniejsze jest pytanie czy taki obiekt z błędem mógłby spełniać swoją funkcję - w żadnym przypadku...
kopijnik2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 toż pisałem, że typologicznie obiekt jest ormalny"...
pomsee Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 Podoba mi się okreslenie: poziom abstrakcji dyskusji" :)))Fakt, że udało mi sie wdrapac dosyć wysoko w tym względzie ;)
hakas Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 Witaj Kopijnik2 masz rację mało ROGACINY w tej rogacinie :-)Jeżeli chodzi o sprawdzenie w herbarzu zrobię to na pewno. Jednak skłaniam sie do twojego przypuszczenia, że to młody herb pruski. Nadany za zasługi i naukę. Pozdrawiam
zaku Napisano 22 Luty 2008 Autor Napisano 22 Luty 2008 Da się powiedzieć o tym coś więcej, wiem że to pieczęć lakowa. Są są tam inicjały H" i II"(dwójka). Jakiś cyrkiel i gałęzie?
kopijnik2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 wykonanie przełom XVII-XIX w.szlacheckinowe nadanie - zapewne za zasługi w dziedzinie inżynierii(?)było coś obok" - związanego z oblężeniem?
zaku Napisano 22 Luty 2008 Autor Napisano 22 Luty 2008 może i coś było, bo jak okiem sięgnąć, dziura na dziurze. wszystko co się tam znajduje jest związane z oblężeniem bo w końcu najróżniejsze wojska próbowały tam swoich sił w natarciu. dlatego teraz przyjemnie byłoby dowiedzieć się (chociaż) czyjego wojska(który land?) jest ta pięczątka..-W okresie wojny trzynastoletniej (1618-1648) Kołobrzeg opanowały wojska szwedzkie (?)-W okresie wojny siedmioletniej (1756-1763) miasto trzykrotnie oblegali Rosjanie, pragnąc założyć tu bazę floty. Zdobyli Kołobrzeg 17 grudnia 1761 r. i okupowali do 9 sierpnia 1762 r (?)-Armie francuskie oblegały Kołobrzeg od 26 kwietnia 1807 do 2 lipca 1807 roku (?)(najbardziej znane epizody z historii kołobrzegu, niewykluczone że jakieś inne istnieją)
kopijnik2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 -Armie francuskie oblegały Kołobrzeg od 26 kwietnia 1807 do 2 lipca 1807 roku (?)młody polski herbprawdopodobieństwo szacunkowe mniejsze niż 10%hakas sprawdzi w herbarzu (?)młody pruski - prawdopodobieństwo szacunkowe 90 % - nie związany z oblężeniemdatowanie jak poprzednio...
pomsee Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 A może to pieczątka z symbolami nawiązujcymi do wolnomularstwa. Może gdzies z XVIII w.?Korona, cyrkiel, przykładnica, oraz gałązki akacji należą do symboliki masońskiej.Oczywiscie na tej pieczątce symbole te odbiegaja od ich ustalonych wzorców ale w pierwszej połowie XVIII w. w jakies prowincjonalnej loży (Kołobrzeg) posługiwano sie może ich uproszczonym wyobrażeniem?
kopijnik2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 Pomsee...Dobrze, że stawiasz pytania...Dyskusja - potrafi wytworzyć nowe wartości...Przy identyfikacji obiektów dawnych", o nieznanej dokumentacji, posługujemy się (tzn. identyfikujący) typologią obiektu, stylistyką, wystąpieniem (lokalizacja, częstość), historią (kontekstem wystąpienia), technologią wykonania itp...I zawsze to będzie interpretacja - ze wszystkimi konsekwencjami...Ty, o tym dobrze wiesz...A teraz dyskusja:...pieczątka z symbolami nawiązującymi do wolnomularstwa;Korona, cyrkiel, węgielnica, gałązki akacji----forma jak najbardziej typowa dla osobistego tłoku pieczętnegosymbole jak najbardziej typowe dla XVIII/XIX w.Korona (rangowa), gałązki akacji - nierozerwalnie związane z osobistymi tłokami pieczętnymi szlacheckimi tego okresujedyną anomalią - lecz spotykaną - jest brak tarczy herbowej, czyli korona wisi" w powietrzu...Narzędzia techniczne" pojawiły się w heraldyce wraz z rozwojem technicyzacji życia, związane są z owymi nadaniami" - okres zbieżny z formą z palmami"...Pochodzenietrudność stanowi słaba dokumentacja źródeł niemieckich, wynikająca ze znacznego skomplikowania heraldyki niemieckiej(zachodniej)...oraz okres - w którym nastąpiła znaczna zmiana reguł nadań herbów...Mam wrażenie, że widziałem dokładnie ten symbol na kartuszu, a więc w formie herbowej na jednym z pałaców (kamienic) w Łodzi...
czarnykot Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 zaku gratuluje znaleziska :) też szukam pod Kołobrzegiem :)
musamman2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 Panowie, gdzie wy tu widzicie cyrkiel? Ten element w kształcie grotu nazywa się w terminologii heraldycznej ROGACINA i występuje na przykład w herbach Bogoryja i Niesobia ( w tym ostatnim jest rogacina opierzona). Co do rzekomych liści akacji też mam monstrualne wątpliwości :)
musamman2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 Kopijnik, serio mówię, patrzę na te skany i za diabła nie widzę cyrkla i winkla :) Pozdrawiam serdecznie.
kopijnik2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 aby była Rogacina" musi być wąs(y) ostrza...Węgielnica" z Cyrklem" może być przyrządem do wyznaczania siecznej - środka koła itp, czyli geometria, traserstwo, geodezja, astronomia(?), itd...
musamman2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 Oj, Kopijnik, nie chce mi się skanować, bo już dzisiaj za dużo nafedrowałem na tym forum, ale ten hieroglif na waszej pieczęci różni się od klasycznej rogaciny jedynie tym, że ma zaćwieczony skraj, co zresztą nie jest w heraldyce niczym niezwykłym.
kopijnik2 Napisano 22 Luty 2008 Napisano 22 Luty 2008 a znasz takie narzędzie http://odkrywca-online.pl/forum_pics/picsforum22/toczej12.jpg ?
Pytanie
zaku
Da się powiedzieć o tym coś więcej, wiem że to pieczęć lakowa. Są są tam inicjały H" i II"(dwójka). Jakiś cyrkiel i gałęzie?
22 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.