Skocz do zawartości

Włoska armata polowa 75 mm wz. 05


njorl

Rekomendowane odpowiedzi

Posiada ktoś o więcej informacji na temat tego działa i byłby skłonny się tą wiedzą podzielić? Ile tych dział było na posiadaniu WP np. w czasie wojny z bolszewikami, a ile dotrwało do 1939?

Znalazłem trochę danych na stronie wojsko18-39 (http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/wrzesien/index.htm), z tym że raz jako Włoska armata polowa kal. 75mm wz. 05" jest zaliczona do dział 2. kategorii, natomiast w spisie ilości uzbrojenia na sierpień 1939 jest w przypisie określona jako włoska armata polowa wz. 1905R".

Pozdr.,

MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spis na tej stronie jest według Konstankiewicza.
A mi się wydaje, że się ktoś pomylił. Włosi mieli armatę 75 mm wz.1906 i owszem była ona podobna do prawosławnej. Jeśli mam rację, to przecież nawet armatę wz.06 eksportowaliśmy do Hiszpanii. Nie zgadzają się jednak dane techniczne obu dział :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, też odniosłem wrażenie, że ktoś się pomylił".

Relatywnie niedawno znalazłem ten opis w antykwariacie i nie omieszkałem zakupić.

Włoska armata polowa 75|906 (75 m. m. wzoru 1906 roku)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba poczytać: A. Konstankiewicz, Sprzęt artyleryjski w wielkopolskich pułkach artylerii 1918-1939, Arsenał Poznański 2007 nr 1(32), s.28-37 - powinno być w CBW, BN, Bibl. UJ, Bibl. UAM (?)
oraz Tegoż: Broń strzelecka i sprzęt artyleryjski ... - mimo nienajlepszych recenzji oraz wątpliwości p. dr. Piotra Zarzyckiego !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciesze się, że masz te książki, ale mógłbyś zacytować co tam stoi, a nie czepiać się Zarzyckiego. Ma jednak większy doborek naukowy niż Ty, więc trochę pokory. Forum jest właśnie do wymiany informacji. Nie każdy ma te książki, a ja osobiście poluje na nie od jakiegoś czasu, więc jeśli coś masz to zacytuj, albo się nie udzielaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd, proszę sfolguj trochę. Nic na siłę, a poza tym nie ma po co robić sobie wrogów... A proszę" potrafi już czasami uczynić cuda:)

Podejrzewam, że AnKon45 nie tylko ma te książki, ale zapewne jest ich autorem:) Zgadza się?

Ja tych pozycji nie posiadam, ale podejrzewam, że włoska armata polowa 75 | 906" to nic innego jak ichnie Cannone da 75/27 modello 1906" produkowana na licencji Kruppa armata 7.5cm M.1906.

http://panzergeneral.strategyplanet.gamespy.com/ww2/Weapons/towed_artillery/italy/gundata/75_27_M_1906.html

Czy niemieckie armaty M.1906 przejęte (o ile to w ogóle miało miejsce) w Wielkopolsce też były później nazwane włoskimi"? Czy może otrzymały inne oznaczenie?

Pozdr.,

MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś wątpie, aby AnKon był Panem Konstankiewiczem... :) TO byłaby mała sensacja.

TU chodzi tylko o to, że można zacytować dwa trzy zdania co do ilości itd, a nie kazdy temat ostatnio kończy się wymianą tytułów i po wszystkim...Jakbym mógł w Anglii ją dostać to bym już ją miał. Pisza tu ludzie doświadczeni, autorzy książek, ale i oni pomagają w wyjaśnianiu wątpliwości.

Jeśli stwierdzimy, że jest to wz.06, bo na to wszystko wskazuje to armata opisana jest tutaj:

http://www.landships.freeservers.com/cannone_7527_mod06_walkaround.htm

W sumie nie dziwie się, że zaliczono ją do kategorii prawosławnych, bo jest podobna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akuratnie miałem tylko tyle czasu aby wrzucić" opisy bibliograficzne, bowiem forum jest nie tylko dla Wid39" (proszę o cierpliwość, postaram się jutro coś podesłać) ale korzystają z niego i inni;
P.S. Wod39" coś mi się zdaje, że mam niestety uszkodzony egzemplarz Broń strzelecka i sprzęt ..." (jutro sprawdzę, proszę o namiary);
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ja powiedziałem, że to dla mnie? Nie chciałem Cię urazić. Myślę, że kązdy byłby zadowolony jeśli przeczytałby ile co i kiedy :) A to, że do informacji książkowej trzeba sięgnąć jeśli chcemy poważne informacje to chyba każdy wie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, chociaż podanie danych pozwala owicjuszom" na szybsze trafienie konkretnej pozycji !!!
ND WP zdecydowało (chyba w pierwszych miesiącach 1919 r.) o skierowaniu sprzętu włoskiego (m.in.) do artylerii wielkopolskiej, do 31 VII 1919 dostarczono do Poznania 25 armat 75 mm wz. 1906R, a do końca października tegoż roku dalsze 50 sztuk (ponadto 8 sztuk armat 75 mm wz.1911, także włoskie), sprzęt włoski otrzymał m.in. 3 pap wielkopolski (późniejszy 14 pap/pal) oraz 2 pap wlkp. (późniejszy 17 pap/pal), wg publikacji działami tego wzoru dysponowały także (w tym czasie) dwie bateerie 7. dak;
a niech tam: armata wz.06R
kaliber 75 mm, dł. całkowita ?, szer. ?, dł. lufy 2250 mm (?? kalibrów), 28 bruzd (prawoskrętne), masa w położeniu bojowym 1010 kg, masa przodka ?? kg, masa całkowita 1750 kg, masa lufy 345 kg, wysokość osi lufy ?? mm, masa zamka 27 kg, Vo 510 m/s, masa pocisku 6,5 kg, masa granatu zwykłego ?? kg, kat ostrzału poziomego –100 +160, kąt ostrzału pionowego 70, donośność 6800 (8000) m, szybkostrzelność 10 strz./min., obsługa 5 ludzi;
lufa o długim odrzucie z oporopowrotnikiem hydrauliczno-sprężynowym, zamek klinowy poziomy, łoże jednoogonowe kołowe, zaprzęg 6-konny;
używana: w WP od III-V 1919 r. – 16 sztuk, z tego na froncie – 0 sztuk; 31 lipca 1919 r. Wojsko Wielkopolskie dysponowały 26 armatami tego wzoru, a potem 76 sztuk (oraz 8 sztuk wz.1911 – 17 X 1919) – w 2. (17.) pap oraz w 8-miu bateriach 3. (14.) pap; w 2. a później 1./4. dak, w 2./1. dak; w XI 1919 r. w 5. dak, a w III 1920 r. w 1/3. dak i 3/7. dak oraz 2. dak; w X 1920 r. było 120 sztuk (24 szt. w artylerii polowej, 96 szt. w rezerwie); w VI 1924 r. w 1. i 2. baterii 9. kompanii artylerii pieszej (Brześć n/Bugiem); w I 1927 r. wz.06 w III/9. pap;
w 1937 r. sprzedano za granicę 54 armaty 75 mm wz.06, wz.11 i wz.15 [włoskie – Grecja] oraz 68 armat polowych 75 mm wz.06, wz.11 i wz.15 [włoskie – Urugwaj] (spółka SEPEWE);
- miłej lektury !!!
Widd39" mam uszkodzony egzemplarz (sklejone przez wilgoć fotografie na końcu książki oraz lekko pofałdowane ale czytelne strony w 1/3 od końca) ??? - tylko co z tym zrobić ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście w danych tech.-takt. (nieco się różniące w różnych źródłach)przy podanych kątach ostrzału należy pamiętać, że nie działa w tych postach funkcja górnego indeksu, czyli np. kąt ostrzału pionowego to nie 70 (właśnie zero" nie ma górnego indeksu) tylko 7 stopni;
nie natrafiłem także na fotki tego wzoru w WP, szkoda;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pamięci (nie mam opisu przy sobie) - masa lufy i zamka taka jak podana powyżej przez AnKon45. 2250 mm - 30 kalibrów - to całkowita długość lufy (od końca do końca), a nie przewodu lufy (25 kalibrów? - jeszcze sprawdzę). Gwint też jakoś dziwnie opisany - podano dwie długości. Po pracy dodam pozostałe charakterystyki z opisu.

Co miało oznaczać 'R' w specyfikacji typu armaty?

Pozdr.,

MJU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostają więc trzy pytania:
1/ Skąd się wzięły? Jak znam życie zapewne zakupiono je bezpośrednio u Włochów.
2/ Co to znaczy R"?
3/ Zdjęcia? Ciężko będzie, gdyż podobne są bardzo do prawosławnych.

No to ja wyręcze Woja, mam nadzieje, że się nie obrazi.
Za Deszczyński Marek P., Mazur Wojciech, Na krawędzi ryzyka Eksport polskiego sprzętu wojskowego" te transporty, które wymieniasz poszły nie do Grecji i do Urugwaju, ale dla hiszpańskich republikanów. Pytanie, czy jakieś w Polsce zostały, czy sprzedano wszystkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu Znamienitego AutOra:
- dwie baterie armat 75/906 wysłane zostały do Polski przez Dir. Art. Zona Retrovie Vicenza 29 III 1919, do tego dwie partie granatów 5.345 plus 2.675 szt;
- kolejne dwie baterie - dzień później plus 5348 szt. granatów i 2675 szrapneli
10 maja z Dir. Art. 1a Arm. Verona wysłano 34.700 granatów i 17.300 szrapneli 75 mm, choć wygląda, że to poszło do armat 75/911, których dwie baterie poszły 8 czerwca;
8 i 9 VII 1919 wysłano 8 baterii 75/906 (M.A.M Verona), a 10 VII następne 4 (M.A.A. Uragonella);
25 VII - 3 baterie (M.A.A. Uragonella);
1 VIII - 2 baterie plus 4000 granatów (M.A.M. Pontevigodarzere);
2 VIII - 4 baterie (Verona);
4 VIII - 16.720 granatów plus 8.386 szrapneli (Direz. Art. Bologna);
9 VIII - 1 bateria ((M.A.A. Cittadella)
18 IX - 4 baterie (Direz. Art. Bologna)
15 XI - 1 bateria (M.A.A. Brescia);
14 marca 1920 - 3 baterie (Dir. Art. Mantova).
Amunicji było jeszcze trochę, ale nie chce mi się wklepywać.
1 VIII 1924 r. w dyspozycji Departamentu III MSWojsk. było 110 takich dział, z tego 68 dobrych, 41 do naprawy i jedno niezdatne, z tego 12 sztuk rozkazem L. 895 tj./24 Departamentu III zadysponowano dla nowo tworzonych jednostek, a przeznaczenia pozopstałych 98 jeszcze nie określono.
Jeśli sprawy eksportowe są ważne, to mogę poszukać - ale nie obiecuję że wklepię od razu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja lubie jak się odzywasz na forum w takich sytuacjach. Zauważyłem ostatnio, że dużo się kupowało artylerii od Włochów. Jakieś konkretne powody? Relacje personalne, czy po prostu mieli co sprzedać i to tanio?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 dział plus amunicja wysłanych 4 III 1937 na statku Morna" (w Santander 13 III). Kolejnych 24 plus amunicja - statek Sarkani" 9 III (w Santander też 13 III?). 14 IV - Tigre" - 32 działa i ammo. 21 IX - Jaron" (łoł - z nim to były przeboje!!!)- ostatnie 54 sztuki (zezwolenie O. I SG L. 637/tj.37 z 8 V 1937 r., wpłata należności na konto KZU 6 VII 1937 r) - tradycyjnie z amaunicją (tym razem po 1000 pocisków na lufę)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę jak w bajce - - dłuuuuga historia. ;-) Najogólniej mówiąc - załoga się zbuntowała. A okoliczności, motywy, podłoże, czy wreszcie dzieje statku i ładunku w tym czasie to juz temat na mały artykulik. Choć ja go raczej nie napiszę, bo mi nikt nie wydrukuje tekstu o awanturze pasjonującej, ale drobnej w sumie.
Nawiasem mówiąc - nie był to pierwszy przypadek gdy wysłana z Polski broń zamieszana była w romantyczno-pirackie historie. Prawie dziesięć lat wcześniej miały miejsce perypetie o jeszcze większym (przynajmniej w założeniu) rozmachu. Ale to już - właśnie - inna bajka. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

armaty zakupiono we Włoszech na kredyt w pierwszych miesiącach 1919 r.; nie wiem, co znaczy R", a słownik włoski mam na strychu; z informacji (bardzo ciekawej !!!) podanej przez Woj42" wynika, że wysłano 124 (+ 8 wz.1911, taką też ilość podaje Łoś (s.32) ale na s.83 podał - 136 szt, (!!!, natomiast wg E. Piwowarskiego – Plan mobilizacyjny „S” (1926 – 1938) i problemy związane z możliwością jego realizacji na wypadek wojny. Kw. Hist. 1995, nr 3-4, s.175 – w 1920 – 140 szt. i w marcu 1924 – 140 szt., czy sprzedano wszystkie nie wiem, w latach 1931-1935 odnotowano (materiały archiwalne) w zestawieniu sprzętu 116 szt.; informacje podane powyżej - Woj42" - można skonfrontować z częściowo poznanymi krajowym źródłami: z dokumentu datowanego na 27 VII 1919 wynika, że wysłano z Trzebini do Poznania 16 dział, wcześniej 24, a kolejne pismo podaje , że 30 lipca wysłano 18 dział;
krótką wzmiankę o jakości" włoskich armat 75 mm zamieścił oficer służby uzbrojenia Vorbrodt, W., Wyniki ankiety artyleryjskiej, Przegląd Artyleryjski 1923 nr 5/6, s.14 – dyszel zbyt ciśnie na konie, łamanie się zbyt słabych łóż i sprężyn powrotnych;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LICZBOWE DANE [tyczy się tylko lufy! /MJU]

Średnice wewnętrzne
Kaliber 75 mm.
Średnica komory ładunkowej 79 mm.

Długości
Od ścięcia tylnego do dna pocisku 456,5 mm.
Od dna pocisku do ścięcia wylotowego 1793,5 mm.
Całkowita długość lufy 2250 mm., 30 kalibrów

Objętości
Objętość komory ładunkowej (objętość wewnętrzna łuski bez objętości tej części, w której jest osadzony pocisk) 1,036 dm^3
Objętość części nagwintowanej 8,136 dm^3
Objętość całkowita 9,172 dm^3

Nagwintowanie
Ilość bruzd 28
Skręt bruzd (od prawej, w górę ku lewej stronie) D. S. [cokolwiek to znaczy... /MJU]
Skok gwintów - początkowy 3750 mm., 50 kalibr.
- końcowy 2250 mm., 30 kalibr.

Ciężar lufy bez zamka 318 kgr.
Ciężar zamka 27 kgr.
Ciężar całkowity 345 kgr.
Średnia prężność (ciśnienie wywołane przez ładunki)
- maximum (przy balistyce 1X210) 2200 atm.
- minim. (przy balistyce 0,5X5X5) 1000 atm

Panie Adamie, nie widzę przeciwwskazań, ale najwcześniej we wtorek będę mieć dostęp do skanera.

Pozdr.,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie