Skocz do zawartości
  • 0

Kula armatnia ?


Samurai

Pytanie

Jak widać na zdjęciu widoczny wzór gwiazdy, a po drugiej stronie widnieje opis 3,75.Może ktoś wie z jakiego okresu może pochodzić to znalezisko? Wyszperałem to cudo u mojego dziadka , ma ją od dziecka,(75l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za opinie.Znalezisko pochodzi z miasteczka XIV w mury obronne okalają centrum do dziś, była tam synagoga itd. dziadek opowiadał również że jako dzieciak bawił się wykopaną na ogrodzie halabardą ( tym co z niej zostało)\\
Kula ma 10 cm średnicy i waży 3,75kg co raczej przekonuje mnie co do sportowego pochodzenia znaleziska.
Ale najważniejsze było czyli DRESZCZYK EMOCJI!!!
Dziekuję za liczne wypowiedzi i pozdrawiam wszystkich!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh... pomsee nam wrócił do Macierzy", ale nie kojarzy że obrona Kamieńca była w XVII wieku :)
Poza tym Samurai pisze że gwiazda została odlana, a nie wydrapana".
Nie upieram się przy tej żydowskiej artylerii, po prostu tylko z tym mi się ta kulka kojarzy...
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłam identyczną tylko kilogram mniejszą 2,60 kg
Nie ma w necie kompletnie nic na ten temat, tylko ten jeden post. Co to tak na prawdę jest? czy może ktoś coś wie na temat kuli z gwiazdą? Wygląda na oryginalnie wykutą. Z jednej str gwiazda sześcioramienna, a z drugiej waga 2,... resztę trudno odczytać. Pozdrawiam i z góry dziękuje za podpowiedzi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na zdjęciu widoczny wzór gwiazdy, a po drugiej stronie widnieje opis 3,75.Może ktoś wie z jakiego okresu może pochodzić to znalezisko? Wyszperałem to cudo u mojego dziadka , ma ją od dziecka,(75l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tombspider czy jakos tam jestem w stanie wyobrazic sobie pejsatych artylerzystow w halatach, ktorzy pracowicie odlewaja lub graweruja swoje kule aby Turek pod Kamiencem Podolskim wiedzial od kogo oberwal.
Szkoda, ze tej wizji w swoim czasie nikt nie podrzucil tego watku Sienkiewiczowi ale chlopie na tej osonowie mozesz ty probowac cos napisac i zdobyc slawe, zachecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe... - a nie ? :) pewnie że przemawia do wyobraźni :)))
Drugi raz waszmości piszę że przy tej artylerii się nie upieram :)
Ale żeby dopiąć tą sprawę na ostatni guzik, pozwolę sobie na zamieszczenie krótkiej dygresji:) Otóż w miasteczkach kresowych XVII wiecznej Rzeczpospolitej obowiązek obrony murów należał do cechów rzemieślniczych i wspólnot wyznaniowych. Jeśli w miasteczku znajdowała się synagoga to tamtejsza gmina żydowska fundowała wyposażenie obronne (działa, hakownice i amunicję do nich), tak samo jak fragment murów podlegający kościołowi katolickiemu był broniony przez żołnierzy a nie przez księży i ministrantów :) tak samo Żydzi nie walczyli, lecz robili to żołnierze.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobna ta gwiazdka do gwiazdy Dawida. Przypomina mi sie wspomniany przez Sienkiewicza w Panu Wołodyjowskim" wątek obrony Kamieńca (miasta) przez żydowską artylerie, prawdopodobnie inne miasta zamieszkałe w dużej części przez żydów też posiadały fundowane przez nich działa i kule. Może Twoja kula to pamiątka takiej właśnie fundacji?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie