Skocz do zawartości

Rzym???


Jacoby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jako,że w moich rejonach lody puściły,zaczęło mną nosić.
Szybciutko podskoczyłem po sprzęt.....i w pole.Niestety,jako,że ciemno sie zrobiło bardzo szybko,musiałem wracać.Ale....
Nie jestem pewien,ale wydaje mi się,że to chyba (jak w tytule).
Proszę więc o pomoc.
Skany najlepsze,jakie udało się kumpeli z pokoju obok zrobić.
Wielkość zbliżona do 50 groszy (naszych oczywiście).
Dosyć gruba (około 1 mm).
Znaleziona 10,5 km od centrum Gorzowa Wlkp. na obecnym nieużytku.
Za wszelie sugestie dzięki.Pozdrawiam wszystkich Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzym jak najbardziej, ale po mojemu to będzie Trajan - dość popularny u nas (jak na rzyma oczywiście)lata 98-117 n-e, po odczyszczeniu (polecam kwasek cytrynowy) powinny wyjść napisy na awresie, rewers wygląda na słabiutki
ale fant ciekawy
gratuluje - iglanadon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nieciekawy ??, patynka zchodzi aż miło i po 1-góra 2 dobach moczenia mamy idealne sreberko, potem jeszcze potraktowac delikatnie sodą oczyszczoną (natrzeć B. delikatnie szmatką), choć nie przeczę że zbyt długie leżakowanie w kwasku mogło by jej nieco zaszkodzić, a przy okazji czy w tamtych rejonach tj Gorzów Wlkp wychodzi więcej takich fantów ?? dla mnie to trochę dziwna lokalizacja na rzymskie monety, jak są rzymy to pewnie będą i fibule - polecałbym tu zbieranie wszelkich szpejów z brązu, na początku wygląda niepozornie ale po wyczyszczeniu okazuje sie ciekawym fantem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po potraktowaniu kwaskiem moneta straci ok. 25% swojej wartości i trzeba o tym pamiętać, właśnie dlatego że patynka zchodzi aż miło" :)
Czasami lepiej monety nie czyścić niż całkowicie ją zniszczyć, w tym przypadku ja bym tego denarka nie czyścił niczym poza zwykłą wodą (aby usunąć zanieczyszczenia typu piach i kurz, który odchodzi bez uciekania sie do traktowania mechanicznego). Moneta pozbawiona patyny jest niejako pozbawiona swojej historii, tak przynajmniej podchodzą do tego kolekcjonerzy. Do metod z kwaskiem można się skłonic gdy moneta jest naprawde w tragicznym stanie i niewiele na niej widać ale mimo to efekty są najczęściej mierne.
Oczywiście są to tylko moje spostrzeżenia i nie trzeba się do nich stosować. :)

pozdr
marwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to pierwsze znane mi osobiście znalezisko tego typu monety w tych rejonach w okresie powojennym. Co prawda wioska jest jeszcze średniowieczna, ale monet starszych niż wiek XVI jeszcze nie trafiliśmy (poszukujemy razem z Jacoby'em). O przepraszam, Jacoby znalazł w pobliżu tej monetki brakteata, którego też umieścił na Forum.
Znane są przekazy literaturowe o znaleziskach monet i innych rzeczy rzymskiej prowieniencji w okresie międzywojennym (Znalazł to Felix Hobus), nota bene mieszkał w tej samej miejscowości co Jacoby.
Ale temat jest ciekawy i należy go dalej ciągnąć ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej beyo po takim fancie Jacoba , to chyba szybko wrócisz???No i własnie skąd kurde się tu wzieła taka moneta???A tak wogóle to po naszej ostaniej rozmowie wpadłem na nowe miejsca , godne sprawdzenia , a właściwie teren.Chodzi mianowicie o teren obok tego szpitala polowego , co mówiłes ostatnio o tej ostrzeliwanej z obu stron wiosce , która praktycznie zmietli z powierzchni ziemii.Myślę szczególnie o prawej stronie tej drogi na przeciwko tego szpitala.

pozdro pol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie