Jump to content

legnickie pole= bitwa pod legnica


peter l-ca

Recommended Posts

Muszę powiedzieć , że na miejscu bitwy z roku 1241 (które i tak nie jest dokłądnie znane) nie ma co szukać. Do poszukiwań bardziej polecałbym miejsce w któym w roku 1760 starły się odziały pruskie z austriackimi to jest w okolicach Bieniowic i Szczytnik pod Legnicą.
Link to comment
Share on other sites

Odnośnie bitwy pod Legnicą/Legnickim Pole AD 1241 r. był już stosowny wątek z danymi bibliograficznymi pozycji dotyczących tej tematyki i wątpliwościami, wysuwanymi przez niektórych historyków, czy w ogóle miała ona miejsce (przypominam - ekstremalna" wersja głosi, że poczet z księciem, ok. 40 osób, natknął sie na Tatarów, książę zginął i taka to była wielka bitwa :D).

W okolicy Legnicy jest pełno pól bitewnych - od XIII w., przez XV, XVII, XVIII (wspomniana bitwa z 1760 r., nazywana przez niektórych itwą pod Pątnowem"), XIX w. (a nad Kaczawą, nie szczędząc guzów, nauczył Blücher pływać Franuzów" :D) po XX wiek (druga wojna światowa, of course :-) ). Zapraszam do biblioteki - książka największym przyjacielem poszukiwacza :-)))
Link to comment
Share on other sites

Ja jeszcze raz przypominam o istnieniu bibliotek. Można w nich znaleźć wiele ciekawych rzeczy, m.in. książki zawierające plany bitew (w tym plany bitwy pod Legnicą 15 VIII 1760 r., gdzie armia pruska mocno poturbowała austriacki korpus gen. Laudona). Kserokopia jednego z planów bitwy pod Legnicą leży u mnie na biurku ;-)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Kiedys na studiach mój prof archeologii rzucił taka dygresje ze bitwy pod Legnica w 1241 roku ..wcale nie bylo. Ale wątku nie rozwijał. Takze moze to i prawda ze banda rzezimieszków versus Henryk Pobożny to poprostu narosnieta legendą malutka potyczka lub wcale:)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information