Skocz do zawartości

legnickie pole= bitwa pod legnica


peter l-ca

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę powiedzieć , że na miejscu bitwy z roku 1241 (które i tak nie jest dokłądnie znane) nie ma co szukać. Do poszukiwań bardziej polecałbym miejsce w któym w roku 1760 starły się odziały pruskie z austriackimi to jest w okolicach Bieniowic i Szczytnik pod Legnicą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie bitwy pod Legnicą/Legnickim Pole AD 1241 r. był już stosowny wątek z danymi bibliograficznymi pozycji dotyczących tej tematyki i wątpliwościami, wysuwanymi przez niektórych historyków, czy w ogóle miała ona miejsce (przypominam - ekstremalna" wersja głosi, że poczet z księciem, ok. 40 osób, natknął sie na Tatarów, książę zginął i taka to była wielka bitwa :D).

W okolicy Legnicy jest pełno pól bitewnych - od XIII w., przez XV, XVII, XVIII (wspomniana bitwa z 1760 r., nazywana przez niektórych itwą pod Pątnowem"), XIX w. (a nad Kaczawą, nie szczędząc guzów, nauczył Blücher pływać Franuzów" :D) po XX wiek (druga wojna światowa, of course :-) ). Zapraszam do biblioteki - książka największym przyjacielem poszukiwacza :-)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz przypominam o istnieniu bibliotek. Można w nich znaleźć wiele ciekawych rzeczy, m.in. książki zawierające plany bitew (w tym plany bitwy pod Legnicą 15 VIII 1760 r., gdzie armia pruska mocno poturbowała austriacki korpus gen. Laudona). Kserokopia jednego z planów bitwy pod Legnicą leży u mnie na biurku ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
Kiedys na studiach mój prof archeologii rzucił taka dygresje ze bitwy pod Legnica w 1241 roku ..wcale nie bylo. Ale wątku nie rozwijał. Takze moze to i prawda ze banda rzezimieszków versus Henryk Pobożny to poprostu narosnieta legendą malutka potyczka lub wcale:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura; dywagować można jedynie co do przebiegu samej bitwy i jej lokalizacji.
Wszelkie ''nowe zaskakujące'' fakty w tej sprawie to efekt żenującego poziomu kształcenia na naszych (tzw.) wyższych uczelniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie