Jump to content

Medalik żołnierski "


Recommended Posts

Medalik samoróbka o wymiarach 2,3/2,5 cm. został odnaleziony na terenie byłego obozu jenieckiego dla Rosjan z lat 1914-18 na Pomorzu.Sprawia wrażenie typowego żołnierskiego rękodzieła jednak widnieje na nim intrygujący napisБитов помер"-poległ w bitwie,oraz inicjały właściciela.

Link to comment
Share on other sites

Na odwrotnej stronie ślady po grawerowanych a następnie wymazywanych(zapewne) datach.Jest to przykład wojennego fatalizmu delikwent prawdopodobnie przed bitwą i zagrożeniem życia wpisywał datę,a potem wymazywał.Chyba chciał aby przynajmniej w ten sposób po ewentualnej śmierci być upamiętnionym.

Link to comment
Share on other sites

Raczej jest to rosyjska transkrypcja nazwy miejscowości, w której zlokalizowany był obóz Bytów-Pommern", żołnierz musiałby się spodziewać, że polegnie w kilku kolejnych następujących po sobie bitwach, aby użyć liczby mnogiej, a to nie byłby dowód wojennego fatalizmu, a raczej niczym nieuzasadnionego optymizmu.
Link to comment
Share on other sites

Przedmiot został znaleziony gdzie indziej,ale faktycznie w latach 1914/15 w Bytowie mieścił się jeniecki obóz oficerski.Znakiem tego moja teoria o wybitnej osobliwości medalika upadła,i jest to najzwyklejsze żołnierskie rękodzieło z obozu jenieckiego.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information