Skocz do zawartości

wraki lotnicze?


kubek288

Rekomendowane odpowiedzi

......noc 10 marca 1945 roku.Na pokładzie junkersa 52 tylko czterech członków załogi.Nawigator dokonał błędnych obliczeń. W dokumentach archiwum Luftwaffe podano jako przyczynę wypadku: Absturz Bediennungsfehler. Samolot zderzył się z ziemią obok schroniska Samotnia/na małej polanie, w kierunku NW/ Zginęli: Knobloch Walter,Hermann Wilhelm,Hartlaub Georg i Felkenyer Urlich. Samolot Ju 52 numer 7227. Załogę pochowano na cmentarzu w Karpaczu. Leżący wrak maszyny wywołał dużą sensację w mieście.A to dlatego że przewoził prawie tonę mięsnych konserw.Jako że był to deficytowy towar, wydeptano do niego w śniegu wielokilometrową ściezkę.
....rankiem 8 maja Rosjanie mieli Karpacz w zasięgu wzroku.Oderwał się wtedy z łąki za cmenarzem samolot Fieseler Fi 156 Storche. Był to lot do wolności dwóch dygnitarzy z Karpacza.Jakimś cudem otrzymali od wojska Storcha, który morze wystartować z niewielkiej łąki.Z trudem pomieścili się w kabinie wraz ze swoim dobytkiem.Musiał się tam również zmieścić pilot.Start był napewno karkołomny. Kiedy samolot przelatywał w zakręcie Dolinę Łomniczki, silny podmuch wiatru zepchnął ich na drzewa.I tak zakończył się los dwóch mających coś na sumieniu i jednego ogu ducha winnego pilota.
Wydawać by się mogło że echa wojny przebrzmiały.A jednak nie. Z zachodu leci radziecki samolot transportowy.Jest godzina trzecia rano.Turystów w schronisku Bronisława Czecha /obecnie zniszczone/ budzi narastający odgłos lotniczych silników.Co raz głośnie i głośniej.Leci wprost na budynek.Rozlega się łoskot upadającego samolotu. Na szczęcie zetknął się z ziemią w odległości 100 metrów od schroniska,na polanie w kierunku na północ.Kiedy nastał świt turysci mogli podejść do stygnących blach.Między nimi leżały w niładzie porozrywane walizki,wcześniej zapełnione kosztownościami.W niedługim czasie przyjechało wojsko. Otoczono teren. Pośpiesznie zebrano kompromitujące przedmioty.A samolot leżał w tym miejscu jeszcze kilka lat.Z opisu świadków wynika że był to Pe 2.Jestem innego zdania.W kadłubie Pe 2 mieści się tylko trzyosobowa załoga i zbiorniki paliwa. Typem odpowiadającym relacji świadków jest Jermołajew Jer 2. Budowany w małej liczbie, łudząco podobny do Pe 2.Jst jednak większy.Z końcem wojny Rosjanie przebudowali go na wresję transportową,dalekiego zasięgu.Zmieniono mu przy tym kadłub, aby mógł pomieścić większe przedmioty.....
c.d.n.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczątki kolejnego samolotu znajdują się w Czarnym Kotle.Właściwie to leżały tam do roku 1965.Uprzątnięto je bo jest to rezerwat ścisły.Część złomu przeniesiono w dół, na koniec Trzeciej Drogi". Rozbił się tam junkers, najpewniej Ju 34 W. Jednosilnikowy samolot transportowy, pokryty blachą falistą. Pilot pewnie sądził że przeleciał pasmo gór, gdyż obniżał lot.Lacąc poziomo rozbił by się o morenę polodowcową. Spadł 30 m za turystycznym szlakiem. Wrak był dobrze zachowany.Silnik,zbiornik oleju,częściowo zachowana kabina pilota.eltok w jeżyw onapokaz iktzser onbodop. Nieco dalej może trzysta metrów w kierunku zachodnim, pod Wielkim Szyszakiem, rozbił się bombowiec nurkujący Junkers Ju 88A4. Z wszystkich opisywanych prze ze mnie miejsc to, gdzie mozna jeszcze coz znalezc ze sladow pozostawionych na ziemi wnioskuje ze opilot dostrzegl zbilajace sie zbocze, bylo jednak zbyt pozno na ratunek. samolot z opuszczonym ogonem zetknal sie z ziemia. na odcinku 50m rozpadl sie na drobne elementy nastapil wybuch. planaca benzyna i olej wraz ze stopionym aluminium splywaly w dol, dlatego do dzis nie ma w tym miejscu zadnej roslinnosci. oczywiscie i tu dotarli zlomiarze po gorskich bezdrozach zniesli ok tone stali i 8 ton duralu. pozostawili niewiele Przykrywa Luku podwozia, luku bombowego, manetki sterowania silnikiem, golen podwozia. elementy hydrauliki Skarawek munduru i tabliczka znamionowa... CDN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie i o posluchanie prosze bom nowicjusz na forumo0wych salonach.Jako ciekawostke w tymtemacie moge dodac cos ze swego podworka moge informacje i to jak najbardziej prawdziwa o dwoch amerkanskich maszynach zestrzelonych w moich okolicach mianowicie bardzo na wschodzie jesli idzie o amerkanskie wraki. Chodzi dokladnie o przyleglosci Bialej Podlaskiej(sympatyczne zadupie w woj lubelskim 25 km od granicy z Bialorusia).Minowicie kolo czerwca 1944 niemcy zestrzelili tam latajaca fortece i P-51.Zaloga bombowca zdolala wyskoczyc z maszyny prawie w calosci...i tu dopiero zaczyna sie ciekawostka.Siedmiu z nich przeja OP 34 pp pod dow Zenona i przebywali w nim przez okolo 2 miesiace w tym przez caly czas Akcji Burza.Zostali nastepnie przekazani sowietom.Zenon niedowierzal im jednak tak bardzo ze obylo sie to za podwojnym pokwitowaniem i bodajze przy asyscie czerwonego krzyza.Udzialu w walkach oczywiscie nie wzieli bo byli oczkiem w glowie i bardzo prestizowym nabytkiem.
Natomiast pilot mustangamial mniej szczescia do umarl po skoku ze spadochronem w wyniku odniesionych ran juz w Niemieckich rekach,nastepnie zostal pochowany przez nich na cmentarzuw Miedzyzecu Podlaskim.Ztego cowiem odbylo sie to z pelnym ceremonialem wojskowym(widzialem grob).
Co te samoloty tam robily???
Mianowicie lokalna literatura podaje ze braly udzial w lotach wachadlowych w ramach operacji ''Frantic Joe''
Startowaly bodajze z Wloch bombardowaly cele w niemczech a potem kierowaly sie na sowieckielotniska wokolicach Poltawy na zatankowanie i zaladunek...tyle literatura.
Co do wrakow..bombowiec(a racze toco zostalo) wiadomo gdzie lezy.Rozmawialem z wiarygodnymiosobami ktore tam ciut szperaly. Bez rewelacji troche stopionego aluminium i kawalki plexy wiecalbo niemiaszki wszysko wyzbieraly albo lezy duzo glebiej.O mustangu szczerze mowiac nie wiem nic...zastanawiam sie nawet czy realna jest jego faktyczna bytnosc tak daleko(mimo imponujaceg jak na jenosilnikowy mysliwiec zasiegu ..)
Zainteresowsoanych szczegolmi moge odeslac do zrodel.
Mam nadzieje ze nie naduzylem tym przydlugim (inie dokonca na temat) elaboratem waszej cierpliwosci
Z powazaniem Sztrafbat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d.
do woytasa
szczątki leżą 50m na prawo od szlaku Jagniątków Szyszak.Może 100m nad granicą lasu.W kosodrzewinie.
Informacja kolegi Sztrafbat zainteresowała mnie,jako że kiedyś latałem w miedzyzreczu Podlaskim.
c.d. opisu sudeckich katastrof.
U wylotu z Jagniątkowa do Michałowic są dwie dziury,kamieniołom może śmietnisko.Niedaleko znalazłem tabliczkę znamionowa He 111 H6.Bułby to drugi bombowiec obsługujący oblężony wrocłam.Miejscowi twierdą że samolot był kompletny.Fachowo można to nazwać lądowanie w przygodnym terenie.
Kolejny wrak samolotu odkryto przez przypadek.Przed wielu laty w schronisku nad Śnieżnymi Kotłami odbywała sie wesoła impreza.Jej uczestnicy zepchnęli w pzrepaść pianino,nasłuchując jaki odgłos wyda uderzając o dno kotła.W ubieglym roku, alpiniści czyścili przepaść pod schroniskiem.Wyciągnęli resztki pianina i element Me 262.
Kolej na Airacobrę.Rozbiła się dalej w kierunku zachodnim.Lecz tu wybaczcie, sobie pozostawię przyjemność odkrycia.O wszystkim napiszę.Jest to po naszej stronie, jednak radzieckiego pilota pochowali dwaj Czesi.Następnie zgłosili to do władz wojskowych ZSRR w Szklarskiej Porębie.Brak zainteresowania.A więc leży wśród blach w zapomnieniu.Następna Airacobra rozbiła się w odległości 200m od strażnicy w Jakuszycach.Lotnika pochowano w Jabloncu, nastepnie ciało pzrewieziono do Rosji.
Szczątki ostatniego samolotu z mojej listy znajdują się na Rozdrożu pod Cichą Równią.Przed Jakuszcami trzeba skręcić w prawo. Ju 52 spadł przy przepływającym w poprzek drogi strumieniu.
c.d.n.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcinek ostatni
Z doświadczenia wiem że najwięcej wypadków ma miejsce przy lotniskach,a mamy ich wiele.Przykład Jeleniej Gory
Pe 2 lądowanie na brzuchu.Junak 2 ląduje w ogrodku za lotniskiem.Jak 12M + szybowiec .Brak paliwa,ląduje tuz po starcie.Morawa,za krótkie lotnisko.Śmiglowiec podchodząc do lądowania zachacza o trakcję kolei.Bies zbliżając się do lotniska uderza o zbocze góry.
1.Rzepin.Niemieckie szkolne lotnisko.Miejscowi twierdzą że są tam podziemne hangary.Obecnie przepołowione drogą i zarośnięte lasem.Wpadł do rozlewiska rzecznego lądujący samolot.Ma tam leżeć do dziś.Mój znajomy plywał tam z magnetometrem i nic.Być może rzeka zamuliła się i leży on teraz przy brzegu.
2.Mirosławice
Znalazłem tam na podejściu z kierunku Wrocławia dwie chłodnice glikolu od Me 109.Rzuciłem je w krzaki.Na polu są jeszcze drobne sygnały.Obok bańki z porcelaną,mogę to ujawnić gdyż moje przestępstwo uległo przedawnieniu.
Życzę owocnych poszukiwań Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Kolega k-21 wspomina o liberatorze w Szczawnie Zdroju. To był B-17 i właściwie nie w Szczawnie a w Wałbrzychu. Zagineło 4 lotników. W tym samym czasie koło Wałbrzycha spadło chyba 4 samoloty. Dwa niemieckie, jeden transportowy piloci pochowani na cmentarzu przez mieszkańców, jeden Me 109 koło stanowiska artyleri plot koło Sobięcina ale Niemcy zabrali go. Koło Mieroszowa w nocy angielski. Zginelła cała załoga no i ten b-17. Ponadto w lipcu 1945 r radziecki samolot lecący od Jelenoiej Góry zaczepił o komin kopalni barytu w Gorcach. Piloci zostali pochowani początkowo na miejscowym cmentarzu a potem przeniesieni na cmentarz wojenny w Wałbrzychu. Sztrafbat mam wiadomości na pukaz@poczta.onet.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 2 years later...

Odświeżę wątek bo znalazło się kilka nowych samolotów.
Na zdjeciu wrak B-17, która rozbiła się pod Wierzbną koło Świdnicy.
Koło Mirosławic wychodzi dużo części od HE-111.
Natomiast koło Bojanic (Świdnica) znaleziono resztki Do-17E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne wraki to Ju-52 rozbity na zboczu Ślęży.
Me-109 G również na zboczu Ślęży.
Kilka Me-109 rozbiło się w trakcie lądowania lub startu w okolicy lotniska w Świdnicy.Drobne fragmenty alminium można znaleźć na polach koło Pszenna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 5 years later...

http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/449-samolot-bombowy-boeing-b-17g-y-46697-zachowane-elementy

http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/222-kolejne-elementy-amerykanskiej-latajacej-fortecy

http://www.izba.centrum.zarow.pl/artykuly/250-elementy-bombowca-b-17g-y-46697

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie