Skocz do zawartości

Gaz 67b Czapajew"


dr.tommy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.
Mam prosbę, szukam zdjęć z okresu świetności tego auta, ponieważ jestem w trakcie odbudowy i chciałbym zapoznać sie ze zwyczajami frontowymi" czyli wszelkimi patentami" (rysunkami, oznaczeniami,dodatkowym wyposarzeniem) jakie były robione przez żołnierzy, a z racji tego ze auto nie jest tak popularne jak Willys to trudno jest cos znależć. Za wszelką okazaną pomoc Wielkie Dzięki. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 324
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam Życzę powodzenia w odbudowie.Mógłbym podzielić się uwagami dotyczącymi eksplotacji tego pojazdu bo używałem go w latach 80-tych.Do niedawna dysponowałem szczątkowo częściami do niego.Spalanie rzędu 16 litrów na 100 km w warunkach drogowych,szereg niebanalnych rozwiązań technicznych począwszy od wariantów paliwa poruszających pojazd a wspomnienia jak to mówią w pewnej reklamie bezcenne.Chętnie odpowiem na konkretne pytania dotyczące eksploatacji.Koenigtiger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też masz kilka fotek Czapajewa" na chodzie

http://www.ztslublin.lap.pl/imprezy/spotkania07/inne/pa270399.jpg
http://www.ztslublin.lap.pl/imprezy/spotkania07/inne/pa270400.jpg
http://www.ztslublin.lap.pl/imprezy/spotkania07/inne/pa270405.jpg
http://www.ztslublin.lap.pl/imprezy/spotkania07/inne/pa270407.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
i jak ci poszlo z ta odbudowa? ja swojego juz skonczylem i upajam sie przyjemnoscia z jazdy!
http://img13.imageshack.us/my.php?image=dsc09268a.jpg
http://img14.imageshack.us/my.php?image=dsc09269.jpg
http://img5.imageshack.us/my.php?image=dsc09270.jpg
http://img13.imageshack.us/my.php?image=dsc09271.jpg
daj znac to moze kiedys sie spotkamy autami na jakim zlocie: gg 7875243
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Czy juz pod odbudowie kolega zgodzi sie z krazącym stwierdzeniem ze czapajew jeżdzący to bardzo czapajew oryginalny ?? Czy ich nowinki techniczne pozwalają na poruszanie sie jedynie na krótkich dystansach?? Jak z dostepnoscią częsci?? bo o finanse to chyba nie wypada pytac :D


Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego czapaj" całkiem ładny, ale z tymi chromami na reflektorach to grubo poszedłeś, i ten filtr paliwa....Ale co tam reszta całkiem całkiem. Czyli robimy flaszkę na zlocie w Bornym Sulinowie ;) czyli 20.08.2009 i będziemy wytykać sobie niedoskonałości ;) w naszych autach, aż dojdziemy do poziomu że zaczniemy oglądać je od spodu ;), pozdrawiam.
ps. napisz lepiej na jakie spalanie mam się nastawić, tak realnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety silnik nie wytrzymal proby czasu i serce jest wstawione dizlowskie niestety :( spoznilem sie o pare dni do orginalnego napedu! a te reflektory to pomysl mojego ojcaniestety :p tak wiec oprocz engina wsio jest w nim orginalne (z grobsza :p )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chrom to niestety pomysl mojego ojca :p co do spalania to nie pomoge bo silnik nie wytrzymal proby czasu i zostal wymieniony jeszcze jak na chleb mowilem bep a na ksiedza zorro, a w jego miejsce zostal wstawiony dieslowski ford :( tak ogolnie to autko jest orginalne oprocz silnika i wydechu,tak poza tym mosty, reduktor, skrzynia sa orginalne w 100% oprocz tego mam zapasowy most przedni i skrzynie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz może tylnego wału napędowego oryginalnego( ten co idzie w rurze) w zapasie, bo brakuje mi.
Jak by któryś z kolegów posiadał coś oprócz krzyżaka (bo mam dwa) z tylnego wału napędowego ( wał, rure w której on idzie, przegub kulisty itp.) to proszę o info na meila dr.tommy@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

A tu silnik od mojego czapaja, już odpalony !! cyka jak zegarek ;)
NADAL POSZUKUJE WAŁU NAPĘDOWEGO TYLNEGO !!!!!
Jak by ktoś miał jakiś pomysł skąd taki wziąć proszę na dr.tommy@wp.pl Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam,
Obiecałem Szanownym Kolegom opisać historię mojego Willysa, Dodge,Studebakera US6x6, Zisa151 i krótko BTR40, ale o tym później. W tym wątku skupię się na samochodzie osobowo-terenowym Gaz67b/wcześniej opisałem amfibię Gaz46Maw w wątku -Amfibia/- na koniec wrzucę kilka zdjęć naszego legnickiego,,Czapajewa,, kol.Marka z II Polskiego Safari na ,,Marii Śnieżnej,, w 1974r.
Na początek troszkę wspomnień historycznych.
Jak już pisałem we wcześniejszych wątkach/Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej, Robur4x4,Amfibia/ na początku lat 60 ze Szkoły Oficerskiej KBW w L-cy moja Szkoła otrzymała kilka pojazdów w celach szkoleniowych: był to Gaz67b,2 samochody Dodge Wc51, Dodge ,,Komandorkę,Zisa5. Samochód Gaz 67B służył szkolnemu zastępowi harcerskiemu na letnich obozach do roku 1968. Będąc uczniem 4 kl.Technikum sprzątaliśmy szkolne garaże/1969r./i odkryłem pod stertą starych ławek ,,Czapka,,/tak zdrobniale będę go nazywał/. Pojazd był kompletny, miał stelaż, plandeką, koło zapasowe i 4 koła miały opony o bieżniku terenowym z orginalnymi felgami. Zwróciłem się do Dyrektora Szkoły inż.Stefana Gołąbka, czy mógłbym nabyć w/w pojazd, odpowiedział mi,że pojazd jest wycofany i będzie skasowany./,,Czapek,, był w idealnym stanie/ Nadchodzi rok 1970 - Matura i co dalej - ojciec oficer podpowiada -pójdziesz do Wyższej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu, pojechałem w lipcu zaliczyłem egzaminy i /...co dalej pisałem w wątku o Amfibii/
Skończyły się wakacje i rozpocząłem pracę w Swojej Szkole jako młody nauczyciel - za pierwsze zarobione pieniądze kupiłem Willysa z 1942r./ale o tym później/. A ,,Czapek 67B - jest cisza do 1974r.- na zajęciach uczniowie informują mnie,że na Warsztaty Szkolne/nadmieniam że Warsztaty jak na lata 1960-1990 były dobrze wyposażone/ przyciągnięto na holu ,,jakiś,, stary samochód.Biegnę i co widzę - stoi ten sam,,Czapek,, wcześniej odnaleziony./1968/, pytam głównego technologa co dalej z tym pojazdem, odpowiedź-jest zlecenie na zezłomowanie. Byłem nim zainteresowany i druga osoba ze Szkoły-Główny Księgowy/pochodził z Chojnowa i miał fermę kaczek/ - ja młody odpadłem w przedbiegach, natomiast nasz Księgowy miał ,,chody,, w Kuratorium we Wrocławiu, jakim cudem załatwił ten pojazd dla siebie ??? Nie wiem, ale wiedziałem że ,,Czapek,, jest już uratowany. Wiedział że mam Willysa, zwrócił się do mnie, aby go uruchomić, co też z wielką radością uczyniłem. Sprawdziliśmy najpierw na podnośniku stan ogólny,,Czapka,,, miał orginalne hamulce na linki, następuje regulacja naciągu linek-hamulce są/można pojazd zatrzymać, chociaż po zdjęciu bębnów hamulcowych okładziny hamulcowe można by było wymienić/, hamulec ręczny sprawny, uzupełniamy oleje w mostach-tylnym i przednim, skrzynia biegów działa,blacharka jest zdrowa, wymagała tylko pomalowania/później pomalował go pędzlem na zielony kolor/. Zabieramy się za serce,,Czapka,,-silnik jest 4-cylindrowy, aparat zapłonowy w głowicy/palec pasował od Gaza51/63/-wykręcamy stare świece zapłonowe, wkręcamy nowe, sprawdzamy ustawienia, olej jest w silniku,10 litrów paliwa zalewamy do górnego zbiornika,,Czapek ma 2 zbiorniki paliwa-górny i dolny, jest przełącznik paliwa,kilka ruchów dźwignią pompy paliwa, paliwo w gaźniku, nożny starter, raz, drugi-następuje strzał w gaźnik,ustawiamy raz jeszcze aparat,starter - silnik zadudnił-pracuje, następuje po dłuższej przerwie postojowej jazda próbna - uśmiech na twarzy Księgowego. Pojazd jest sprawny-ten kto jeździł,,Czapkiem,,to wie jak się go prowadzi , tylko ta skrzynia biegów o zębach prostych, bez synchronizacji...
Po kilku dniach Księgowy zarejestrowanym,,Czapkiem,, pojechał do Chojnowa, widywałem go jak z dorobioną przyczepką woził karmę na swoja fermą. Co dalej z,,Czapkiem,, nie wiem.
Taka była historia szkolnego,,Czapka,,-Gaza67b

Jest rok 1974-25 kwiecień-Willys Jeep Club z Warszawy/szef Klubu kol. Paweł Teter/i koledzy z Klubu we Wrocławiu/Leszek Omejko i nie żyjący już kol.Zygmunt Pelc/zmarł w 2010r. i pochowany jest poza Wrocławiem/ zorganizowali Rajd Samochodów Terenowych/RST/-II Polskie Safari w górach, w schronisku,,Maria Śnieżna,,-Będąc już członkiem Klubu, przygotowywałem swojego Willysa do Rajdu, poznałem już nie żyjącego druha z rajdowych tras-Józka/starzy Willysowcy dobrze go pamiętają-w ostatniej Jego drodze towarzyszył my Jeep i Dodge/, a on z kolei zapoznał mnie z kol. Markiem, który był posiadaczem Gaza67B o nr.rej.XC-0702-wsiadamy do Jeepa i jedziemy na ul. Bydgoską w L-cy, wita nas kolega Marek i po chwili w garażu widzę ,,Czapka,, koloru żółtego, pięknie odnowiony, sprawny technicznie, pali od pierwszego razu.
Informuję go o swoim wyjeździe na RST -pytam-Marku pojedziesz-tak ale z nowo poślubioną małżonką, z Legnicy jadą 2 pojazdy. Rajd jak Rajd-trasa wytyczona górskimi leśnymi duktami, było dużo pojazdów:Willysy,Fordy,Gazy67B,KdF82.KdF-amfibie, Gaz69, Dodge/Komandorka, pięknie odnowiona kolegi z Wrocławia/, po raz pierwszy do Polski przyjechali koledzy z ówczesnej Czechosłowacji/mają pięknie i w orginale odrestaurowane pojazdy/- nasza przyjaźń trwa do dziś i jesteśmy zapraszani na ich imprezy.Wtedy połknąłem,,Rajdowego,,bakcyla,,i rok rocznie uczestniczyłem w RST. Wrzucam kolegom kilka zdjęć z tego RST -II Polskie Safari na Marii Śnieżnej w 1974r.
Jestem w posiadaniu dużej ilości zdjęć-skupię się na,,Czapku,, i wrzucę Gaza67b z innych rajdów.
DODGE52

Chciałbym się zwrócić do kol.Tadeusza z Bolesławca/Tadeusz jest moim uczniem, absolwentem Technikum Samochodowego/-jest posiadaczem Willysa z orginalną przyczepką, ma bardzo dużą wiedzę o tych pojazdach, bogatą literaturę, publikował swoje artykuły w latach 80-tych dotyczące Gaza67b w prasie fachowej-Zachodniej.
Tadeusz podziel się nimi z nami-Czekamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie