Skocz do zawartości

T-35


janek_toruń

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Beznadziejnie.

W czasie walk ustalono, że dowódca w zasadzie nie jest w stanie koordynować działań 14 osobowej załogi w pięciu wieżach. Dodatkowo czołg był słabo opancerzony. Praktycznie wszystkie zostały zniszczone w czasie walk w okolicach Lwowa.
Podobno jakieś pojedyncze sztuki trafiały się jeszcze pod Moskwą, ale nie jestem pewien.

Pozdrawiam
Krzysiek

Napisano
Ogółem w latach 1933-39 wybudowano 59 czołgów T-35. Nie było to wiele, niemniej był to w ogóle jedyny w Europie czołg wielowieżowy budowany w większych seriach. Do rozpoczęcia niemieckiej agresji czołgi ciężkie T-35 nie były używane bojowo. W czerwcu 1941 stanowiły wyposażenie batalionu czołgów ciężkich 67 pułku czołgów 34 dywizji pancernej. Większość pojazdów została porzucona przez własne załogi ze względu na brak możliwości ewakuacji tak ciężkich pojazdów. Ostatnie egzemplarze czołgów T-35 wzięły udział w kontruderzeniu pod Moskwą.

Podsumowując, produkcja czołgu wielowieżowego okazała się ślepą uliczką techniki pancernej. Czołg był zdecydowanie za ciężki, miał za słaby silnik i nieskuteczne uzbrojenie (w zwalczaniu silnych umocnień).

To cytat z tej strony :

http://republika.pl/militaria6/t35.htm
Napisano
Wszystko się zgadza oprócz jednego. To nie był jedyny czołg wielowieżowy produkowany seryjnie - T-28 miał trzy wieże i produkowany był w znacznie większych seriach - zbudowano go w sumie ok. 500 sztuk.

Pozdrawiam
Krzysiek
Napisano
Pod Moskwą już nie wzieły udziału w walkach chociaż, rzeczywiście chyba 2 (max3) szt znajdowały się w rezerwie w Moskwie. Znane zdjęcia filmowe atakujących w zimie T-35 (ten ciągnący sanie) pochodzą z filmu propagandowego zrobionego na poligonie przy jednej ze szkół pancernych, a nie w czasie walk.

HTH

Marek

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie