Skocz do zawartości

halsztuchy i żaboty w LWP


Dziadkus

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie LWP - czy w okresie od 1943r. do czasu upowszechnienia mundurów z wykładanym kołnierzem pod krawat (bodajże wz 52) stosowano halsztuchy lub żaboty?? Jeżeli tak, to jakie?? Na kilku zdjęciach LWP widziałem białe paski pod szyjami ale nie da się na tej podstawie określić kształtu (ani nawet czy to żabot czy halsztuch). No i kwestia KBW - Jednostki Nadwiślańskie używały mundurów zbliżonych do wz 36 - z kołnierzem zapinanym pod szyję - czy tu stosowano halsztuchy/żaboty?? Widziałem kilka powojennych fotek mundurowych z patkami na kołnierzu i białymi paskami pod szyją - ale niestety bez możliwości jednoznacznego ustalenia czy to KBW czy np oficerowie MBP. Z góry dzięki za pomoc!!!!!!
Napisano
te iałe paski" pod szyją to faktycznie paski białej materii przyszytej do kołnierza dla fasonu, a jak się ubrudziło to do wyprucia i ew. naszycia na nowo, taka namiastka munduru garnizonowego. Są opisy z postojów, np. 2 DP w Aninie, gdzie dowódcy w ramach zajęć różnych na postoju zachęcają właśnie do przyszywania sobie takich pasków, co ponoć dawało nieżły efekt wizualny.

Nie sądzę, aby w okresie wojennym do drelichu bawełnianego stosowano halsztuk, byłoby to zbędne ze względu na rodzaj materiału. Natomiast czy po wojnie w sukiennych, zimowych stosowano je czy nie, to musiałbym zapytać dziadka.
pozdrawiam
J.
Napisano
Zaczynając od końca. Mundury KBW miały na stałe wszytą w kołnierz plastikową wkładkę- wystarczyło przetrzeć szmatką i było białe.
Co do wcześniejszych patentów elegancji i ochrony szyi pomiędzy żabotami i ww plastikową wkładką należy zaliczyć wszelkie wszywane(przyfastrygowane) i przypinane wymienne kołnierzyki (takie np przypinane na guziki wymienne kołnierzyki są spotykane w mundurach niemieckich z IIwś )
Napisano
Byłbym wdzięczny - ja niestety nie mam obecnie dostępu do żadnego żołnierza, który służył w okresie, który mnie interesuje. Pytanie też, czy obecnie w WP stosuje się halsztuchy lub żaboty?? Lub czy kiedyś w okresie powojennym były stosowane - może były inne obok KBW formacje, kóre nosiły mundury uzasadniające zakładanie halsztucha/żabotu lub robiły to dla fasonu"
Napisano
Mój dziadek był oficerem WP w latach w latach 1944-48, walczył m.in. w Bieszczadach. Babcia wspominała, że przyszywała (delikatną fastrygą) dziadkowi do kołnierza munduru filcowe lub płócienne białe (lub zielone do munduru polowego) paski materiału - zapewniały one wygodę przy wysoko zapinanym kołnierzu, a dodatkowo pełniły funkcje potnika - po prostu chroniły kołnierz przed silnym zabrudzeniem, a pralnie nie były wtedy tak powszechne i tanie jak teraz.
Napisano
Witam.
Mót tato odbywał służbę wojskową w jednostce ppanc. w Kwidzynie w 1958 r. Do kurtki munduru wyjściowego -zapinanej pod szyję - w okresie do przysięgi zakładali białe (bawełna ?) paski materiału pod kołnierz, tak by wystawały na 2 mmpowyżej krawędzi kołnierza. Natomiast po przysiędze kazano im kupić i używać wyłącznie takiesame lecz z tworzywa sztucznego, były one niewygodne w użyciu - w lecie gorąco i kleiły się, a zimą zimne.
Pozdrawiam.
  • 4 weeks later...
Napisano
Witam.Czy mógłby ktoś zaprezetować prawidłowo, regulaminowo uszyty zabot i sposób jego wiązania.Bardzo mi na tym zależy.Z góry dziękuje.pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie