Skocz do zawartości

Enigma", a rzeczywistość


Badylarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jak w temacie, zapraszam do dyskusji.
Zanim go obejrzałem, przeczytałem parę recenzji i się trochę nastawiłem. Dlatego mi było łatwiej przełknąć parę przeinaczeń, niedopuszczalnych chyba dla Polaka. Ale przeciętny Amerykanin po obejrzeniu tego filmu, chyba się trochę dowiedział.
Dla mnie osobiście było zaskoczeniem, że Amerykanie, choć zdawkowo, zauważyli problem Katynia. Dla aliantów był to problem jednak ważny, i na poważnie się obawiali, że Polacy przestaną co najmniej współpracować z aliantami. Było to dla nich na tyle ważne, że postanowili go ukryć przed światem.
Z drugiej strony, czy znalazłby się Polak, który, tak jak w filmie, potrafiłby pod wpływem emocji i zemsty przejść na drugą stronę.
Z innej mańki, bardzo mi się spodobała rola Kate Winslet, jako tradycyjnie nie bardzo pociągającej Angielki. Rewelacja.

Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Ostatnio odkryłem tajemnicę angielskiego złamania enigmy i jest to bardzo prosty mechanizm. Oni faktycznie złamali enigmę a raczej szyfry Kriegsmarine. Więc ignorujemy polskie osiągnięcia, podkreślamy własne, pomijamy słowo Kriegsmarine i mamy złamaną Enigmę.

A film jest o tyle dobry, że jako pierwszy na szeroką skalę porusza sprawę Katynia i to w sposób dla ludzi do przyjęcia, czyli w powieści sensacyjnej. Tego nam jeszcze w Polsce brakuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie