Jump to content

Polski mundur


Recommended Posts

Witam

Jako, że na naszym rynku rekonstruktorskim istnieje kilku producentów „wrześniowego”, polskiego umundurowania i każdy właściwie „lansuje” swój materiał to czy ktoś posiadający oryginalny mundur lub stosowną wiedzę, będzie w stanie ostatecznie rozwiać wątpliwości
– czy polski sukienny mundur nowego typu (kurtka wz. 36 i spodnie wz. 37) miał odcień brązowy czy zielony?
Wiele (kolor płaszczy, rogatywek, kolorowe zdjęcia Hugo Jaeregra) przemawia za tym że był to jednak brąz...
Czy ktoś dysponuje może zdjęciami takowego oryginału (w możliwie jak najbardziej zbliżonym do faktycznego stanu koloru).
Wiem, że o barwach i odcieniach niezmiernie trudno dyskutuje się przez internet, ale może komuś uda się rozwiązać nieco tą zagadkę.

Pzdr., Mariusz
Link to comment
Share on other sites

Ta dziewczyna to polskie Przysposobienie Wojskowe Kobiet...
Co do kolorów to właśnie na tych zdjęciach mundury są ewidentnie brązowe i analizując inne barwy (które znamy jak np. nieba, czy trawy) można przypuszczać, że nie ma tam „błędów kliszy”...
Link to comment
Share on other sites

Kolor polskiego munduru określany jest jako khaki - czyli brązowo-zielony.

Niestety tego typu kolor jest bardzo podatny na wizualne zmiany odcienia w zależności od temperatury oświetlenia. Dlatego określenie poprawności koloru na podstawie zdjęcia jest absolutnie nie możliwe. Jeśli do przekłamań związanych ze zdjęciem dodamy zagadnienia kalibracji skanerów i monitorów otrzymujemy równanie nie do rozwiązania.

Jedynym sposobem określenia czy kolor jest prawidłowy byłoby położenie kopii oporządzenia na ekwipunku oryginalnym (oczywiście nie spłowiałym). Takie porównanie należałoby wykonać przy różnym oświetleniu (światło dzienne, żarowe, świetlówki).

A niezależnie od porównania, nie da się tego koloru określić jako zielony" albo rązowy", bo nie jest on ani zielony ani brązowy.

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

A sugerowanie się kolorem trawy w celu sprawdzenia czy odwzorowanie jest prawidłowe jest bardzo mylące - trawa występuje w bardzo wielu odcieniach (to po pierwsze), a po drugie mózg człowieka wie", że trawa ma być zielona i dokonuje odpowiedniej interpretacji kolorów... :)

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

Konia z rzędem temu, kto ma w kolekcji nie spłowiały, o materiale wcale nie zmienionym upływem lat kilkudziesięciu jak spod igły mundur.

To niemożliwe, żeby tkanina nie mogła absolutnie nie zmienić odcienia barwy.
Link to comment
Share on other sites

Na kilku różnych zdjęciach robionych w różnych porach natężenia światła z sukna wyraźnie „przeziera” ten sam kolor (choć o różnej intensywności zależnej właśnie np. od światła, czy nawet kurzu, który osadził się po wielu dniach marszu).
Trawa dodatkowo sugeruje, że mundur na pewno miał inny kolor.
Jeśli spojrzycie też na części ekwipunku, który osoby widoczne na zdjęciach mają na sobie (np. zielonkawa torba na maskę pgaz., czy zielonkawe paski od niej) widać, że również na pewno nie było to ten sam kolor.
Wszystko to sugeruje, że sukno miało jednak duże nasycenie brązem (choć faktycznie słowo brąz to duże uogólnienie).
Link to comment
Share on other sites

Zwróćcie uwagę panowie jeszcze na jeden szczegół. Chodzi mi o różnice między kolorami mundurów na pierwszym zdjęciu (oczywiście żołnierzy z drugiego planu). Różnica może nie jest wielka, ale jednak wyraźna. W tym wypadku nie możemy też mówić o różnicy w oświetleniu. Druga sprawa, to zdjęcie trzecie, mundury są na nim zdecydowanie mniej brązowe niż na pierwszym, gdzie aż kłują w oczy". Inne oświetlenie? Oba zdjęcia są przecież robione w słoneczny dzień. Wydaje mi się, ze musimy pozostać przy stwierdzeniu, że polskie mundury przedwojenne były w kolorze tzw. polski khaki, czyli... zielony z brązowym. Na marginesie też należy pamiętać, że nigdy wszystkie mundury nie będą w 100% takie same. Różnice w odcieniach zawsze będą.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information