Jump to content

STARE MAZURSKIE BUNKRY.....


Recommended Posts

WITAM!
Nieopodal małej wsi na Mazurach - Spychowo / o od Juranda"/ od dawna znane są b.stare bunkry. Od Spychowa w kierunku Mrągowa - ok. 1000 m po prawej stronie za tabliczką z nazwą miejscowości jest bunkier /całkiem fajny/ - widać było to stanowisko CKM, a kawałek dalej - po lewej stronie są zwaliska bunkrów - jak w Gierłoży - ale chyba starsze...! Można tam wejść, ale są zawalone /podobno przez radzieckich saperów/. Przed Spychowem - po prawej stronie - do tej pory znaleźć można łuski starych broni, ale także od KBK-AK - czy ktoś coś wie? Byłbym zobowiązany!.
Link to comment
Share on other sites

W okolicach Szczytna jest ....siąt bunkrów przez Ciebie opisanych. 1, 2, 3 komorowe, żelbetonowe. Większość z nich jest wkopana w ziemię tak że nie widać ich z powierzchni dróg. Bunkry te są połączone transzejami z Kochbunkrami których jest tam ...set. Stanowi to duży obszar umocniony w promieniu do ok.15-20 km od miasta, wspomagany" rowem ppanc.

O ile rów ppanc i Kochbunkry wyrażnie nam mówią że powstały w okresie II wojny, o tyle nie wiem w jakim okresie powstały bunkry komorowe (do których się wchodzi wyprostowanym tak jak do domu)

W/w typy schronów mogły powstać w tym samym okresie jako okręg umocniony Ortelsburg" , albo te duże bunkry mogły powstać ok.I wojny natomiast po 1943 mogły zostać połączone transzejami wspomaganymi" przez duże ilości Kochbunkrów.

Sam na to szukam odpowiedzi.Niestety w tych okolicach nie było walk na przełomie 44-45 r.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information