Skocz do zawartości
  • 0

Denko łuski...


Natan

Pytanie

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

witam
to co podałem to standardowy system cechowania, ale wiem, że były od niego odstępstwa.
jeżeli chodzi o kodowanie dat produkcji, to kod ten był stosowany, sporadycznie, do oznaczania dat produkcji amunicji strzeleckiej w latach 1925-38. używano 14 liter alfabetu, a G" oznaczało rok 1935. osobiście jednak nie spotkałem łusek amunicji artyleryjskiej cechwanych w ten sposób.
pozdrawiam - jerzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk ,bardzo mozliwe ,że to G" oznacza 1935 rok. Łuski tego typu produkowano z mosiądzu do najwyżej 1941 roku. Mam taką z wytwórni P181 ,ale jest na niej rok 1935 ,a nie G". Późniejsze (po 1941r.) były stalowe.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
łuska jest niemiecka, co widać po kształcie zapłonnika.
standardowy system cechowania dna łuski był nastepujący:
godz 12 - numer seri (np. 121)
godz 3 - końcówka roku produkcji (np. 42, na niektórych pełny rok)
godz 6 - kod łuski (np. 6347 lub 6060 St)a pod nim kaliber i rodzaj działa (np. 7,5 Pak 40 lub 8,8 cm Flak 18)
godz 9 - kod producenta (np. P131 lub wa)
oprócz tego znak odbioru wojskowego (WaA..)
cechy zapłonnika:
producent, numer serii, znak kontroli jakości (nie WaA), końcówka roku produkcji (np. rhs 123 c/22 41).
pozdrawiam - jerzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to ciekawostka , jeżeli rok prod. to 35 bo znalazłem to denko na stanowisku obr.pplot. niem. Pod znakiem odbioru jest jeszcze jakiś nr DA 0.7 ale nie ma typu do jakiego działa. W tym rejonie znaleźliśmy jeszcze 16 nieśm. niem. całych, wyglądały na celowo schowane bo leżały pokilka szt. A na nich Battr 230/VIII , Flakw.77".
Pozdr. Natan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie