Skocz do zawartości

Gostynin i okolice


vojtass88

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam
Koledzy wtrące swoje 3 grosze. Bywam kilka razy w roku w Gostyninie . Będąc na cmentarzu widziałem groby żołnierzy wrzesnia 1939 i tu pytanie czy ktos z was sie orientuje gdzie oni walczyli. W samym Gostyninie nie było walk wiec pewnie w jakis bliskich okolicach?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i piszą ale w praktyce całkowicie inaczej to wygląda. Tak się składa, że tereny lasu łąckiego penetrowałem od kwietnia po dzień dzisiejszy i oprócz łusek, ,magazynku browning wz.28, oraz orzełka wz.19 nic ciekawego nie znalazłem.A przez taki okres czasu to trochę mało. Dodam że fanty te znalazłem na samym początku mej przygody z wykrywką.A później to tylko łuski wychodziły. Nie wiem jak to jest z Dobrzykowem bo tam nie szukałem. Mam książkę Płock 1939 w której opisane były i zaznaczone miejsca potyczek(walk(Las łącki)). W większości z nich byłem i TYLKO łuski wychodziły. I wiele z nich jest już przekopanych przez innych pasjonatów".

P.S
Pavlo777 też biegasz z wyrywką w okolicach Gostynin-Płock ? Jakieś ciekawsze trafienia ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już nie biegam, w tamtych okolicach byłem daaawno temu, fanty fajne były ( mundurówka, bagnety), większość od chłopów. to że znajdujesz fantów, nie oznacza że ich tam nie ma, one muszą tam być, tylko teren zniechęcający. poczytaj o 15 i 27 DP. - wyjście z gąbina w kierunku na dobrzyków. no i nie szukaj tylko tam, gdzie walczyli, ale tez tam, gdzie nasi rozsypywali sie po bombardowaniach. czyli po pierwsze primo ksiązki, po drugie primo ksiazki, po trzecie primo książki. na opowieści miejscowych gdzie było wojsko, nie masz co liczyć, bo już pewnie nie żyją. temat niemieckiego desantu w dobrzykowie tez był gdzieś na tym forum, poszukaj dokładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pavlo777 za info ;D . Znasz może tytuły jakiś książek o tej tematyce, albo jakieś linki do stron. Jeszcze raz wrócę do tematu. Ojciec opowiadał mi ostatnio o lesie gdzie jeszcze w latach 70 chodząc do szkoły na skróty przez ten las spotykał mnóstwo hełmów części broni(lufy,zamki) naboje itp. Wszystko to leżało dosłownie na wierzchu . O tym miejscu opowiadał mi również wujek. Mówił, że właśnie z stamtąd zbierali czasami hełmy, broń(części) i zanosili do szkoły do jakiejś gablotki szkolnej(Izba Pamięci czy coś w tym stylu). Byłem bardzo napalony na to miejsce. Pojechałem tam kiedyś z ojcem i moim kumplem, bo ma typowy wykrywacz na militarkę hs-3 . Ja chodziłem z Cibolą a on ze swoim Hs-3. Dosłownie nic oprócz łuski i paru monetek nie znalazłem. Kolega również nic nie znalazł . Czy to możliwe, że saperzy tak wyczyścili ten teren? Aż nie chciało mi się wieżyc , że nic nie zostało. Podobno w latach 80 wojsko miało na tych terenach ćwiczenia czy coś ale nie jest to w 100% sprawdzone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każde większe opracowanie nt bitwy nad bzurą. szkoła w dobrzykowie podobno wydala fajną broszurkę, z planem bitwy i mapami. nie ma terenu na którym wyczyszczono wszystko, kwestia szczęścia i ciągłego szukania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzyków to nie tylko druga wojna.Kumpel miał tam naprawde kilka fajnych trafień.Lazaret'napoleoński" stoi do dzisiaj.Ogólnie teren spenetrowany,syfiarze którzy tam chodzili mogli by po sobie sprzatać.Jak spotkam takiego dziurkacza to w......l.Wykopałeś -to zasyp po sobie.Uwaga na stanowiska archeo,nie radzę penetrować.Ludzie wścibscy-A pan to czego tu szuka,idź pan bo naPolicję zadzwonię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem nawet gdzie stoi Lazaret'napoleoński"...tylko przecież jest on raczej zagospodarowany i szukać w nawet jego obrębie będzie trudno. A jak mam rozpoznać stanowisko archeologiczne, przecież nie jest podpisane i przez przypadek można wplatać się w kłopoty za kopanie w takim miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...
Polskie Siły Zbrojne w Drugiej Wojnie Światowej - Tom 1 - Kampania Wrześniowa 1939 - część czwarta - Instytut Polski i Muzeum Im. Gen. Sikorskiego - Londyn 1986. Jest to przebieg działań w Polsce od 15 do 18 września. Są tam mapki Bitwy nad Bzurą, sytuacji ogólnej na wschód od Wisły i Sanu, Armia Kraków położenie 15 - 20. 09 i bój Grupy gen. Sosnkowskiego w lasach Janowskich. Ciekawa książka, dokładne opisy walk i sytuacji ogólnej. Kupiłem ją z 7 lat temu w Warszawie w księgarni Pelta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie