Skocz do zawartości

koszula pod mundur WH


Rekomendowane odpowiedzi

witam:) mam do Was pytanie:)
Którą z koszul dostępnych na polski rynku można śmiało założyć do rekonstrukcji? na allegro są szwajcarskie i szwedzkie a i jedną spotkałem u Pana F. z Poznania.
Co polecacie:)
pozdrawiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biała koszula ze stójką na wczesny okres. Na późniejszy szara, z kołnierzem. Szwajcarska lub szwedzka rozpinana do połowy to tani ersatz, ale kiepski ersatz.

Oryginalne torebki sa drogie i trudno dostępne, używanie ich do rekonstrukcji to nieporozumienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acer - to sie tylko tak wydaje : ) Sukienny mundur wymaga w lato kaleson i koszuli, to znaczy ja mam tak w głowie poukładane bo niewiele cieplej jest ale za to jaki komfort - nawet w upale nie czuje sie tak tego sukna. Natomiast sukno na gołą klate = drapanie, dyskomfort i niezdrowe obtarcia, a komplet lekkiej i przewiewnej bawełnianej bielizny 'ratuje sytuacje'

Jeśli o koszule idzie, my jako grupa stosujemy typowe białe, bawełniane koszule wzorowane na pruskich I-wszo wojennych a do nich jako dodatek podkołnierzyk dopinany do kurtki.

przykładowo tutaj: http://img77.imageshack.us/my.php?image=pikniklotniczy066dr8.jpg

trzech członków naszej grupy w takich właśnie koszulach buduje diorame w piątek na pikniku lotniczym w Krakowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że lepiej, z tym że te kurtałki szyte były prywatnie, przed podoficerów raczej i nie mam pewności i udokumentowanego ich użycia w roku 39, akurat foto plutonowego piechoty które pokazałeś bardzo lubie, jednak odznaka za zniszczenie czołgu na rękawie sugeruje rok 42 bo w tym roku (jak mnie pamięć nie myli 9 marca 1942 roku) je wprowadzono. Kiedyś przeczytałem że takie mundury zaczęły się pojawiać w roku 41 ale źródło było byle jakie więc nie traktuje tego jako prawdy absolutnej. Jednakże to rozwiązanie przypasowało by dowódcy drużyny np a cała drużyna czyli 90% lub wiecej stanu osobowego grupy dalej musi sie kisic w suknie ; )

Co do armatki to należała do kolegów którzy odtwarzali formacje do której pasowała żeby nie było : )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie armatka... :)

To świetna broń była !

W lecie 1941 potrafiła przestrzelić na wylot praktycznie wszystkie typy niemieckich czołgów - chciałbym kiedyś mieć takiego zis-a jako ozdobę na podwórku....

A jeszcze co potrafiła amunicją podkalibrową...

Nawet Tigrowi można było się postawić :)


Ciekawe dlaczego tak późno wprowadzono takie letnie kurteczki m-36 - precież w 1942 wchodziły już bluzy drelichowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ogólnie bardzo kręci letni m36, gdybym miał materiał, dość czasu, literatury itp to dałbym krawcowi moje m36 sukienne do skopiowania i kombinował coś takiego (nawet na różne pokazy statyczne, pikniki czy ćwiczenia) ale najbardziej doskwiera brak materiału takiego i trudność ze zdobyciem dobrych fot org sztuk ; /
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irade – wszystko zależy do czego ;)

W naszej grupie po drobnych przeróbkach wprowadziliśmy ją na wyposażenie wszystkich, ale odtwarzamy jednostkę Wehrmachtu z końca wojny i krój naszych mundurów wymaga właśnie szarych koszul z kołnierzykiem :)

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie do września 39:)
jako ze staram sie odtworzyć wygląd celowniczego Mg 42 to szukam czegoś na lata 42-45 a niechce zakupić czegoś co by mnie kwalifikowało do działu Rekonstrukcyjne dziwadła;)
pozdrawiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie według mnie to najłatwiej dostępne, a jednocześnie w miarę poprawne rozwiązanie dla Ciebie. Tak jak napisał Horst taniej wyszło by zakupienie koszuli z demobilu szwedzkiego lub szwajcarskiego, ale to niewarty zainteresowania półśrodek jeżeli podchodzimy do sprawy poważnie.

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się koszula z MH, jest za krótka... jak nie chcesz wywalać cięzkiej kasy na koszulę, jako tymczasowe rozwiązanie kup dwie szwajcarskie (musza być wczesne z dobrego bawełnianego materiału) i z drugiej zrób kieszenie. A jak znajdziesz coś lepszego to tą przeróbke zawsze możesz sprzedać na allegro :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Waffenrock był zapinany pod szyję ;)
Nie wiem czy moje dywagacje do końca odpowiedzą na Twoje pytanie Kolego Księstwo Cieszyńskie.
Przede wszystkim krawat powszechnie stosowny był tradycyjnie do munduru polowego w pododdziałach, w których wykorzystywano umundurowanie jednostek pancernych / artylerii szturmowej (Paznerjacke), bo krój tych bluz wymuszał zasadniczo noszenie jej z wyłożonym kołnierzem (dlatego sam noszę, w warunkach polowych krawat :) Przy czym akurat białą koszulę widziałem tylko kilka razy na studyjnych zdjęciach portretowych (na przykład z racji ślubu) – na większośći zdjęć jednak koszula była szara.
Pomijam obowiązkowy oliwkowy krawat do polowego munduru tropikalnego.
Być może do „zwykłej” czterokieszeniowej kurtki wełnianej koszula z krawatem również mogła być stosowna, bo znalazłem na przykład zdjęcie starszego sierżanta (w funkcji szefa kompanii) w bluzie drelichowej kroju M42 (bądź M43 – do końca ze zdjęcia nie da się tego ustalić), który właśnie pozuje do niego w koszuli z krawatem – widać, że jest to zdjęcie „niefrontowe”, bo podoficer postanowił przyozdobić swój munduru sznurem strzeleckim („małpią huśtawką”), której w warunkach polowych nie wolno było nosić:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cf33bd72ee1cc6ca.html
Ale wątpię żeby była to koszula biała, a po za tym przypuszczam, że jednak był by to przypadek wysoce odosobniony.
Nie wiem jak było w wypadku żołnierzy Waffen-SS.

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Tak dokładnie to jak wyglądają u nas w Polsce możliwości zakupu białej koszuli pod mundur?

-Czy gdy w Hero Collection zamówi się mundur i resztę umundurowania do uszycia, to czy mogą uszyć od razu białą koszulę? Pytanie oczywiście do osób które właśnie od nich zamawiały umundurowanie.
-Jakaś firma szyje u nas te koszule?
-Czy koszula szara np. z Mundurów-historycznych" może jednak być zaakceptowana w grupach odtwarzających m.in wrzesień 1939 np. do czasu znalezienia prawidłowej dla tego okresu? Pytam, bo wszedłem na stronę grupy AA7, a tam piszą że akceptowane są szare lub szaro-zielone, natomiast o białych nic się nie wspomina. Faktycznie są akceptowane?
[URL]http://www.abteilung7.org/glowna.htm[/URL]
-Czy są jakieś białe koszule szyte współcześnie które można znaleźć na giełdach militariów? Jeśli tak to jakie. Te wspominane gdzieniegdzie szwajcary i szwedy to są szare czy białe koszule?

Z góry dziękuję za każdą ewentualną pomoc:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie