Skocz do zawartości
  • 0

Co to za pociski?


kbkak

Pytanie

Czy ktoś się orientuje co to za pociski? Doszły mnie informacje, że to granaty agitacyjne, choć ja nie mam pojęcia czy to prawda (nie mają gwintu, agitacyjne podobno miały). Końcówka jest prawdopodobnie aluminiowa, reszta pierwotnie pomalowana była czerwoną farbą - zostały resztki. Znalazlem tez kilka takich bez tych aluminiowych końcówek, były w srodku puste. Obok było tez parę stalowych łusek, średnikcy około 5cm długich na jakieś 17, były strasznie skorodowane, więc nie wiem, może były dłuższe. Dla podpowiedzi znajodwały się w lesie jakieś 30-50 metrów od stacji kolejowej, 400m od mostu kolejowego. Było tego sporo na stosunkowo niewielkim terenie (jakieś 15 sztuk na 10m^2). Za wszelkie informacje i pomoc dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

A tak właściwie to od czego one są??? Czy te łuski znajdywane razem z nimi mają jakiś związek? Czemu te pociski nie były nasadzone na łuski??? Czemu akurat koło linii kolejowej przy stacji i moście???

Dzięki wszystkim za informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jest w dobrym stanie i nie da się przeczytać oznaczeń naniesionych farbą na korpusie, to nikła szansa na rozpoznanie czy jest to pocisk z ładunkiem ulotek.
Jeśli dobrze widzę, to w dno wkręcony jest smugacz co oznacza typowy pocisk bojowy (w tym przypadku odłamkowy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;bardzo podobne pociski razem z łuskami wykopuje do dziś .G ŁOWICAjest wkręcana a w nią zapalnik stosowali tam ladunki emonitu lub ekrazytu .OSTRZEGAM JAK NIKT TEGO JESCZE NIEROZBIERAŁ NIEH SIĘ ZATO NIEBIERZE..

muj kolega bez wiedzy piłował piłką do metalu miał sczęscie bo zapalnik nieodpalił ładunku niestety piłka wygieła się jak omega"a on chodził głuchy przez dwa dni i zakończył z tym sportem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się nie mylę przez całą długość pocisku od tylnej strony jest przewód prochowy aż do zapalnika wrazie czego jak by poczisk nietrafił to exploduje w powietrzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paluszki mam wszystkie i nie znosze tego do domu. Oba zdjęcia zostały zrobione w lesie i tam pociski nadal się znajdują. Wiem, że granaty agitacyjne nie są niebezpieczne nawet przy rozbrajaniu (pisze o tym któryś ze starszych numerów Odkrywcy - jeśli nie wieżysz chętnie prześlę skan artykułu na maila), więc chcę się dowiedzieć czy to przypadkiem nie one (gdyby to były agitacyjne miałbym przy zerowym ryzyku około 400-1000 sztuk niemieckich ulotek propagandowych - warto chyba się zainteresować). Muslim - zanim zaczniesz się wypowiadać na czyjś temat zastanów się chwilę, bo świadczy to tylko o Tobie.

Wracając do tematu, jeszcze pytanko: czy są to wogóle granaty karabinowe??? Wiem, że karabinowe odłamkowe są tempo zakończone???

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

kbkak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie kometarze na tym forum sa normalne nawet czasami nie trza zdjecia wstawiac:).
Kbkak to raczej na 100% sa normalne pociski bojowe ze wzgledu na smugacz i zapalnik z przodu.Mi sie wydaje ze to sa niemieckie ale nie pamietam od czego.wydaje mi sie ze byly w mosieznych luskach.a i wyjasnij mi dlaczego podajesz srednice 2,5 -3,5cm.czy sa rozne.Mi osobiscie wydaje sie ze to bedzie kaliber 20mm.Z tego co widze to luska byla w dwuch miejscach zagieta do pocisku czy to nie jest jaks lotnicza amunicja?pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma bezpiecznych pocisków agitacyjnych bo każdy z nich posiada zapalniki i ładunek miotający powodujący rozcalenie pocisku i wyrzucenie ulotek. Pamiętaj że nawet malutka spłonka naboju pistoletowego może cię pozbawić wzroku jak nią oberwiesz po oczach. Poza tym nigdy nie masz pewności że to co masz w ręce to akurat superhiperbezpiczny pocisk agitacyjny! Jeśli chodzi o granaty do garłacza to akurat jeden z przeciwpancernych jest bardzo podobny do tego z ulotkami!

Grzegorz Franczyk Landminer"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje co to za pociski? Doszły mnie informacje, że to granaty agitacyjne, choć ja nie mam pojęcia czy to prawda (nie mają gwintu, agitacyjne podobno miały). Końcówka jest prawdopodobnie aluminiowa, reszta pierwotnie pomalowana była czerwoną farbą - zostały resztki. Znalazlem tez kilka takich bez tych aluminiowych końcówek, były w srodku puste. Obok było tez parę stalowych łusek, średnikcy około 5cm długich na jakieś 17, były strasznie skorodowane, więc nie wiem, może były dłuższe. Dla podpowiedzi znajodwały się w lesie jakieś 30-50 metrów od stacji kolejowej, 400m od mostu kolejowego. Było tego sporo na stosunkowo niewielkim terenie (jakieś 15 sztuk na 10m^2). Za wszelkie informacje i pomoc dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie