Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Bocian

Sensacyjne odkrycie w katedrze w Kwidzynie

Recommended Posts

Jeszcze ciepłe" info, redagowałem to na podstawie rozmowy telefonicznej więc mogą być błędy.

Podczas drugiego etapu badań prowadzonych przez Instytut Badań Historycznych, miesięcznik Odkrywca i Stowarzyszenie Archeologii i Ochrony
Zabytków Militarnych Perkun" została odnaleziona krypta wielkich mistrzów krzyżackich, są to jedyne zachowane w europie pochówki wielkich mistrzów zakonu rycerskiego. Krypta została zasypana ziemią i całkowicie zniszczona podczas prac remontowych w XIX wieku.

Podczas prac wykopaliskowych okazało się że na dnie znajdują się szczątki trzech osób (dwóch w położeniu anatomicznym) mimo iż źródła potwierdzają tylko dwa pochówki - Wernera Orselna i Ludolfa Königa. Trzecia osoba to prawdopodobnie Henryk von Plauen który widnieje jako trzecia osoba na fresku znajdującym się nad prezbiterium.

Odnalezione zostały dwie spinki co wskazuje na to że osoby te zostały pochowane w płaszczach, dowodem jest również fragment rycerskiego pasa w jednej z trumien.

Według przekazów historycznych jedynie wielcy mistrzowie byli chowani zgodnie z regułą zakonu, ich pochówki były ubogie, w samych płaszczach i prawdopodobnie ze swoimi rycerskimi pasami.

Prace bądą kontynuowane a wyniki zamieszczane na bieżąco.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To by było coś! Marcin Murinius w Kronice mistrzów pruskich wudanej po raz pierwszy w 1582 r. podaje, że Ludolf Konig faktycznie został pochowany w Kwidzyniu, ale Henryk von Plauen i Werner von Orseln w Malborku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przepraszam, human error jak mawiał hal 9000. Pochowany w Kwidzynie, Kwidzynie KwidzyniEEE

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fotki mam dostać w poniedziałek.

Być może przy kolejnych etapach prac postawimy tam dwie kamery transmitujące non-stop obraz bezpośrednio na stronę Gazety Rycerskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No byłoby milo Bocian.
Jezeli mozna to fotki w galerie a info o kamerach z wyprzedzeniem poproszę ;]

pozdrawiam aslv

Share this post


Link to post
Share on other sites
Musicie nas zrozumieć...my z Kwidzyna jesteśmy bardzo czuli na punkcie odmiany nazwy naszego miasta.... a dla tych co maja kłopot z zapamiętaniem zagadka ułatwiająca: Jak się mówi: mam cie w d..ie czy w d..iu? pozdrawiam Jarek

Share this post


Link to post
Share on other sites
a mi to się przypomina opowieść ze studiów jak to w malborku jeden docent szukał od kilkunastu lat pozostałości pierwszej budowli na miejscu obecnego zamku. Aby mu ulżyć to koledzy po fachu podrucili mu kilka belek starego dębu wyciągnietych gdzieś spod gdańska. Chłop jak to wykopał to nawet do getyngi i Zurychu o tym napisał zanim koledzy dowcipnisie powiedzieli mu w czym rzecz. i takie to koleje badań naukowych

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znalezione przy szczątkach przedmioty (prawdopodobnie trzy zapinki od płaszczy) wskazują, że w krypcie zostali pochowani wielcy mistrzowie krzyżaccy: Werner von Orseln i Ludolf König. Tożsamość trzeciej osoby pozostaje zagadką. W grę może wchodzić Błogosławiona Dorota bądź trzeci wielki mistrz krzyżacki Henryk von Plauen pochowany wg źródeł w Malborku, ale znajdujący się obok wyżej wymienionych na XVI wiecznym fresku w katedrze w Kwidzynie, wraz 17 biskupami pomezańskimi, którzy również zostali pochowani w kryptach kościoła katedralnego.
W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone badania antropologiczne i dendrochronologiczne, które zweryfikują dotychczasowe hipotezy.
Prace w kwidzyńskim kościele katedralnym prowadzone są pod kier. Arch. Dr A. Pawłowskiego, przez redakcję „Odkrywcy”: Łukasza Orlickiego, Grzegorza Górę oraz członków Stowarzyszenia Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych „Perkun” w składzie: Paweł Piątkiewicz, Maksymilian Frąckowiak, Jarek Stróżniak, Jacek Malinowski, Robert Frąckowiak, Piotr Niemiec – Miśkiewicz, Piotr Dombrowski
Badania georadarowe przeprowadził zespół Zakładu Badań Nieniszczących „KPG” w składzie: dr Wiesława Nawrockiego i Krzysztofa Pigłowskiego. W przygotowaniach znacznej pomocy udziela przedstawiciel rady miejskiej miasta Kwidzyna Bogumił Wiśniewski, przez cały okres czuwając przy prowadzącej badania ekipie. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Osobne podziękowania kierujemy pod adresem finansującego prace burmistrza Miasta Kwidzyna Andrzeja Krzysztofiaka, Piotra Halagiery, zastępcy burmistrza oraz księdza proboszcza Ignacego Najmowicza.

http://www.gazetarycerska.pl/news.php?readmore=77

http://www.gazetarycerska.pl/photogallery.php?album=52

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information