Skocz do zawartości

Encyklopedia II wś


zabi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam okazje kupić 19 numerów które się ukazały do tej pory Encyklopedii II wojny światowej i chciałybm się dowiedzieć czy jest to coś warte (chodzi o zawartość merytoryczną), czy głupoty tam wypisują? Nie miałem z tym w ogóle styczności dlatego pytam.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również posiadam wszystkie dotychczasowe.Na pewno ciekawym dodatkiem są filmy na płycie,blisko godzina dokumentalnych filmów w każdej części - samo to już w tej cenie jest warte.Z tego co się orientuję,to jest to polska wersja brytyjskiego wydawnictwa,a co za tym idzie pewne kwestie bedą ukazane przez pryzmat brytyjskiego spojrzenia na II W.Św.,co w połączeniu z faktem,iż nadal utajniają pewne archiwa,nie jest do konca obiektywnym...
Ale wg mnie: kupuj :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... tyle materiału filmowego -bajka.

Ale to jest wydawnictwo angielskie z lat 70tych i na przykład w odcinku o bitwę o Anglię słowa o innych narodowościach walczących dla Brytyjczyków nie było. Ale oryginał ma 24 części a polska wersja ma mieć 48 więc pewnie dodadzą coś do tego i to dużo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
i dodali, seria World at War była taka sobie,moim zdaniem, aczkolwiek przyznali się, że nie zrobili nic w 39, żeby nam pomóc :).Bardzo dużo archiwalnych filmów tam pokazali. Nie było mowy o Powstaniu Warszawskim i naszym ruchu oporu, ale za to był cały odcinek o ruchu oporu w Holandii. Chyba najgorszy był film o D-Day już z innej serii(amerykańskiej). Pokazywali Maczka jak rozmawia z Montgomerym, pokazywali polskiego żołnierza z naszywką POLAND z 1DPancernej i co? nawet słówka Polacy" nie pisnęli a co więcej, pokazując to co opisałem powyżej mówili o kanadyjczykach,(kanadyjczycy i amerykanie walczyli pod Falaise, kanadyjczycy zamknęli kocioł) - żenada, ignorancja czy celowe działanie?. A jest tyle doskonałych filmów dokumentalnych wyprodukowanych w Polsce,choćby Monte Cassino Wawra czy Dla Niepodległej". Musze pochwalić natomiast wybór odcinka o Market Garden, jeszcze takich pochwał pod adresem polskich żołnierzy w brytyjskich filmach dokumentalnych nie słyszałem.Postawili naszych na równi z Czerwonymi Diabłami, jako wzór odwagi i męstwa. Przypomniałem sobie jeszcze film , zdaje się o Barbarossie ale nie jestem pewien. Było w którymś odcinku jak wypowiadał się były żołnierz UPA, jakto niemcy ich strasznie traktowali i wrzucali starców i kobiety z dziećmi do palących się domów...zaraz hehe coś mi tu nie gra, czy ten weteran nie przywoływał przypadkiem wspomnień tego co sam wyczyniał z koleżkami mordując Polaków na Kresach? dziwne to było. Z tego co pamietam to faszystowska organizacja OUN i jej zbrojne ramie UPA współpracowali z niemcami a ludność ukraińska miała się całkiem spoko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z drugiej strony patrz - film powstał w latach 70-tych i jak chodzi o Falaise, to się tylko kłócą typu, że Patton chciał zepchnąć angolów z powrotem do morza i ogólnie syf mieli, a o Polakach ani mru mru. Więc jak ktoś tu pisze na forum, a spotkałem się z takimi opiniami, że to Polacy nie zamknęli należycie kotła pod Falaise, to niech sobie to obejrzy jak się angole z amerykanami kłócili i nigdy złego słowa nawet na Polaków tam nie powiedzieli, bo nie powiedzieli w ogóle NIC!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także więc do tych co piszą na forum, że to Polacy zawalili pod Falaise - oświećcie mnie proszę, jak to jest, że Patton chciał zepchnąć Angolów z powrotem na plażę, a jeśli chodzi o uszczelnienie worka pod Falaise, to w w filmach dokumentalnych z lat 70tych o nas w ogóle nie ma? ani b ani me.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja się nie spotkałem osobiście, jeśli chodzi o Falaise z żadnym programem/filmem dokumentalnym, który by mówił coś o Polakach. Poznałem natomiast, ostatnio syna pana Jana Piroga z 1 DP. Mieszkają w Anglii. Napisał mi niedawno, że był osobiście w muzeum na Mont-Ormel (maczuga).Rzeczą oczywistą dla miejscowych ludzi jest to, że zamknięcie kotła pod Falaise to polskie zwycięstwo, polska flaga jest na samym przodzie, czołg Maczka stoi na wzgórzu.Francuzi traktuja tam Polaków jak królów a już sam napis na monumencie dobitnie o tym świadczy.
http://img.photobucket.com/albums/v239/Nullamere/WWII/Image2.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v239/Nullamere/WWII/Image1.jpg

Mogą sobie mędrcy amerykańscy, brytyjscy, kanadyjscy i bazujący na ich teoriach Polacy wypisywać co im się żywnie podoba. Polacy i Francuzi, którzy tam byli wiedzą swoje. A to w oryginale tekst tego syna weterana 1DP Falaise ? I have been there and the Polish flag is at the very front !!! the French are not stupid and ANY Pole is treated like a king and Gen Maczek's actual tank is on the hill overlooking this area, it is a Polish victory, NOT Canadian nor American.
These wonderfully brave men took 250,000 prisoners with 16,000 men !!!."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie