Skocz do zawartości

prof. Zygmunt Bauman wyznał


Rekomendowane odpowiedzi

Prof. Bauman przyznał się w Guardianie" do współpracy z kontrwywiadem

mar, PAP2007-04-28, ostatnia aktualizacja 2007-04-28 20:48
Socjolog Zygmunt Bauman, pochodzący z Polski emerytowany profesor uniwersytetu w Leeds w środkowej Anglii, w wywiadzie dla brytyjskiego Guardiana" przyznał, że współpracował z komunistycznym kontrwywiadem.
82-letni Bauman, w opublikowanym w sobotę wywiadzie, powiedział, że współpracował z kontrwywiadem po zakończeniu wojny, w latach 1945-48, jako pracownik Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zajmującego się likwidacją tzw. zbrojnego podziemia.

Zaznaczył, że trzymał to w tajemnicy, ponieważ podpisał zobowiązanie, że nie będzie na ten temat mówił.

Na pytanie, czy donosił na działaczy antykomunistycznego podziemia, powiedział, że akie oczekiwania mieli wobec niego zwierzchnicy, ale niczego takiego sobie nie przypomina".

Zapytany, czy to co robił mogło mieć negatywne konsekwencje (w domyśle dla innych) odparł: Nie mogę na to odpowiedzieć. Wierzę w to, że tak nie było. Równocześnie byłem elementem szerszego zjawiska, a cokolwiek by się robiło, to zawsze ma swoje konsekwencje".

Bauman urodził się w 1925 r. w Poznaniu w niepraktykującej rodzinie polsko-żydowskiej. Wojnę spędził w ZSRR. Wstąpił do armii kościuszkowskiej, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym. Czynną służbę skończył w stopniu majora.

W 1945 r. w wieku 19 lat przez przypadek historii" - jak mówi - trafił do KBW (akurat taki przydział otrzymała jego jednostka). O swojej pracy w KBW, zakończonej w 1953 r., powiedział, że polegała na pisaniu propagandowych broszur dla żołnierzy i była bardzo nudna.

Po odejściu z KBW Bauman skończył studia i został pracownikiem wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stamtąd w marcu 1968 roku jako sztandarowy rewizjonista (odrzucający oficjalną wykładnię marksizmu) został usunięty z pracy. Wyjechał do Izraela, a następnie osiadł w Leeds. W swoim dorobku ma ok. 50 książek. Uważany jest m. in. za krytyka totalitaryzmu z pozycji lewicowych, globalizacji i społeczeństwa konsumpcyjnego.

Bauman podkreślił, iż nigdy nie ukrywał tego, że był socjalistą i zawsze miał lewicowe poglądy. Zdemaskowanie go tłumaczy chęcią zdobycia legitymizacji przez obecny prawicowo-narodowy obóz rządzący w Polsce.

O komunistycznych przekonaniach z okresu młodości powiedział Guardianowi": Jeżeli się przyjrzeć politycznemu spektrum w owym czasie (lata 1944-45), to najlepsze rozwiązania proponowali komuniści. Polityczny program partii (PPR) najbardziej odpowiadał kwestiom, w obliczu których stał kraj. Co do mnie, byłem całkowicie zaangażowany. Komunistyczne idee były (dla mnie) prostą kontynuacją Oświecenia".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bauman był agentem; Bauman oświadczył: byłem agentem... [cenz]...ktoś kto był uznawany za jeden z filarów polskiej socjologii okazał się zwykłym zbrodniarzem...dlaczego?
KBW to naprawdę jedna z obok MBP i SB zbrodniczych formacji komunistycznych.Ktoś taki jak Bauman służący w takiej formacji doskonale wiedział co robi, zwalczając podziemie polskie ma krew Polaków na rękach...Paradoksem historii jest to że takiemu [cenz] najszybciej podziękowali sami komuniści w 1968r...no cóż może i ma osiemdziesiąt lat ale teraz do końca swych dni każdy może go nazwać skończonym ....


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 20:31 08-05-2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie można nazwać Baumana tym kim jest naprawdę..... [cenz]...[cenz]...[cenz]..[cenz]..[cenz]...[cenz]czerwonym zbrodniarzem?. Zrobiłem to za cenzora żeby nie było każdy normalnie myślący domysli się co się kryje ża postawą życiową prof. Baumana którego miałem okazję poznać osobiscie i żałuję,....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie