Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

panzerhrabia

moźdezież wz 18 podstawa

Recommended Posts

witam
jakiś rok temu z kolegą poszliśmy na wykopki, w środku lasu wykopaliśmy blachę dosyć grubą i ciężką prostokątną z 3-ma okrągłymi wgłębieniami... no nic nie mieliśmy pomysłu co to jest zostawiliśmy ją w lesie na wierzchu dla złomiarzy:) ...
przed wczoraj kolega ten dzwoni do mnie i mnie pyta czy pamiętam jak ponad rok temu byliśmy w lesie i tą blachę wykopaliśmy?? hmmmmmm no mówię że pamiętam a on mi mówi że ma przed sobą książkę i że to była podstawa od polskiego moździeża wz 18 to ja wsiadam w samochód szybko wsiadam i jadę do lasu i płyta jak leżała tak leży na wierzchu w lesie::)) ale z tego co widzę nie mogę w necie znaleźć takiej samej podstawy wszystkie są innne ( może to jakiś prototyp był lub wycofany z produkcji przestarzały ??) tego nie wiem jak by ktoś kojarzył taką podstawę i miał może jakieś zdjęcia linki to proszę o pomoc...
pozdrawiam panzerhrabia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam. Moim zdaniem jest to podstawa do francuskiego moździerza wz.18 konstrukcji Stokesa. Wojsko Polsie zamówiło we Francji w latach dwudziestych około 700 sztuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites
czy kaliber lufy tez był 81mmm tak jak w tych standardowych sztokesach?? czy ma ktoś fotki tego możdzierza? czym sie różnił od sztokesa wz 31??
pozdrawiam panzerhrabia

Share this post


Link to post
Share on other sites
To też był standardowy „Sztokes”. Moździerze: wz 18, wz. 28 i wz 31 to linia rozwojowa tej samej konstrukcji. Moździerze wz. 28 i wz. 31 miały dłuższą lufę i większy zasięg, kaliber był taki sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na moj gust nie jest to podstawa od wz 18 (gniazda wygladaja za duze). Najprawdopodobniej jest to podstatwa do mozdzierza wz 28 ktora miala sie roznic of wz 18 wiekszymi gniazdami (na zamek ktory byl wiekszy). Niestety akurat do wz 28 nie mam rysunkow, wiec nie moge potwierdzic na 100% i sie nie upieram :) .

MarekA ma racje, wszystkie 3 typy (wz 18, 28 i 31), o ile grubo sie nie myle, mialy status typowych w 1939.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wg mnie to wz18. w książece Mozdzierz piechoty 81 mm wz. 31" W i P Slupczynscy są zdjęcia 18stki i jak dla mnie to to.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information