Skocz do zawartości

75 mm-jednostki ognia


Rekomendowane odpowiedzi

Zeton - wybacz ale niestety zupelnie nie masz racji!

Jednostka ognia to pojecie administracyjne pewnej ilosci amunicji przewidzianej na zuzycie na kazdy rodzaj broni (poza nielicznymi wyjatkami jak pistolety sygnalowe), zaleznie od rodzaju dzialan. Tzn np na dzien walki pozycyjnej przewidywano X jednostek ognia; na przeprowadzenie natacia y jednostek ognia itd.

Jako ogolna zasade mozna przyjac ze wyjsciowe wyposazenie oddzialow w amunicje to 4 jednostki ognia. Jako (bardzo!) ogolna zasade mozna przyjac ze jedna jednostka ognia byla przy broni, jedna na transporcie plutonowym i dwie nastepne na wozach transportowych kompanii.

Kazda jednostka ognia miala tzw 'proporcje zasadnicza'. Proporcja zasadnicza okreslala typy i ich proporcje z ktorych skladala sie jednostka ognia dla danej broni. Np dla mozdzierza x granatow zwyklych i y granatow ciezkich.

O ile pamiec nie myli, w calych jednostkach ognia dostarczano amunicje od poziomu wielkiej jednostki wzwyz. Od tego poziomu w dol amunicje przepakowywano i dostarczano jednostkowo wg raportow dziennych zuzycia + specjalnych.

Normalnie zapotrzebowanie na jednostki ognia wyrazano jako np 'x jednostek ognia na dywizje piechoty' lub 'na baterie artylerii lekkiej'. Jednostka ognia wyrazona w ten sposob to dodane razem wszystkie jednostki ognia na kazdy typ broni ktory dany oddzial powinien miec wg etatu. Np jednostka ognia na pluton to x (nie pamietam juz ile ich tam bylo!) jednostek ognia na karabinowych, y na pistolet, 3 na rkm.

Dochodzac do sedna sprawy pisze z pamieci i musze sprawdzic ale jednostka ognia na armate prawoslawna byla rozna zaleznie od oddzialu w ktorym sluzyla. W artylerii konnej gzi mi sie ze wynoslia 60 pociskow. W plutonach artylerii piechoty 30 pociskow. Podkreslam ze sa to cyfry do sprawdzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kontekście wz.97
...Produkcji armaty w Polsce nigdy nie podjęto. Do 1939 roku w WP znalazło się jednak 1,374 sztuki armaty wz.97. Łączna ilość amunicji wynosiła 2.250.000 sztuk. Przypadało więc ponad 1.600 pocisków na działo, jednak w planie mobilizacyjnym przewidywano jednostkę ognia na armatę w ilości 24 naboi. ... = 3xj.o.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest j.o. wyjasnił Gebhardt. J.o. to: 15 szt granatów ręcznych na drużynę, 30 naboi na karabin, 500 naboi na rkm, 2000 naboi na ckm, 20 naboi na granatnik 46mm, 25 na moździerz 81mm, 60 na armatę 75mm, 40 na haubicę 100mm i armatę 105mm, 24 na haubicę 155mm, 40 na armatę ppanc i 200 na armatę pplot kal 40mm. Cztery j.o. znajdowały się w oddziałach + 2 j.o. w kolumnach amunicyjnych w.j. (np dywizji piechoty).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby dopelnic liste MarekA:

Pluton kawalerii - 8 szt granatow
75mm armata plotn. - 100 nb
120mm aramata polowa - 40 nb
220mm mozdzierz - 9 nb
37mm dzialo piechoty - 40 nb

Uzywajac przykladu plutonu piechoty zrobilem ewidentny blad bo amunicja pistoletowa nie podlegala podzialowi na j.o.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie