Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

thor747

75 mm-jednostki ognia

Recommended Posts

Mam pytanie do wszystkich- 6 jednostek ognia do prawosławnej" 75 mm? Czy ktoś może objasnic o co biega i ile to było?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zeton - wybacz ale niestety zupelnie nie masz racji!

Jednostka ognia to pojecie administracyjne pewnej ilosci amunicji przewidzianej na zuzycie na kazdy rodzaj broni (poza nielicznymi wyjatkami jak pistolety sygnalowe), zaleznie od rodzaju dzialan. Tzn np na dzien walki pozycyjnej przewidywano X jednostek ognia; na przeprowadzenie natacia y jednostek ognia itd.

Jako ogolna zasade mozna przyjac ze wyjsciowe wyposazenie oddzialow w amunicje to 4 jednostki ognia. Jako (bardzo!) ogolna zasade mozna przyjac ze jedna jednostka ognia byla przy broni, jedna na transporcie plutonowym i dwie nastepne na wozach transportowych kompanii.

Kazda jednostka ognia miala tzw 'proporcje zasadnicza'. Proporcja zasadnicza okreslala typy i ich proporcje z ktorych skladala sie jednostka ognia dla danej broni. Np dla mozdzierza x granatow zwyklych i y granatow ciezkich.

O ile pamiec nie myli, w calych jednostkach ognia dostarczano amunicje od poziomu wielkiej jednostki wzwyz. Od tego poziomu w dol amunicje przepakowywano i dostarczano jednostkowo wg raportow dziennych zuzycia + specjalnych.

Normalnie zapotrzebowanie na jednostki ognia wyrazano jako np 'x jednostek ognia na dywizje piechoty' lub 'na baterie artylerii lekkiej'. Jednostka ognia wyrazona w ten sposob to dodane razem wszystkie jednostki ognia na kazdy typ broni ktory dany oddzial powinien miec wg etatu. Np jednostka ognia na pluton to x (nie pamietam juz ile ich tam bylo!) jednostek ognia na karabinowych, y na pistolet, 3 na rkm.

Dochodzac do sedna sprawy pisze z pamieci i musze sprawdzic ale jednostka ognia na armate prawoslawna byla rozna zaleznie od oddzialu w ktorym sluzyla. W artylerii konnej gzi mi sie ze wynoslia 60 pociskow. W plutonach artylerii piechoty 30 pociskow. Podkreslam ze sa to cyfry do sprawdzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w kontekście wz.97
...Produkcji armaty w Polsce nigdy nie podjęto. Do 1939 roku w WP znalazło się jednak 1,374 sztuki armaty wz.97. Łączna ilość amunicji wynosiła 2.250.000 sztuk. Przypadało więc ponad 1.600 pocisków na działo, jednak w planie mobilizacyjnym przewidywano jednostkę ognia na armatę w ilości 24 naboi. ... = 3xj.o.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kopijnik 2 dziękuje za wyprowadzenie mnie z błędu. człowiek całe życie się uczy;)

pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites
precyzyjniej dla wz.97
jaszcz wz.97 72 szt. j.amunicji
jednostka ognia = 24 j.amunicji
czyli jaszcz zawierał 3 j.o.

podziękowania należą się Krzysztofowi...
ja też się czegoś dowiedziałem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czym jest j.o. wyjasnił Gebhardt. J.o. to: 15 szt granatów ręcznych na drużynę, 30 naboi na karabin, 500 naboi na rkm, 2000 naboi na ckm, 20 naboi na granatnik 46mm, 25 na moździerz 81mm, 60 na armatę 75mm, 40 na haubicę 100mm i armatę 105mm, 24 na haubicę 155mm, 40 na armatę ppanc i 200 na armatę pplot kal 40mm. Cztery j.o. znajdowały się w oddziałach + 2 j.o. w kolumnach amunicyjnych w.j. (np dywizji piechoty).

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie wiem czy czasami nie występowała j.o. mob.

a, że nie jest to prosty temat -
http://odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=18350#18370
http://odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=129095#129526

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zeby dopelnic liste MarekA:

Pluton kawalerii - 8 szt granatow
75mm armata plotn. - 100 nb
120mm aramata polowa - 40 nb
220mm mozdzierz - 9 nb
37mm dzialo piechoty - 40 nb

Uzywajac przykladu plutonu piechoty zrobilem ewidentny blad bo amunicja pistoletowa nie podlegala podzialowi na j.o.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information