Skocz do zawartości

Buty w wojsku polskim przed 1939


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 month later...

Witam,
A co sądzicie o tych trzewikach?
Znalezione dziś w pewnej ruderze. siedem dziurek od sznurowadeł, podkówki z tyłu. Ktoś je używał i niestety naprawiał - zapiętek jest ewidentnie naprawiany, przednia część podeszwy ma dorobioną gumę.
Na zdjęciach jest tylko jeden but, tylko przetarty z brudu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Trzewiki nowe miały zawsze kolor skóry naturalnej jasny,wyrażnie zółtawo-brązowy.

Zwyczajowo buty po trafieniu do jednostek i przed wydaniem wojsku były przez warsztaty szewskie czernione czernidłem szewskim co od razu trwale nadawało obuwiu barwę czarną.
Wynikało to raczej z ówczesnych gustów - buty niepoczernione, bez blasku uważano poprstu za niełedne, nieeleganckie.
Czasami jednak w przypadku obuwia nowego przeznaczonego na cwiczebne, zdazało sie, ze tego zabiegu w czasie pokoju nie robiono, równiez w przypadku trzewików nowych wydawanych wojsku podczas mobilizacji - porpstu nie było czasu na zabieg czernienia. Dlatego czasami widuje sie wosjko w trzewikach jasnych, niepoczernionych.

Na tym nie koniec - but wojskowy podlegał pielegnacji za pomoca past do obuwia oraz smarów do skór, czyszczeniu, Podczas uzytkowania czernidło ulegało niewielkiemu miejscowemu wycieraniu sie a jasna z poczatku skóra ciemnieniu, co wszystko razem wpływało na kolor buta.

Reasumujac - byty w WP zaleznie od czasu i warunków uzytkowania mialy kolor skory naturalnej, byly takze najczesciej czarne poprzez zaczernienie i pielegnacje, byly takze barwy czarnej z brazowymi przeswitami w przypadku obuwia mocno eksploatowanego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile trzewiki wz 31 i wz 34vel39 są dobrze identyfikowalne i pokazane w początkowych postach o tyle ze swojej strony mam pytanie o polskie trzewiki wz 25.
Takie istaniały napewno - czy ktoś wie z cała pewnoscią - jak wygladały? Czym sie charakteryzowały w porównaniu np ze wz 31?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyczną rzeczą dla trzewików wz.25 był ich prostszy krój. Łączenie cholewki z czubkiem trzewika było po lini prostej, w skos, wz.31 ma szwy i krój po łuku. Na dowód fragment zdjęcia z początku lat 30. z 84pp z Polesia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam, posiadam w 100% takie same trzewiki jak na zdjęciu wstawionym przez Bolasa. Oznacza to, że dzisiaj po 6 latach dowiaduje się, że mam Polskie trzewiki z 1939 roku :). W 2006 roku nie wiedząc jakie mam buty oddałem je do renowacji (czernienie, wymiana zelówek, fleków i podkówek). Renowacją zajmował się stary szewc z Warszawskiej Pragi z kilkudziesięciu letnim doświadczeniem. Dzisiaj żałuje tej decyzji :/. Czernienie spowodowało, że kolor brązowy (podnoszący wartość) jak się nie dawno dowiedziałem, został utracony nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz gdzie znajdowała się sygnatura w formie trójkątnej pieczątki. Co do zelówek.. istnieje szansa przywrócenia starych także o to się nie martwię. Wczoraj przekopując dysk znalazłem kilka zdjęć które zostały wykonane zaraz po odnalezieniu trzewików. Za chwilę wrzucę zdjęcie sygnatury i może uda się rozszyfrować lub powiedzieć coś więcej na jej temat. Niestety zdjęcie jest słabej jakości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie