Skocz do zawartości

Świecie n/W 1945


Kasztan102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mieszkam w Świeciu i interesuję się historią mojego miasta. Interesuje mnie wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną w lutym 1945, przebieg walk... Wiem że świecki garnizon został wzmocniony przez resztki zgrupowania toruńskiego. Niektóre odziały którym udało wyrwać się z toruńskiego kotła dotarło do Świecia, a następnie udały wycofały się w kierunku Grudziądza, gdy w Świeciu byli już sowieci. Inne odziały z rejonu Świecia uciekały na zachód gdzie zostały rozbite. Mam pytanie czy są dostępne publikacje dotyczące własnie walk o Świecie i okolice ?
Z góry dziękuje za odpowiedź, ponieważ jestem pewien, że na tym forum są ludzie którzy mają dużą wiedzę na ten temat.
Pozdrawiam
Kasztan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Hmm, ja posiadam wiedzę tylko na temat walk w rejonie G-dza. Jednak gdzieś mi się obiło o uszy, że w Twoim rejonie też dużo się działo, polecam zacząć od odwiedzenia okolicznych bibliotek, w necie za dużo nie znajdziesz, gdyż to jest małe miasto...

W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walwuch - czy utworzony przez Rosjan przyczółek w Rejonie Sartowic miał za zadanie uderzenie na Grudziądz z zachodniej strony? Gdzie toczyły się najcięższe walki o G-dz ? Czy w na południe od miasta w rejonie Szynycha, czy może w samym mieście ?
Pozdrawiam
Kasztan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwycenie tego przyczółka miało na celu umocnienie swojej pozycji na lewym brzegu wisły, ta operacja była trochę kombinowana, rosjanie mieli tam ciężko, niemcy wykorzystali dogodności terenu i okopali się, wysyłali tam kontratak za kontratakiem, jednak, rosjanie walczyli zacięcie i nie poddawali się, w końcu, gdy przeprawiono tam czołgi, to niemcom było ciężej. Rosjanie nie mieli praktycznie żadnej ochrony, musieli rozkopywać wały przeciwpowodziowe, na dodatek, w czasie ataku musieli biec pod górkę, co znacznie utrudniało im wypieranie niemców.
Co do Grudziądza - pierwsza linia obrony biegła tak 4-8 km od miasta, jednak Niemcy szybko ją porzucili i wycofali się na bardziej dogodną, drugą linię obrony. Rosjanie na przedpola G-dza podeszli bodajże 27 stycznia 45 roku, do 18 lutego trwało okrążanie miasta, w wyniku tego okrążania doszło do wielu starć, między innymi w lasku rudnickim, na wysokości starych fortów i biegnacych miedzy nimi rowow strzeleckich i transzei. Niemcy zostali osłabieni wycofaniem się w nocy z 17/18 lutego 83 dywizji piechoty z G-dza ostatnią, wolną jeszcze drogą. 23 stycznia rosjanie niespodziewanie przebiegli po popękanym lodzie i zaatakowali najmniej broniony odcinek - brzeg wisły, zaatakowali miasto, zdobywając koszary na ulicy chelminskiej (zginelo tylko 2 niemców). Dalej walk toczyły się jedynie w centrum miasta, które było silnie bronione. Jedynie na Kępie Strzemięcińskiej ,w izolowanych punktach Niemcy bronili się przez 2 tygodnie. Rosjanie posuwali sie do przodu, miasto zamienione w jedna wielka sieć fortów, powoli było odbierane z rąk niemców. 5 marca padła linia trynki. 6 marca gen. mjr. Ludwig Fricke został pojmany i podpisał kapitulację (był dowódcą wojsk niemieckich). Jeszcze w nocy z 5/6 marca spadochroniarze z HG(jak podają niektóre źródła, dowódcą był. płk Meyer, według innych był nim płk. Borgis), podjęli próbę ucieczki z okrążonej cytadeli. Zostali rozbici strzałami z moździerzy na łąkach, niedaleko ujścia Osy do Wisły. Część z nich (ok 30 osób uciekło do Gdańska, bądź Kołobrzegu). Spadochroniarze uciekali razem z batalionem volksturmu i jeszcze jakas jednostką, nie pamiętam teraz.
W takim obszernym skrócie opisałem Ci walki o Grudziądz w 1945 roku...

Walwuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Mieszkam w Bydgoszczy i w ub.roku kilkanaście razy byłem z kumplami w rejonie Sartowic.Pomimo tego,że teren jest mocno skopany ciągle wychodzą nowe fanty.Czy twoje zainteresowanie rejonem jest czysto historyczne,czy też zajmujesz się wykopkami?!Osezwij się,to może zmontujemy maly wypad na wiosnę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj
Oczywiście, w miarę możliwości staram się chodzić na wykopki... Jednak z czasem u mnie krucho, w tygodniu szkoła, zostają mi jedynie weekendy wolne. Jakby co to pisz na skullfucker@wp.pl, dogadamy się co do tej wyprawy.

W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja również pisałbym się na wypad do Sartowic. Jeżeli pogoda na to pozwoli to w najbliższy weekend wybiore się tam na ozpoznanie". Moje gg - 5309795. W Świeciu nie ma zbyt wielu osób z podobnymi zainteresowaniami ( przynajmniej nie ujawniają się), tak więc wypad na wykopki w tamten rejon to byłaby fajna sprawa.
Kasztan102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Temat walk tu na Pomorzu 1945r.jest bardzo ciekawy ,niestety bardzo mało jest ciekawej literatury i wiarygodnej.Kiedyś w latach 80 małem ksiązkę pt. W Twierdzy Canbera były to niby wspomnienia polaka służącego WH gdzie walczył w Grudziądzu ale na ile to prawda to nie wiem.Jest jeszcze jedna książka napisana przez Niemieckiego oficera z Toruńskiego garnizonu ponoć bardzo szczegółowo opisuje walki prawie dzień po dniu wędrującego kotła garnizonu Toruńskiego ale niestety bardzo trudno osiągalna i oczywiście po Niemiecku napisana. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Wczoraj byłem w Bibliotece Miejskiej i niestety brak było w niej publikacji dotyczcących walk w 1945. Warte uwagi były jedynie zebrane w bilbliotece notki prasowe, lecz niestety są one zbyt ogólnikowe i nie oddają obrazu walk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aurora63 - byłem w Bibliortece Pedagogicznej w Świeciu, Bibl. Miejska jest teraz zamknięta z powodu kontroli przez 2 tyg. Jak nazywa się ta pozycja o której piszesz?
Rso - byłoby super jakbyś dał skany tych... Nie wiem czy wogule są dostępne mapy dotyczące działań zgrupowania toruńskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aurora63 - byłem w Bibliortece Pedagogicznej w Świeciu, Bibl. Miejska jest teraz zamknięta z powodu kontroli przez 2 tyg. Jak nazywa się ta pozycja o której piszesz?
Rso - byłoby super jakbyś dał skany tych... Nie wiem czy wogule są dostępne mapy dotyczące działań zgrupowania toruńskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie chce was martwić ale Sartowice są już tak przekopane...że nie wiem czy jest sens się tam pchać. Swego czasu wszyscy (przynajmniej toruńscy) poszukiwacze tam jeździli...przez to tamtejsze służby leśne są bardzo wrogo nastawione do poszukiwaczy..także trzeba sie pilnować. Pozdrawiam i życze sukcesów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sartowicach grzebałem z wykrywka Kasztana102 jeszcze przed swiętami czyli niecałe 2 miesiące temu i przywiozłem lotki od radzieckiego moździeża, pocisk 76,2 mm przeciwpancerny podkalibrowy i około kilograma łusek i naboi tak że na pewno znajdzie się tam jeszcze sporo fantów. Z opowiadań ludzi mam ogólne rozeznanie w tym terenie co i gdzie się działo. Jak bedzie pogoda to w ta sobote planuje tam wyjazd na mały rekonesans.

Druga rzecz to w okolicach mniszka znajduje sie jakiś bunkier i to też bedę chciał zbadać. Jak wyprawa wypali to rzuce trochę fotek na forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Przeczytałem wcześniejsze posty.Kasztan 102 odezwę się na GG jak bedziemy sie wybierali do Świecia.Moje GG-5665967.Planowaliśmy wypad dzisiaj,tj.w sobotę,ale nie dotarły nasze nowe zamówione wykrywki.Mamy z kumplem akurat urlop więc jak pogoda dopisze to w przyszłym tygodniu przyjedziemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem pare razy na Sartowicach... Teren zryty wzdłuż i w szerz. Odłamków 90% sygnałów. Sporo niewypałów. Raz dorwał nas leśniczy (jak kto zobaczy białego citroena C15 to polecam spie..przać)

Pozdrawiam!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie