Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Etam

Jak czyścić srebrne monety ?

Recommended Posts

W jaki sposób oczyścić srebrne stare monety z zielonoszarego nalotu.
z poważaniem Etam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,
ja się skłaniam ku slowom starawej już piosenki dla dzieci : szczotka pasta kubek ciepła woda ...tak się zaczyna wielka przygodna , myję monetki bo wiem dobrze o ty , kto ich nie myje , ten ma kłopoty " :-)))))))))


PZDR PATRON
PS. A tak na serio to ja zbieram antyczne monetki i wszelka patynka jest na nich wręcz wymogiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Metody stosowane do czyszczenia monetek z DOBREGO srebra:

Metoda 1: Monetę łączy się z kawałkiem przedmiotu (blachy) aluminiowego najlepiej za pomocą aluminiowego lub srebrnego drutu i zanurza w roztworze wodorotlenku sodu (soda kaustyczna, Kret do rur). Roztwór przygotowuje się rozpuszczając 10g NaOH w 1 litrze wody destylowanej (może być demineralizowana). Czas zanurzenia dobiera się eksperymentalnie; od 5-20 minut.
Ważne jest, aby moneta miała dobry styk z aluminium, co poznać można po tym, że po kilku minutach od zanurzenia na powierzchni monety wydzielać się będą pęcherzyki wodoru.
Metoda szczególnie polecana, jeśli srebro pokryte jest warstwą osadu materii organicznej.

Metoda 2: Monetę kąpie się w rozcieńczonym kwasie solnym (2-5%) aż do roztworzenia produktów korozji, po czym wyjmuje się ją, płucze w wodzie i przeciera papką sporządzoną z wody i sody oczyszczonej.
Metoda polecana do mniej wartościowych monet, ze względu na działanie mechaniczne mogące nieco zetrzeć powierzchnię (wizualnie jest to niedostrzegalne).

Metoda 3: Stosowana przez fachowców to kąpiel monety w 5% roztworze winianu amonowo-potasowego przez kilkanaście godzin. Nadaje się właściwie do wszystkich monet srebrnych.

Wszystkie powyższe metody niszczą patynę na monetach, niestety...
Życzę powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,
Etam, pamiętam monety jakie dałeś do identyfikacji ....jeśli którąkolwiek z tych monet będziesz probował wyczyścić którymkolwiek ze sposobów jakie przedstawił poprzedni post to 1/3 monet nie znajdziesz wogóle, 1/3 nie poznasz co na nich było , a 1/3 będzieszz musiał wyrzucić bo będzie ci smutno na nie patrzeć .

Sposoby jakie zaprezentowano to metody dosyć kowalskie jak na numizmatyków ...


PZDR PATRON

PS: jak już koniecznie musisz je wyczyścic to kup sobie specjalny środek jaki jest dostępny w większych sklepach numizmatycznych ( nie pamiętam jak on się nazywa) jest to odpowiednio dobrana mikstura do kompieli monet srebrnych, miedzianych i brązowych. Zestaw do kompieli wszystkich monet niestety może przewyższyć znacznie koszt nie jednej wykopkowej kolekcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W miare dobrze srebro czysci roztwor kwasku cytrynowego w wodzie. Pozniej przetrzec je miekka szczoteczka plastikowa pod strumieniem cieplej wody. Czasem operacje trzeba powtorzyc. Im wiecej kwasku tym szybciej czysci, ale nie przesadzac z iloscia. Mniej proponuje, ale zostawic na cala noc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do PATRON-a.
Myślę, że dość wyraźnie napisałem, żę pierwsze 2 sposoby skuteczne są na monetki z DOBREGO srebra. Wielokrotnie je stosowałem i jakoś monety mi się nie roztworzyły... Za to po czyszczeniu wyglądają co najmniej przyzwoicie.
Sposób ostatni stosowany jest (był) przez zawodowych konserwatorów, np. przy czyszczeniu skarbu monet z Rowu koło Myśliborza - monety XVI-XVII wieczne.
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do Beyo,
ja też chyba dosyć wyrażnie napisałem że chodzi mi o monety które Etam przedstawiał do identyfikacji. Myślę że zastosowanie którejkolwiek z metod do szeląga Zygmunta III jaki dał do identyfikacji skończy ło by się nie znalezieniem go po czyszczeniu. A jak Pamiętam jest on srebrny.
A jak Etam wykopie skarb porównywalny z tym z Myśliborza to będzie miał trochę inny problem , nie z czyszczeniem a z rozdzieleniem monet . A to jest inna Historia.

PZDR PATRON

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki za rady Panowie.Pozostałem przy metodzie z kwaskiem,efekt zadowalający.Jeszcze raz dzieki.
Pozdrawiam.Etam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do o PATRON-a.
Zgadzam się się Tobą co do tego szeląga. Ja osobiście jak najbardziej odradzałbym czyszczenie go którąkolwiek z tych metod. Są oczywiście jeszcze inne, bardziej odpowiednie i niestety zbyt skomplikowane dla osób słabo obeznanych z tematem.
Nie pomyślałem tylko, że ETAM mógłby zastosować te metody do monet które dał do identyfikacji - mea culpa.
W każdym bądź razie dzięki za sprowadzenie mnie na ziemię.
Na drugi raz postaram się rozważniej odpowiadać na tego typu posty.
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co jest bardziej skuteczne, pasta do zębów i przecieranie szczoteczką czy też moczenie w roztworze kwasku cytrynowego?
Pzdr! Ewelina

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szcoteczka do zębów tak, ale pasta? Nie polecam. Można spróbować owinąć monetkę folią aluminiową i wrzucić do wodnego roztworu (o dużym nasyceniu) sody oczyszczonej i soli kuchennej (na trzy łyżki sody jedna soli). Ważne żeby szczelinę między monetką, a folią wypełnił roztwór. Co dwa trzy dni należy sprawdzić rezultaty tj. wyjąć monetkę z rostworu, odwinąć folię i przeczyścić pod bierzącą wodą wspomnianą wcześniej szczoteczką do zębów (bez pasty!!! ewentualnie trochę mydła i potem dobrze wypłukać i wysuszyć). Można przetrzeć miękką szmatką, ale nie polerować.
Metoda małoinwazyjna. Nie tworzą się mikrozarysowania jak w przypadku SZOROWANIA pastą do zębów, czy papką z sody oczyszczonej.

Jednak tak jak już wspomniano patyna ma coś w sobie i z pewnością nie szpeci monetki. Inaczej jeżeli to jest po prostu brud. Można wtedy monetkę wyszczotkować delikatnie szczoteczką do zębów i mydłem, ale potem dokładnie wypłukać monetkę pod bierzącą wodą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aha. Po wyczyszczeniu dobrze jest monetkę zakonserwować. Do tego celu dobry jest płyn który również czyści srebro np. Scan Gold Silver, Scan Silver, Lechtrum do srebra. Dostępny w sklepach numizmatycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki pawlik832! Ja miałam na myśli nie brud, ale duże zaczernienie monety, które nie da się usunąć mydłem.

Domyślam się że monetka tylko jedną stroną będzie dotykała folii. W takim przypadku która strona będzie ulegała odczyszczeniu? Ta co dotykać będzie folii czy też odwrotna? Czy może obie naraz?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Monetka ma być owinięta z obu stron. Ja to robię tak że zawijam monetkę po zanurzeniu w roztworze. Ważne żeby nie zapomnieć o monecie, bo ja raz zapomniałem i po ok dwóch tygodniach, gdy odparowała woda, zaszła dośc mocna reakcja - aluminium się skruszyło, na monecie pojawiły się kryształki, a pod nimi brzydkie przebarwienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information