Kobieras39 Napisano 24 Styczeń 2007 Autor Napisano 24 Styczeń 2007 mam pyanie jakie byly fabryki produkujące saperki do 39 roku?radomsko i co jeszcze? jakbyście mogli wrzucić jakieś sygnatury ... dzieki i pozdrawiam!
senectus Napisano 24 Styczeń 2007 Napisano 24 Styczeń 2007 A ja mam przy okazji takie pytanie, jak to jest z nazewnictwem. W wojsku z tego co slyszalem nie ma w tej chwili czegos takiego jak saperka, tylko jest lopatka piechoty, natomiast saperska to jest lopata. Znajomy opowiadal, ze za ten blad biegal dookola placu z ta lopatka nad glowa i caly czas musial powtarzac: to nie jest saperka, to jest lopatka piechoty i tak w kolko:)
atyl Napisano 24 Styczeń 2007 Napisano 24 Styczeń 2007 Senectus , masz rację. Również w czasach IIRP były to łopatka piechoty (lub tylko łopatka np w kawalerii), łopata saperska (duża).A saperki to produkowały warsztaty lub firmy obównicze z przeznaczeniem dla broni technicznych.Natomiast łopatki produkowała jeszcze np firma AS i pewnie jeszcze kilka.
atyl Napisano 24 Styczeń 2007 Napisano 24 Styczeń 2007 PS Radomsko to miasto, a firma nazywała się Metal (sygnatura Metal Radomsko i dwie cyfry )
Gebhardt Napisano 24 Styczeń 2007 Napisano 24 Styczeń 2007 Dokladnie tak. Chocby dlatego ze saperzy nie mieli lopatek na etacie wiec nazywaniem tego 'saperkami' byloby nonsensem. Z tego co pamietam byly jeszcze lopaty drenerskie ktore byly czescia wyposazenia wojsk lacznosci (waskie lopaty do wkopywania slupkow i tyczek najczesciej wytepujace w druzynach telefonicznych i kablowych do budowy linii polstalych).
pawelec40pp Napisano 27 Styczeń 2007 Napisano 27 Styczeń 2007 WitamTak dodatkowo w temacie każdy saper z sekcji miał łopatkę piechoty, miała ona dłuższy trzonek o 10 cm. Nosił ją standartowo po tej samej stronie co piechur.Paweł
Berlin Napisano 28 Styczeń 2007 Napisano 28 Styczeń 2007 Ciekawostak- W Podręczniku Drużynowego jak i Plutonowego z 1938 roku jest błąd w wymiarze łopatki piechoty tzn. zawyżono jej długość [~10 cm]. Po poście Pawelca40pp mam wrażenie że błąd ten wyniknął właśnie od wymiaru łopaty saperskiej
Gebhardt Napisano 29 Styczeń 2007 Napisano 29 Styczeń 2007 Pawelec40ppTzn czy wyszla nowa instrukcja noszenia oprzadzenia w wosjkach saperskich 1937-39? Jesli tak to ogromnie bylbym zobowiazany o jakis dostep lub ksero. Do 1937, przynajmniej, obowiazujaca instrukcja wskazuje ze lopatki piechoty nosza tylko PIONIERZY. Saperzy NIE MIELI lopatek. No i saperzy do tego okresu wystepuja w druzynach lub patrolach raczej niz sekcjach (chociaz to prawda ze nominalnie druzyna saperska dzielila sie na 2 sekcje).
Gebhardt Napisano 14 Sierpień 2007 Napisano 14 Sierpień 2007 Przeprszam za up---sc ale przynajmniej do 1937 (jesli mowa o podstawowej druzynie), druzyny w oddzialach saperow jaknajbardziej byly podzielone na jedna 5-cio osobowa sekcje dowodzona przez st sapera, i jedna 6-cio osobowa sekcje dowodzona przez kaprala ktory mial zastepce starszego sapera. Sekcje roznily sie wyposazeniem saperskim. Druzyna dowodzil plutonowy. Na stanie nie bylo lopatek saperskich. Druzyny pionierow (piechoty) mialy dowodce (plutonowego) i dwie 6-cio osobowe sekcje dowodzone przez starszych pionierow. Sekcje roznily sie tylko detalami wyposazenia (pila poprzeczna w pierwszej, platnica w drugiej sekcji) i zawartoscia torby dcow sekcji (Typ II w pierwszej typ III w drugiej sekcji). Wszyscy zonierze mieli lopatki peichoty. Jest mozliwe ze w okresie 1936-39 wymieniono etat jednego z podoficerow w druzynie saperskiej (kaprala?)na etat szeregowca. Jest rowniez mowa o zastepcy dcy druzyny co moze swiadczyc ze zlikwidowano podzial na sekcje ale niekoniecznie. Nie jestem jednak swiadomy zadnych dokumentow ktoreby te zmiany niedwuznacznie potwierdzily.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.