Skocz do zawartości

Monety 2 zł Nordic Gold konserwacja


Luke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Czy macie jakiś sposób na konserwacje tych monet przed umieszczeniem w holderze lub kapslu? Może dobrzeby było nieco je czymś natłuścic? Np. żeby się nie przebarwiały.
Może namoczenie ich w oliwie z oliwek coś by dało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic by nie dało namaczanie w oliwce (jeśli chodzi o długi czas).
Wazelina biała lub techniczna (w aptekach).
Po wcześnieszym oczyszczeniu z nie pożądanych zabrudzeń(najlepiej jakiś rozpuszczalnikiem np. aceton ciepły, ksylen itp.) nasmarować (wazeliną) zostawić nie dziamać palcami to nie powinno się nic stać. Dla rozrywki raz w roku (najlepiej dzieci zatrudnic jak się ma rzecz jasna) przetrzeć i nasmarować.
Tanio i łatwo dostać składniki.
______
pig123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Uwaga!!! Stop GN b. łatwo reaguje z czymkolwiek!
Monet nie wolno smarować, a nawet dotykać gołą dłonią (jeśli już to tylko za rant), bo po po pewnym czasie wystąpią pomarańczowe plamy, a w krańcowych przypadkach pojawią się wżery.
Jeśli moneta jest czysta i bez przebarwień - wystarczy ją umyć wodą (destylowaną), wytrzeć miękką flanelką i - do holdera.
Jeśli moneta ma przebarwienia, można użyć roztworu amoniaku (np. amoniak do pieczenia rozpuścić w gorącej wodzie), następnie dokładna kąpiel w wodzie i flanelka.
W przypadku silnych zabrudzeń można użyć KIWI Metal do mosiądzu i brązu".
Powodzenia!

Bardzo dobrze opisano metody czyszczenia monet na stronie:
http://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Hej! A jak długo trzymać w wodzie destylowanej? Bo po oliwce trzymam już ponad dobę i monetka ciągle jest tłusta.
JAk poprosiłem o wodę destylowaną w cpn-ie sprzedawca podał mi atestowaną wodę Demineralizowaną twierdząc, że to to samo. Ja mam jednak pewne wątpliwości. Czy to to samo? I jakie właściwości oczyszczające ma sama woda? Wie ktoś :-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

destylowana jest z instalacji do skraplania pary ( często instalacje miedziane ) - a demineralizowana z odwróconej osmozy. Ta druga bardziej zbliżona do ideału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie