Jump to content
  • 0

Co to za łuska?


IRONRAT

Question

Posted

Wśród zastawy stołowej i innych staroci na rynku znalazła się łuska. Zaciekawił mnie jej kształt, ale niestety nie potrafię jej zidentyfikować. Co to za łuska. Wysokość 43 mm, średnica otworu po kuli 8,3 mm, bicia sprowadzają się do wzoru geometrycznego składającego się z linii prostych. Zama łuska jest żłobkowana.

Pozdrawiam
Ironrat

12 answers to this question

Recommended Posts

Posted
Nie jest to w żadnym wypadku łuska. Jest to tak zwany przez naszych żołnierzy klepak.
Stanowił pustą monolityczna atrapę naboju. Nie tylko mausera, ale i innej amunicji karabinowej, sam w mojej kolekcji mam 12 takich „pocisków” różnego kalibru. To co przedstawiono powyżej to nie łuska, tylko brutalnie okaleczona jego część. Zapewne ktoś nie znający się na rzeczy chciał sprawdzić co jest w środku. Pod adresem http://www.s34621q.republika.pl/klepak.jpg zamieściłem zdjęcie „pocisku” w całości.
Poza karbowaną powierzchnia łuski, miał też wykonany głębokie i szerokie wgłębienie w miejscu gdzie powinna uderzać iglica, oraz cieńszą kryzę łuski.
Służył przede wszystkim podczas ćwiczeń z załadunkiem i ryglowaniem zamka oraz oddania suchego strzału. Miał chronić iglicę i sprężynę bijaka a także komorę nabojową. Często taki nabój umieszczano też w komorze zamka, po rozładowaniu broni, aby uniknąć wypadku z bronią samopowtarzalną, gdzie po przeładowaniu broni następowało wprowadzenie do zamka, naboju z magazynka.

Underground
Posted
wszystkie maja bicia, na tym u góry: P. S. Ex. 25
ten na załączonym zdjeciu miał dno łuski szlifowane, widać to na zdjęciu jak sie wpatrzysz.
Posted
Racja zamiast często bez bić" powinnio być ównież bez bić". Sprawdziłem jak to wyglada u mnie, no i mam:
tępołukowy mauzer;
1) bez bić
2)S/08/01
2)bez bić
3)S/2/05(3?)
4)bicia, ale nie czytelne?

ostrołukowe
1)Ex/35/p/s.
2)Ex/39/P/S

Czyli wsród 2 wojennych wszystkie z biciami, zaś pierwszo i starsze wystepują tez i bez bić. Plus mam jeszcze ćwiczebne robione z nabojów mauzerowskich myśliwskich (nawiercone łuski)
Posted

Wśród zastawy stołowej i innych staroci na rynku znalazła się łuska. Zaciekawił mnie jej kształt, ale niestety nie potrafię jej zidentyfikować. Co to za łuska. Wysokość 43 mm, średnica otworu po kuli 8,3 mm, bicia sprowadzają się do wzoru geometrycznego składającego się z linii prostych. Zama łuska jest żłobkowana.

Pozdrawiam
Ironrat

Posted
Złobienia, i praktycznie brak bić (wzór widoczny zamiast bić wydaje się być wykonany fabrycznie) sugerują, iż może faktycznie być to łuska od naboju ćwiczebnego, ale jakiego??
Handlarz twierdził, iż łuska pochodzi z jakiejś tasmy, ale uznałem, iż można to stwierdzenie między bajki włożyć.
Ironrat
Posted
Już było:
http://www.odkrywca-online.com/index1.php?action=forum&iletab=jedna&sub=pokaz_watek&ktory=37914&id_forum=2&&sq=mietek&wi=37921#37921

Choć chyba nadużyciem jest mówienie łuska", skoro nie był osadzonego pocisku, ani prochu. Raczej poprostu - cześć naboju ćwiczebnego.
Co do broni to 99% że mauzer 7,92mm, pozostałe 1% ze belgijski 7,65%.
Często są bez żadnych bić.
Choć w jednym z ostatnio dodanych postów był tez i z biciami.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information