Skocz do zawartości

M A G N A T


acer

Rekomendowane odpowiedzi

Warty obejrzenia film, z kilkoma rodzimymi gwiazdami :

Magnat


Reżyser: Filip Bajon

Scenariusz: Filip Bajon

Muzyka: Jerzy Satanowski

Obsada: jan Nowicki, Olgierd Łukaszewicz, Jan Englert, Bogusław Linda

Gatunek: dramat

Rok: 1986

Czas trwania: 172 min.

Producent: TOR SF

Początek XX wieku. Pogranicze polsko-niemieckie. Świat księcia pszczyńskiego Hansa Friedricha von Teussa rozpada się jak domek z kart. Rozpada się jego pierwsze małżeństwo, a potem, w atmosferze skandalu, także drugie. Rozpadają się więzi rodzinne - każdy z synów wybiera inną drogę - zdrady. Jeden zdradza ojca, uwodząc jego żonę. Drugi zdradza Niemcy, wybierając polskość, trzeci zdradza wszystko i wszystkich, wybierając nazizm i doprowadzając rodzinę do bankructwa. Kopalnie von Teussów na Śląsku przechodzą pod polski zarząd przymusowy. Na dziejową scenę wkracza niemiecki faszyzm.



W programie: 20:20 środa, 27.12.2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała jestem w maku..." :-):)

Telewizyjny serial nazywał sie o ile sobie przypominam: Biała wizytówka". W stosunku do filmu był wg mnie zbyt rozwleczony. Magnat" to dobra reżyserska robota. Film, zrobiony przez reżysera, o którym ktoś (już nie pamietam kto) powiedział, że genialnie kręci rozkład, gnicie i degrengoladę. I to był film o upadku. Nikt lepiej niż Bajon tego by nie zrobił.

P.S.
No i śliczna Pani Gładkowska jako Daisy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, coś to miejsce w sobie jednak ma, skoro przyciąga ludzi. Ale żona nie z Anglii ? ;) :)

Cóż, tylko pozazdrościć......nawet aktorom w Magnacie" a cóż dopiero samemu Hansowi Heinrichowi .......tyle tysięcy hektarów lasów, tyle zwierzyny, browary, kopalnie......
Adjutant samego Cesarza...

U mnie za to jest filmowa Nawłoć" z Przedwiośnia - czyli Dwór w Ludyni - raptem kilka kilometrów. Do dziś podobno prześladują go duchy Powstańców Styczniowych.
Do tego dwa małe pałacyki Niemojewskich [poprzez żonę spokrewniony z rodziną carską] i fabrykantów Poznańskich a potem Karskich. Niestety obydwa w ruinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem - kilka scen jest naprawdę genialnych - pojednanie Bolka z Seniorem, śmierć przy wystrzale korka szampana..........
Muzyka Satanowskiego naprawdę świetna.
Film - po prostu klasyk polskiego filmu historycznego.
Raz jeszcze brawa dla Bajona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie