Skocz do zawartości

Złomiarze - nowe teorie :)


kazik

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Ostatnio miałem okazję oglądać ciekawe zdarzenie. Od znajomego dostałem namiary na dawny poniemiecki zbiornik retencyjny w Gdańsku, który miał być zachowany w idealnym stanie. Po dotarciu na miejsce okazało się, że cała okolica jest rozkopana, a z rowu o głębokości 2,5m wyskoczył nagle jakiś menel i schował się za pagórkiem (na fotografii zaznaczony strzałką :-) )Okazało się, że miejscowi złomiarze są już tak zdesperowani, że są w stanie wykopać żeliwne rury z głębokości 2,5m . Przekopali już w ten sposób odcinek długości 150m. Aż strach pomyśleć co się niedługo będzie działo z wodociągami i gazociągami w naszych miastach.
Zapewne następny Nobel w dziedzinie ekonomii będzie przyznany osobie, która opracuje naukowe podstawy teorii ukazującej zależność między wielkością kryzysu w gospodarce a głębokością wykopków dokonywanych przez złomiarzy: 3 lata temu - 3 BAS na Helu, linia zasilająca, telekomunikacyjna - z głębokości ok 1m w piasku. W zeszłym roku Łężyce - stanowisko dalmierza - głębokość ok 1,2m w glinie. A teraz 2,5m w Gd. Oliwie. A kryzys wśród społeczeństwa dalej się pogłębia ...
Napisano
kazik, spoko, wejdą na pewno jakieś normy europejskie regulujące głebokość wykopków w zależności od PKB, jakieś ISO 2004 itp. :-)
Napisano
Jeśli to był taki pokraczny karzełek z krzywym nosem i w wielkim kapeluszu, to trzeba go było chwycić i przesłuchać na okoliczność ukrycia garnka złota.
Pozdrawiam
A tak na serio, to ostatnio dowiedziałem się, że kumpel masę rzeczy oddał na złom z wykopków, np. okucia od ładownicy od rkm-u itp, bo były z mosiądzu. Też mnie to wnerwiło.
Napisano

Na MRU złomiarze rozkuwają korytarze i wyciągają kable i rury.A firmy turystyczne,które dzierżawią MRU i strażnicy przyrody pilnujący spokoju nietoperzy na pewno nie widzieli kto i kiedy to zrobił ,bo przecież takie rozkucie to trwa tylko kilka sekund.Zmartwiony takim stanem podziemi Grzebiuszka

Napisano
jeśli chodzi o Łężyce to pragnę uzupełnić, iż niema już podstawy dalmierza(okrągła płyta grubości około2cm i średnicy około 2m)i pocisku 105mm wrośniętego w drzewo(w wąwozie poniżej.Teraz pilnbowałbym zbrojeń żelbetonu...
pozdrawiam
Andrzej
Napisano
Do arcady
z tą grubością to tak około 2cm", czyli +-1cm, niezddążyłem zmierzyć,myślę że na innych stanowiskach te płyty się uchowały ale o tym ciii...bo złomiarze czatują. A jeżeli chodzi o dalmierz,to już na 100% stał jeden w okolicach jednostki plot w Łężycach ( w wysadzonym bunkrze )
pozdrawiam
andrzej
Napisano
Podobno zaprzestano na razie demontażu (wieści sprzed paru tygodni).
Pozdrawiam
Napisano
Do andrzej81
Zgadza się - dalmierz oczywiście w wysadzonym schronie. Myślałem, że mowa o jakimś innym miejscu. Przy okazji - znalazł ktoś tam podstawy pod działa?
Napisano
Jeżeli chodzi o pilnowanie zbrojeń w betonie - jest potrzebne. Na B1 goście kują beton i sprzedają zbrojenie.

Jak zaradzić? Może tak - pilnować składnic złomu, jak coś się pojawia fortecznego lub pancernego - odkupywać po zawyżonej cenie.

pzdr
Napisano
To co złomiarze znajdą muszą gdzieś sprzedać. W poszukiwaniu ciekawych fantów proponuję przeszukać punkty skupu złomu. Nawet dzisiaj można tam trafić cuda. Oto przykład - w ciagu miesiąca z jednego złomowiska na Pomorzu Środkowym kupiłem w sumie za 50 zł w pięknym stanie MG 131, wykop MP 44 oraz ruskie lotnicze działko kal. 23 mm. Miejsca zakupu nie podam ala tego typu fanty trafiają się na kazdym złomie. Szukajcie a znajdziecie.
Napisano
Chciałem tylko zaznaczyć aby koledzy nie mylili mojej osoby z Kazikiem S. Znajomi już zaczęli mnie męczyć tematem tych złomowisk :-)
Napisano
herring-1
Gdyby płacić więcej za złom z bunkrów to złomiarze właśnie na nich by się skoncentrowali czyli w efekcie przyspieszylibyśmy destrukcję.
Napisano
do arcady
działa 105mm i 20mm, na 99% były a kołach" , jeszcze jakiś czas temu w okolicach podstawy dalmierza leżały dwa błotniki od lawet ale nie wiem czy od dział 105, czy do 20
pozdrawiam
andrzej
Napisano

A czy ktoś wie do którego miejsca biegł kabel prowadzący od stanowiska dalmierza. Kabel ten był ostatnio z takim wielkim poświęceniem odkopywany :-)
Jakie było przeznaczenie betonowych dołków o wymiarach ok. 2m x 1m znajdujących się 100 m na północ od dalmierza? Czy były to zbiorniki na wodę? (drugi dołek - na przeciwko bramy wjazdowej do jednostki)

Napisano
No to by wyjaśniało dlaczego nie ma w pobliżu betonowych podstaw pod działa. Myślałem, że może na terenie jednostki coś się kryje. Chociaż dziwne, że zbudowali solidne stacjonarne SD, a działa mobilne...
Napisano
Witam!
Sa to najprawdopodobniej zbiorniki p.poż wystepuja przy wiekszosci flak bateri.
A tak przy okazji czy ktos sie spotkał z podstawami dział przy dalmierzu w Gdyni-Leszczynkach(obok jednostki)
Pozdrawiam!
Napisano
Jeśli chodzi o betonowe doły przy bateriach flak to jeszcze dwie teorie na ich temat:
1 była w nich woda do chłodzenia luf lub
2 szambo, wszak Niemcy to kulturalny naród...
pozdrawiam
andrzej

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie