Skocz do zawartości

NSZ i NZW w latach 1945 - 1956


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 178
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
No cóż tow. Parowóz niestety nie jestem fanem p. Giertycha ani ojca dyrektora mnie interesują jedynie relacje i motywy działnia tych ludzi jeżeli jesteś w stanie oczywiście zrozumieć o co mi chodzi { w co wątpię}.Może by ci się przydała ale nie życzę Ci chociaż miesięcznej kuracji w jakimś więzieniu UB-eckim lub wycieczki na Sybir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Walka...walką a co działo się pomiędzy nią,to już inna historia.Mój dziadek mieszkał w tereniepodminownym"gdzie działały w różnych okresach organizacje takie jak:WiN AK,AL,UPA i wiele razy wspominał jak ta walka wyglądała,sam będąc partyzantem AL w oddziale Mietka Moczara.Wszyscy działali podobnie,obojętnie czy to AK ,AL czy NSZ chodzili po nocy , rabowali chłopów,pędzili bimber i nie raz chłop ze wsi dostał czape za niewinność lub ochronę dobytku.Np Jana Ochala zamordowali w dniu 9 marca 1947 roku tzw. „leśni ludzie”, za odmowę wydania dokumentów na kradzione konie, które później były sprzedawane na bazarze w Łęcznej.Zbrodnia w Puchaczowie, w którym WiN-owcy zabili 23 osoby,w Wierzchowinach w 1945 została popełniona zbrodnia przez NSZ na 192 ukraińskich mieszkańcach miejscowości(W TYM KOBIETY I DZIECI).Nie częstoleśni ludzie"po bogato zakrapianej wieczerzy wyruszali na swoje akcje odwetowe,które dorastały często do rangi wielkich mitów i legend.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie