Jump to content
  • 0

Orzełek wielkopolski czy krechowiecki ?


tasiek

Question

19 answers to this question

Recommended Posts

Pierwszy orzeł to orzełek wojsk wielkopolskich I wersja(korona prawdopodobnie trochę przytarta), drugi to także orzełek wojsk wielkopolskich inna wersja. Obie wersje są notowane w literaturze. Było kilka wzorów tych orzełków, często podobnych do siebie ale z różnicami. Tak też się stało w Twoim przypadku gdzie nie da się dobrać brakującego kawałka.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Najprawdopodobniej nie jest to nai krechowiak ani wielkopolski. Pewien historyk podpowiadał że może to być orzełek 3 Pułku Szwoleżerów. Noszony na początku lat dwudziestych. Czy spotkaliście sie z takim orzełkiem w literaturze. Rozpiętość skrzydeł 3,5 cm , wysokość z ogonem mogła wynosić ok 4 cm.
Znaleziony w okolicach Suwałk.
Link to comment
Share on other sites

Witam
Przedstawiam analizę porównawczą
Nr. 1 orzełek urzędniczy II RP wzór pierwszy/wczesny wz19
Nr 2 i 3 orzełek urzędniczy II RP wzór późniejszy z lat 20/30 (wymiary identyczne jak twojego).
Wg. Katalogu Gawłowskiego orzełki nr 2 i 3 były stosowane w policji państwowej. Poz. 207. Orzełki te bardzo często mylone są z orłami wojsk wielkopolskich.
Tak więc z dużym prawdopodobieństwem można zaliczyć twojego orzełka do orłów urzędniczych lub policji państwowej. Na podstawie występujących różnic można tez wstępnie wykluczyć pochodzenie tego orzełka jako wielkopolskiego a tym bardziej krechowieckiego.
Może ktoś dysponuje jeszcze innymi zdjęciami porównawczymi to przeanalizujemy to jeszcze raz. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy i drugi orzełek są identyczne. Na trzecim zdjęciu jest orzełek Wojsk Wielkopolskich umieszczony dla porównania. Charakterystyczna cechą orzełków Wojsk Wielkopolskich jest dziób przylegający do skrzydła. Inaczej jest w przypadku tego orzełka. Myślę że jest on bardziej podobny do Krechowieckiego. Niestety nie mam zdjęcia takiego orzełka.
Link to comment
Share on other sites

Na zdjęciu obok ppor. 3 p.szwol. Stefan Bogusławski z ietypowym" orłem na czapce.
Fotografia została wykonana najprawdopodobniej po kwietniu 1922 r., wówczas bowiem pchor. Bogusławski otrzymał awans na podporucznika (swego rodzaju ciekawostką jest, noszona jeszcze wówczas, oficerska rozetka poniżej orła).
Fotografia była publikowana w książce 3 Pułk Szwoleżerów mazowieckich 1920-1939". Tam też zamieszczona została fotografia plutonu pod dowództwem ppor. Bogusławskiego, w całości wyposażonego w ieregulaminowe" orły bez tarczy amazonek, co może wskazywać na ich powszechne zastosowanie w pułku.
Link to comment
Share on other sites

To i ja pozwolę sobie skorzystać z okazji i wstawić swojego do ID.
Mam nadzieje że tasiek nie będzie miał mi tego za złe :)

Kolego Kasjanie czy pomógłbyś i mnie?
Część znajomych mówi że jest on LWP a druga część że jednak wrześniowy tylko ktoś pomógł mu koronę zdjąć-można to jakoś rozpoznać i tegoż ptaszka wydatować?

Link to comment
Share on other sites

Ten orzełek nie daje mi spokoju od dwóch lat. Udało mi się pzyskać kawałek drugiego takiego orzełka. Wygląda na to że był dość masowo używany. Dlaczego nie ma go w literaturze tematu orłów polskich. Prosze o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information