Skocz do zawartości

Soda Kaustyczna


Igor Grożny

Rekomendowane odpowiedzi

andczub sode kaustyczną kupisz w każdym chemiku. Co do czyszczenia to zaczełem testować ja na aluminium i mosiądzu. Efekty są. Nie czyści tak najgorzej. Narazie jest na drugim miejscu w moim składziku chemikaliów.Wszystko zależy od gleby w jakiej lezał przedmiot, wiadomo ze najgorsza jest glina, no chodzbyśmy co robili to przedmiot nigdy nie bedzie taki jak byśmy chcieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki koledzy zapytanie było poważne bo w mojej okolicy w sklepach chemicznych soda jest niedostępna a kończy mi sie stary zapas z lat 80-tych '' takie mocno żrące płatki '' kret to pikuś pozdrawiam Andrzej ps. to ze słowacji to ponoć KAMIKS odpowiednik naszej sody kaustycznej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, to wszystko zależy od rodzaju przedmiotu, rodzaju osadu, który go pokrywa, rodzaju korozji, do jakiego stopnia chce się rzecz wyczyścić. Czyściłem czasami drobne przedmioty z miedzi lub jej stopów w 10% NaOH , czasem wystarczy minuta moczenia w temperaturze pokojowej, czasem 20 minut gotowania, a niektórych osadów (siarczków) w ogóle nie da się tak usunąć.
Aluminium nie czyściłem, bo rozpuszcza się w roztworze sody kaust., ale może się da nad tym jakoś panować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgrywacie się z kolegi...

a tymczasem trzeba mu jasno powiedzieć, że w roztworze NaOH z Al zachodzi reakcja wymiany i metaliczne aluminium wchodzi na miejsce sodu w zasadzie. Powstaje wodorotlenek glinu który jest nierozpuszczalny w wodzie... taka galareta.

Dlatego właśnie na instrukcji od kreta napisane jest zawsze: Nie używać do instalacji z aluminium".

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda kaustyczna ( NaOH) - 10% wodny roztwór z dodatkiem 10% winianu sodu-potasu (sól Seignet'a)ZNAKOMICIE czyści przedmioty z miedzi i jej stopów (mosiądze), zwłaszcza wszelkie nawarstwienia typu farby, oleje itp. Oba składniki do nabycia w sklepach POCh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie